'Eerste dag verdiende ik 80 gulden' Thools zangduo duwt lijst van 50Plus: 'Wie weet maken we een verkiezingslied' Goes heeft al 23 murals, maar einde is nog lang niet in zicht John's Frituurshop in Koudekerke stopt na 46 jaar 6 Er waren weken dat John van den Hummel wel 100 uur in de zaak stond. Na 46 jaar friet bakken en aardappels pitten geeft hij er over drie weken de brui aan. Hij ziet als een berg op tegen het moment dat hij voor de laatste keer de sleutel omdraait. ,,Het is mijn kindje." Wendy de Jong Koudekerke John's Frituurshop in de Middel burgsestraat is een begrip in en rond Koudekerke. Maar John (65) en zijn vrouw Marjan (67) zijn in middels een dagje ouder en gaan dat lichamelijk steeds meer mer ken. Op zaterdag 12 februari bakken ze hun vers gesneden friet daarom voor de laatste keer bruin. John was niet goed in leren, dus toen hij op zijn 17de de kans kreeg om een frietzaak in Vlissingen te openen, greep hij die met beide handen aan. Hij verhuisde samen met zijn ouders, die hem zowel fi nancieel als in de zaak hielpen, van Koudekerke naar een bovenwoning aan de Scheldestraat in Vlissingen. ,,Op mijn eerste dag verdiende ik tachtig gulden. Daar was ik apetrots op." Na twee jaar krijgt John de kans om het pand te kopen, maar het is veel te duur. Via via hoort hij dat er een pand te koop staat in Koude- kerke, aan de doorgaande weg nog wel. Hij en de rest van het gezin ver huizen daarom na een uitstapje van twee jaar terug naar het dorp. ,,Dat vond ik fijn, want ik ben hier niet geboren, maar wel getogen. Ik kende iedereen." Het is maart 1976 als hij John's Frituurshop opent. In die tijd koop je bij hem, in guldens, een zakje friet voor 85 cent. Een kroket kost 50 cent. In 46 jaar tijd is er behoorlijk wat veranderd. ,,Vroeger was ik tot 00.00 uur open, dan liepen er de hele dag door mensen binnen. Dat is allang niet meer. De gedachte dat friet ongezond is, leeft ook sterk. Terwijl we tegenwoordig alles bak ken in plantaardige olie. In de be ginjaren in Vlissingen deed ik dat nog in rundvet. Als ik dan bij de su permarkt in de rij stond, kon ik mij zelf ruiken." Flirten via frietzakjes De friet van John valt in de smaak in het dorp, maar vakantiegangers en dagjesmensen op weg naar de kust weten hem ook te vinden. Hij laat zijn oog vallen op Marjan, de zus van een vriend van hem. Via bood schappen op de frietzakjes weet hij haar voor zich te winnen. Ze voegt zich al snel bij hem in de zaak. Het stel krijgt drie kinderen, die zo'n beetje opgroeien in de shop. ,,Vroe- ger stond hier de box en deden de kinderen een middagdutje op zol der. En als een van de kinderen een vriendje wilde meenemen, dan kwamen ze steevast naar hier." De toewijding van het stel heeft Je kunt je op verse producten niet afreageren - Johan van den Hummel ook een keerzijde. Ze maken dag in dag uit lange dagen. Alleen de zon dag houden ze voor zichzelf. John ziet de zaak als zijn kindje. ,,Je bent bezig met verse producten. Je kunt j e daar niet op afreageren, daar moet je liefde in steken." En dat doen ze. Niet alleen het stoofvlees, de ge haktballen en de friet maken ze zelf. Als de fabriekskroketten leeg lopen in de frituur, vinden ze de 'hummie' uit. Een kroket met meer ragout. Het wordt een blijvende hit. Maar zes jaar geleden roept zijn lichaam John terug. Hij voelt dat er iets niet goed zit, maar stapt pas op aandringen van zijn dochter naar de dokter. De katheterisatie die hij in mei moet ondergaan, laat hij pas in oktober plaatsvinden. Om het seizoen nog te kunnen meepakken. Hij blijkt een tikkende tijdbom en moet een openhartoperatie on dergaan. Hij gaat snel weer aan het werk, maar pakt voortaan wel een extra vrije dag. Tot grote opluchting van John heeft hij een stel gevonden dat zijn frietzaak wil overnemen. ,,Ze ko men uit het vak en willen de zaak op dezelfde manier voortzetten. Zelfs de hummies blijven. Of het ook John's Frituurshop blijft he ten, weet ik niet. Alleen fri- tuurshop zou ik ook al prachtig vinden." THOLEN/BERGEN OP ZOOM Het Thoolse zangduo Anita en Ed dat op een lijst staat? Dan denk je al gauw aan muziek. Maar de twee sieren ook de kieslijst van 50PLUS in Bergen op Zoom bij de komende ge meenteraadsverkiezingen. Anita en Ed Kouwenhoven staan onderaan de kandidatenlijst, als lijstduwers. Dat betekent dat ze zich na de verkiezingen in maart niet zullen wagen aan de Bergse po litiek. Ze willen in Tholen blijven wonen en je mag in principe geen raadslid in een andere gemeente zijn dan waar je woont. Waarom ze dan wel op de lijst staan? Vooral om lijsttrekker John Voets een plezier te doen, legt Anita uit. Dat is een vriend van het twee tal en een bekende uit het muzikale wereldje. ,,Hij vroeg of we lijstdu wer wilden worden. We verdiepten ons er een beetje in en vinden 50PLUS goede standpunten heb ben. Ze komen op voor ouderen en vechten voor goede pensioenen. Ik word dit jaar 60, Ed wordt 62. We gaan dus naar die leeftijd toe." In thuisgemeente Tholen doet 50PLUS niet mee aan de verkiezin gen. Maar Anita is geboren en geto gen in Bergen op Zoom, vertelt ze. ,,Ik woonde er tot mijn negen tiende." Na haar huwelijk met Ed verhuisde het stel op jonge leeftijd al naar Tholen. En daar blijven ze ook. Anita: ,,We staan onderaan de lijst, maar als één van ons écht zo veel voorkeurstemmen krijgt dat die gekozen wordt, kunnen we er nog serieus over nadenken." Ze lacht: ,,Met onze boot kunnen we zó naar Bergen op Zoom varen!" Anita en Ed treden al dik veertig jaar op met hun zelfgeschreven Ne derlandstalige liedjes. ,,Wie weet," zegt Anita, ,,komen we nog met een verkiezingslied voor 50PLUS." - Michiel Bouwman GOES 23 grote muurschilderingen zijn er inmiddels in Goes. Maar het is nog lang niet genoeg. Burge meester en wethouders willen 50.000 euro uittrekken voor nog meer zogeheten murals. Met dat geld wil de culturele raad - de grote trekker achter het muralproject - drie nieuwe muurschilderingen laten maken. Dat moet dit en volgend jaar ge beuren. Volgens wethouder Cees Pille vergroten de murals de aan trekkelijkheid van de stad. ,,Zo- wel bezoekers als inwoners waar deren ze'', stelt hij. ,,Er zijn zelfs al initiatieven voor wandelroutes langs alle murals en er is ook al een ANWB streetart-route over Goes.'' De gemeenteraad moet nog akkoord gaan met het uittrekken van 50.000 euro voor drie nieuwe murals. Veruit de meeste murals die al te zien zijn in Goes, kwa men er op initiatief van de cultu rele raad. Maar er is sinds kort ook een particuliere muurschil dering. Connie Boudens liet een grote schildering aanbrengen op de zijgevel van haar woning in het schildersbuurtje. Het project vond z'n oorsprong in het festival Mural Goes in 2015. John en Marjan van den Hummel stoppen met hun frituurshop in Koudekerke. foto lex de meester VRIJDAG 21 JANUARI 2022 BE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 51