Goes gaat vernieuwende ideeën in culturele sector belonen met subsidie 7 Kapelse schrijver schenkt deel opbrengst nieuw boek aan Hersenstichting Het is alweer het zesde boek van de Kapelse veelschrijver Berend Huisjes in drie jaar tijd: Waratje. Een deel van de opbrengst schenkt Huisjes aan de Hersenstichting. et is best een opval lend verschijnsel; een hobbyschrijver die in krap drieënhalfjaar tijd zes boeken op de markt brengt. In het geval van Be rend (Bé) Huisjes gaat het ook nog eens om verschillende genres. En nu is er ook opeens een link met de Hersenstichting. Tien procent van de opbrengst wordt gedoneerd aan die organisatie. Vanwaar dit gebaar? ,,Dat wordt in het eerste hoofd stuk uitgelegd", vertelt Huisjes. ,,Ik heb de laatste jaren een aantal boe ken geschreven en was weer bezig met een nieuw boek toen opeens corona kwam. Ik heb het boek nog afgemaakt maar ik kwam daarna niet meer verder. Ik bleef maar thuis zitten en kwam steeds later mijn bed uit. Toen kwam Erik Scherder voorbij met het Omme tje van de Hersenstichting." Niet dat Huisjes gelijk dolen thousiast was over de bewegings- app. ,,Nee, ik dacht 'wat een on zin', maar ben het toch gaan doen. En toen kreeg ik weer ritme in mijn leven. Het Ommetje van de Hersenstichting heeft mijn leven weer een beetje op de rails gekre gen. Het heeft mijn behoefte om te schrijven weer aangewakkerd. Ik kon weer verder. Daarom vond ik het heel leuk om Waratje (volgens etymologiebank.nl een verzach tende vorm van waarachtig die soms wordt gebruikt als eufemis tisch vloekwoord) aan de Hersen- stichting op te dragen. En aan Erik Scherder, want dat is toch een in spirerende man." Ongeneeslijke tumor Maar er zijn meer redenen voor Huisjes om aan de Hersenstich- ting te denken. In het geval van Berend en Yvonne Huisjes-Van Putten geen fijne redenen. Huisjes: ,,De Hersenstichting heeft in ons beider leven een rol gespeeld. Mijn vrouw is in 2009 aan een hersentumor overleden. Ze had een ongeneeslijke tumor bij de hersenstam. Op een en de zelfde dag kregen we de diagnose én haar doodvonnis te horen: het was niet operabel." ,,Mijn man is 19 jaar geleden overleden aan een Cerebro Vascu lair Accident", vult Yvonne aan. ,,Dat is de meest ernstige vorm van een hersenbloeding. Dan knapt er een uitstulping in het hoofd- vat. Dus je kunt wel zeggen dat de Hersenstichting een bijzondere plaats in ons leven inneemt." Het eerste exemplaar van Wa ratje is dan ook voor Gina Hin- driks. Zij is regiomanager van de Hersenstichting in Zeeland en West-Brabant en zegt dat het geen toeval is wat het echtpaar is over komen: ,,Een op de vier mensen in Nederland krijgt met een hersen ziekte te maken. Dat is best heel erg veel. Het gaat hier echt de grootste ziekte worden. Daar heeft dementie uiteraard ook een flink aandeel in." ,,En zolang mijn hersenen het nog toelaten, ga ik door met schrij ven", geeft Huisjes aan. ,,Ik zal nooit een beroemd schrijver wor den en ik zal er zeker ook niet rijk van worden. Maar daar gaat het ook helemaal niet om. Ik vind het gewoon heerlijk om te doen." De veelschrijver zit nog lang niet zonder inspiratie, geeft hij aan. ,,Ik ben op dit moment met Ik zal nooit een beroemd schrijver worden maar daar gaat het ook niet om nog twee boeken bezig. Ik heb bij voorbeeld een dagboek in mijn bezit van de betovergrootvader van mijn overleden vrouw. Die moest in 1830/1831 de Belgische opstand neerslaan. De zuidelijke Nederlanden wilden zich destijds van ons afscheiden en hij heeft daar een heel dagboek over bijge houden. Dat wil nu in boekvorm gaan uitgeven." Woonmall Pille zegt te hopen dat de subsi dieregeling misschien komend voorjaar - ervan uitgaande dat er dan flink is versoepeld - al tot mooie culturele en kunstzinnige initiatieven zal leiden. Aanvragen zullen door de gemeente worden beoordeeld. Er is geen dik pakket aan eisen opgesteld waaraan ideeën moeten voldoen. ,,We willen juist ruimte bieden aan creativiteit'', aldus de wethouder. ,,Misschien ontstaan er ook wel mooie samenwerkin gen." De wethouder hoopt ook dat individuele kunstenaars zullen profiteren van de vernieuwende initiatieven die gaan ontstaan. ,,Want veel van hen zijn zzp'ers en hebben het ook heel moeilijk.'' Maximaal 25.000 euro Elke idee kan worden beloond met maximaal 25.000 euro. De 230.000 euro die beschikbaar is, komt van het Rijk. Het is geld dat gemeente heeft gekregen om de culturele sector te ondersteunen. Elke gemeente mag zelf bepalen op welke manier het wordt be steed. Aanvragen kunnen de ko mende paar maanden worden in gediend. Parallel aan deze regeling loopt ook nog het traject waarbij cultu rele instellingen schade die ze hebben geleden vanwege de coro namaatregelen deels vergoed kunnen krijgen. Daar zijn volgens Pille tot nu toe weinig aanvragen voor ingediend. Hij denkt dat dit deels te maken heeft met het feit dat de gemeente veel organisaties en instellingen is blijven subsidi- eren, ondanks dat activiteiten niet konden doorgaan of op een laag pitje stonden. woonmallalexandrium.nl SD VRIJDAG 21 JANUARI 2022 Bé heeft pen weer opgepakt Berend Huisjes (rechts) overhandigt zijn nieuwste boek aan Gina Hindriks van de Hersenstichting. foto marcelle davidse Willem Adriaansens Kapelle - Berend Huisjes H We zijn weer open. De wintersale is van start gegaan en onze 55 woonwinkels maken ruimte voor nieuwe collecties. Dat betekent dat de prachtige collecties van afgelopen jaar met flinke kortingen de deur uit gaan! In Woonmall ALEXANDRIUM Alexandrium shop je geheel overdekt. Wij houden ons aan de huidige richtlijnen van het RIVM. Veel shop plezier! Woonmall Alexandrium, jouw bron voor wooninspiratie. 55 yfoonWinfcels onder één dojÉ-! ROTTERDAM A20 AFSLAG 16 MAKKELIJK PARKEREN GOES Culturele instellingen en orga nisaties in Goes kunnen van de gemeente geld krijgen voor vernieuwende ideeën. Er is 230.000 euro beschikbaar. ,,We willen de sector hiermee een steuntje in de rug geven in deze lastige tijd", zegt wethou der Cees Pille. Een straatoptreden in Goes. ARCHIEFFOTO JOHAN VAN DER HEIJDEN - Rob Paardekam

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 50