Zeg nóóit meer dat slachtoffers zélf maar aan de bel moeten trekken Levenslangse celstraf, niemand kijkt er meer van op c Oefening of op weg naar actie in Oekraïne? 6 LINDA AKKERMANS Tegen 16.00 uur had ik al dertig keer mijn browser ververst omdat ik Boos wilde zien, net als miljoenen an deren. Naast mij zat onze oudste zoon die dankzij het Jeugdjournaal ook had meegekregen dat er iets flink mis is bij The Voice. ,,Iets met seks of zo", zei hij nonchalant, dus dat was meteen een goede aanleiding voor een gesprekje met onze 9-jarige. Nooit iets doen tegen de zin van iemand anders, altijd toestemming vragen, want dat is pas sexy. ,,Jaaaaa, mam!" Je kunt sowieso niet vroeg genoeg beginnen met seksuele opvoeding en het bijbrengen van een goed moreel kompas. Dat was in de uitzending goed te zien aan de reactie van John de Mol. Nou was ik al pislink door alle details over de vermeende billenknijper Marco B., de van verkrachting be schuldigde Ali B. en perverseling Jeroen R. Wat bezielt zulke man nen in vredesnaam? En dan die arme slachtoffers. Boosmakend verdrietig, dat was het. Maar van de woorden van De Mol werd ik nog een beetje bozer. Hij reageerde namelijk zoals heel veel mensen doen als het over seksueel geweld of onaanvaard baar gedrag gaat en liet er een klas siek staaltje victim blaming op los. De Mol snapte niet dat de vrou wen zelf niet aan de bel hadden getrokken. En hoe kun je als baas dan ingrijpen? ,,Zég het, praat", riep De Mol slachtoffers een paar keer op. En ik maar met mijn hoofd schudden. Zég het inderdaad. Als je op kantoor voelt dat een collega ongepast doet tegen de stagiaire. Trek aan de bel, als je bij de sport vereniging of binnen een vrien denclub het vermoeden hebt van wangedrag. Praat, grijp in, licht een vertrouwenspersoon in of doe als Tim Hofman in de uitzending deed. vroeg hij aan de jonge vrouw die aangifte deed tegen Ali B. Zes woordjes waren het maar. Maar wel zes woorden die een (moge lijk) slachtoffer kunnen helpen. Spreek zulke woorden uit, of zeg iets anders. Maar zeg nóóit, echt nóóit meer, dat slachtoffers zélf maar aan de bel moeten trekken. Wie zo redeneert, heeft het inle vingsvermogen van een natte krant. Het is sowieso nogal makkelijk om van alles te vinden van mis standen als bij The Voice. Veel moediger is het om te bedenken wat je zélf kunt doen als je ooit getuige bent van zulke smeerlap perij. John de Mol liet er een klassiek staaltje victim blaming op los Wil Rusland doen geloven dat het in Oekraïne ook een landing vanuit zee voor bereidt? Die vraag kan worden gesteld nu Russische landingsschepen langs onze kust naar het zuiden varen. Voor de Nederlandse kust werden gisteren drie Russische schepen 'begeleid' door een hydrografisch opnemingsvaartuig en een NH-90-helikopter vanuit Den Helder. Nog drie schepen komen vandaag of morgen voorbij. Ze va ren waarschijnlijk naar de Zwarte Zee. De afgelopen dagen zijn zes Russische marinevaartuigen via de Grote Belt (zeestraat tussen de Deense eilanden Seeland en Fu- nen) onderweg vanuit noordelijke Russische havens. Volgens Britse media behoren drie schepen tot de zogeheten Baltische Vloot en drie tot de Noordelijke Vloot, de mach tigste van de vier vloten die deel uitmaken van de Russische ma rine. Het gaat om twee groepen van drie schepen die leeg zouden zijn, maar elk 25 gepantserde voer tuigen kunnen vervoeren. Donbas De Korolev, de Minsk en de Kali ningrad zouden specifieke lan dingsschepen zijn wat volgens specialisten mogelijk kan wijzen op een operatie in de Zee van Azov, een relatief kleine zee onder Oekraïne. Rekening wordt daarom gehouden met een eerder bedacht scenario waarbij de Russen daar het reeds door separatisten gecon troleerde Donbas zouden willen verbinden met het schiereiland De Krim. Oekraïne zou dan een deel van zijn kustlijn kunnen kwijtra ken, inclusiefde havenstad Mario- poel in het zuidoosten, zo wil die theorie. Er varen wel vaker Russische sche pen door de Noordzee, maar het is niet gebruikelijk dat dit soort vaar tuigen wordt verplaatst, aldus de fensiespecialist Dick Zandee van het Clingendael Instituut. De Rus sen hebben hun vloten regionaal goed georganiseerd en elke vloot beschikt over de benodigde capa citeiten. Als ze met die capacitei ten gaan schuiven van de Noorde lijke Vloot naar de Zwarte Zee- vloot dan zijn ze dus bezig daar be paalde capaciteiten te versterken. Maar het is altijd de vraag waarom en of die schepen ook daadwerke lijk worden ingezet, benadrukt Zandee. Rusland heeft inmiddels militaire oefeningen op zee aange kondigd waar meer dan 140 sche pen en 60 vliegtuigen aan zullen deelnemen. De oefeningen wor- De Russen geven hiermee signalen af, maar het kan ook een oefening zijn den in januari en februari gehou den in de Atlantische Oceaan, de Middellandse Zee, de Noordelijke IJszee en de Stille Oceaan. Het Russische ministerie van de De fensie stelt dat er circa 10.000 mili tairen aan meedoen. Politieke druk ,,De Russen geven hiermee zeker signalen af, maar dit kan ook een oefening zijn voor de Russische marine'', meent Zandee. ,,Die re cente versterkingen in Belarus voor militaire oefeningen zou je ook zo kunnen interpreteren. De vraag blijft natuurlijk wat erachter zit. Is het de voorbereiding van iets of is het bedoeld om de politieke druk nog verder op te voeren?" De schepen varen in internatio nale wateren en dat staat ze vrij. Dat Nederland poolshoogte gaat nemen is ook normaal. Ook op het militaire hoofdkwartier van de Navo in Brussel wordt deze pas sage tegen het licht gehouden, weet Zandee. ,,Want wat betekent dit? Wat zit er in die schepen?'' Dat zal wel duidelijk worden, want de schepen moeten langs Gibraltar en door de Bosporus waar veel mari tieme sensoren staan. Iliass K. (38) maakte volgens de rechtbank Noord-Holland onder deel uit van een criminele organisa tie 'die zich fulltime, 24 uur per dag met liquidaties bezighield'. De Am sterdammer was in 2014 betrokken bij zeker drie moorden in het crimi nele circuit. Bij één daarvan werd de verkeerde man neergeschoten, iemand die niets met criminaliteit te maken had: een vergismoord. Het nieuws over die levenslange cel straf, de zwaarst mogelijk straf in Nederland, stond gisteren in geen enkele landelijke krant. Het bericht haalde ook niet het Achtuurjournaal van de NOS. ,,Waarom het geen nieuws meer is? Ik vermoed dat we een beetje murw zijn geworden", zegt jurist Wiene van Hattum van de Rijksuniversiteit Groningen. Van Hattum is ook voorzitter van het Forum Levenslang, dat zicht in zet voor een 'humane tenuitvoer legging van de levenslange gevan genisstraf'. ,,Levenslang wordt tegenwoordig veel vaker opgelegd dan voor het jaar 2000. Toen gebeurde het onge veer één keer per twee j aar, nu twee keer per jaar. Soms zelfs vier keer per jaar", weet Van Hattum. Het Fo rum houdt de cijfers bij: in het jaar 2000 zaten er in Nederland tien mensen vast met een levenslange celstraf. Op 1 september 2021 waren dat er al 42, het zijn allemaal man- nen. Daarbovenop liepen er op dat moment nog negen zaken waar al wel levenslang is opgelegd, maar waarin de verdachte in hoger be roep is gegaan. De zaak van Iliass K. is daarin nog niet meegeteld. Bekende levenslanggestraften zijn Willem Holleeder, Moham med B. (de moordenaar van Theo van Gogh), tramschutter Gökmen Tanis en de Koerdische bendeleider Hüseyin Baybasin. De levenslang gestrafte die momenteel het langst vastzit is Edwin Senff, hij zit sinds 1994 vast voor doodslag en twee maal poging doodslag in Badhoeve dorp. Nederlandse rechters waren lang zeer terughoudend met het opleggen van levenslang, omdat de straf in Nederland ook écht levens lang was. Gratie werd sinds 2000 zelden verleend. Nadat het Euro pees hof oordeelde dat dat gebrek aan enig uitzicht 'inhumaan' was, stelde Nederland een Adviescollege Levenslanggestraften in. Die be oordeelt na 25 jaar cel of de gevan gene mag gaan werken aan een te rugkeer in de maatschappij. De kans lijkt groot dat er in 2022 nog een reeks levenslange gevange nisstraffen wordt opgelegd. Zo lo pen er twee grote processen rond liquidaties en doet de rechtbank Den Haag uitspraak in het MH17-proces, daarin is vier keer le venslang geëist. VRIJDAG 21 JANUARI 2022 GO ,,Gaat het? Heb je iets nodig?'' Russische schepen op de Noordzee Bob van Huet Den Haag Een Russich landingsschip in actie tijdens een oefening van de Baltische vloot in 2017. foto getty images - Dick Zandee, Clingendael AMSTERDAM Iliass K. (38) werd woensdag tot levenslang veroordeeld voor een reeks moorden in de Amster damse onderwereld. Groot nieuws was dat niet. ,,Het wordt zo vaak opgelegd. We zijn murw geworden." Ook Iliass K. kreeg van de rechter levenslang opgelegd. ILLUSTRATIE ANP - Cyril Rosman

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 6