H 7 Verbouwing 's-Landshuis tot museum Hulst in volle gang Overal nog emmers verf, werkbanken, afgeplakte traptreden en stof, veel stof. Het 's-Landshuis in Hulst wordt verbouwd om in april weer te heropenen als nieuw Museum Hulst. We namen alvast een kijkje. Museum Hulst steekt de straat over. Het hui dige museumpand, het Refugium Ter Duinen in de Steenstraat, wordt verlaten en de ge schiedkundige pronkstukken van Hulst verhuizen naar het tegenover gelegen 's-Landshuis. Het historische pand uit 1665 krijgt een moderne museuminrichting waarin het ver haal van Hulst in negen zalen wordt verteld. Museumvoorzitter Bert Zandvoort: ,,We hopen dat we straks bijvoorbeeld ook Hulster documen ten die nu in het Rijksmuseum lig gen, in bruikleen kunnen krijgen." Door de nieuwe stek kunnen min- dervaliden de collectie ook eindelijk eens bewonderen. Dat was ook me teen een van de hoofdredenen van de verhuizing, want het Refugium was allesbehalve rolstoelvriendelijk. Met een nieuwe achteringang, een lift en het egaliseren van niveauverschillen in het eeuwenoude gebouw is dat in het 's-Landshuis opgelost. Drie jaar geleden ging de kogel door de kerk: een verhuizing voor Museum Hulst. Het mag wat kosten; twee miljoen euro. Voor dat bedrag wordt het 's-Landshuis, ooit ge bouwd als zetel voor het bestuur van het Hulsterambacht, door VG archi tecten uit Sas van Gent, hoofdaanne mer Van Kerckhoven uit Klooster- zande en museuminrichter Madoc uit Gent omgetoverd tot een mu seum waardig voor een stadje met dat het 's-Landshuis dienst deed als huis van bewaring. In het hout staan nog boodschappen gekerfd van de gevangenen. Zandvoort: ,,Deze ruimte is uniek en blijft daarom on aangeroerd. Via de audioguide horen de bezoekers verhalen van gevange nen, wat zij hier meegemaakt heb ben." De voormalige rommelzolder van het 's-Landhuis, met de oude span ten nog zichtbaar, wordt nu ver bouwd tot zaal acht; Hulst in de twintigste eeuw en de Tweede We reldoorlog. Voor de laatste kamer, zaal negen, moeten de bezoekers weer helemaal naar beneden. Het pronkstuk in deze zaal hangt boven de prachtige marmeren haard: het drieluik 'Mozes en de Wetstafelen' van de hand van de Antwerpse schil der Jacob Jordaens uit 1663. Het tafe reel sierde altijd de trouwzaal in het stadhuis, maar keert straks terug naar 'huis'. Het drieluik werd destijds spe ciaal gemaakt voor het Hulster 's-Landshuis en komt weer terug te hangen op de oude plek. Aan een lange tafel kunnen bezoekers infor matiefolders en boeken over Hulst en omgeving inzien. Millenaar: ,,Het ziet er wellicht niet zo naar uit, maar in de laatste fase voor de oplevering gaan werkzaam heden altijd heel snel. Half april heeft Hulst een prachtig museum." chronologische volgorde door de ge schiedenis van Hulst. Zandvoort: ,,De eerste zaal is voor 'in den beginne'; Saeftinghe en verschillende archeo logische vondsten." In zaal twee, de oude paardenstal waarin de eeuwen oude voederbakken behouden blij ven, huist de collectie uit de vroege middeleeuwen en daar is ook de en tree voor de lift en een nieuwe trap penhuis gemaakt. Aansluitend aan de paardenstal is een ruimte met zitkuil die helemaal gewijd is aan het epos van Reynaert de Vos. Zandvoort: ,,Die is met name heel leuk voor kin deren." De kamers drie tot en met zeven liggen op de eerste verdieping. Zaal drie is bestemd voor de glorietijd van Hulst, de late middeleeuwen. Dat het niet altijd best met Hulst ging, wordt getoond in zaal vier, die is ingericht als bioscoop met bankjes. Er wordt een film vertoond over het verval en de verdrukking. Het prachtige schil derij van Cornelis de Vos, 'Gezicht op Hulst' uit 1628 wat voorheen in de Hulster raadzaal hing, krijgt een pro minente plaats in zaal vijf. ,,Zo kun nen nog veel meer mensen het be wonderen", zegt wethouder Diana van Damme. In de zesde kamer staan interactieve beeldschermen en ver tellen burgers in historische kledij over Hulst in de 17e-, 18e en begin 19e eeuw. Verhalen Zaal zeven is de uit de achttiende eeuw bewaard gebleven originele houten gevangeniscel in het 's-Landshuis. Deze stamt uit de tijd zo'n rijke geschiedenis. Mix In het museum worden straks de be langrijkste objecten, archeologische vondsten en kunst tentoongesteld. ,,Toch vind je in het museum straks minder objecten dan in het huidige museum", zegt projectleider Sebasti- aan Millenaar. ,,Het wordt een mix van traditioneel exposeren van ob jecten, gecombineerd met moderne technieken zoals interactieve scher men, film en geluidsfragmenten." Bezoekers kunnen met een audiogids door het museum wandelen. Die is er in drie talen en een speciale versie voor kinderen. Reynaertexpo Na het onthaal, waar ook Infopunt Hulst/Bezoekersmanagement en het museumwinkeltje een plekje krijgen, wandelen museumbezoekers in Half april heeft Hulst een prachtig museum zaal een wordt hard gebuffeld. VL VRIJDAG 21 JANUARI 2022 'Mix van moderne techniek en traditioneel exposeren' Sheila van Doorsselaer Hulst Bezoekersmanager Monique de Bruijn en Sebastiaan Millenaar bij de houten gevangenis, die straks ook in het museum te zien zal zijn. FOTO'S FRANK PETERS - Sebastiaan Millenaar, projectleider F In nog Bert Zandvoort toont De Bruijn de rommelzolder.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 54