Angela Strafbaar of niet, wat een monster 4 Als rapper, artiestenmanager en mediapersoonlijk- heid groeide Ali B uit tot dé nationale knuffel marokkaan. Dat imago is aan diggelen nu hij wordt beticht van verkrachting en nog een zedendelict. KIJKT TV Boos-aflevering van Tim Hofman over The Voice: de maagomdraaiende ervaringen van vrouwen met types als Jeroen Rietbergen en Marco Borsato. De ronduit misdadige praktijken van onze zelfverklaarde Messias Ali B die hopelijk vanaf vandaag voorgoed van het podium verdwijnt en nooit meer ergens aan de bak komt, of het nou uit eindelijk strafbaar is wat hij heeft gedaan of niet. Wat een monster. Of toch de kille reactie van grote baas John de Mol op al die schokkende verhalen, die veelzeggend was. Hij had het over loketten die kennelijk niet ge werkt hebben, dat er snel geëvalueerd moest wor den en een werkgroep opgericht, met alleen vrou wen vond hij, om te bespreken wat Talpa kan doen om te zorgen dat slachtoffers zich eerder melden. ,,Want als het niet gemeld wordt, kunnen we niks doen.'' Daar zat een oude witte man die werkelijk geen idee heeft hoe de wereld anno 2022 in elkaar zit en kennelijk ook het blad van zijn zus niet leest. Een man die zo ver van de werkelijkheid is losgezongen dat hij zich niet kan voorstellen dat kandidates zijn zwager Jeroen een machtspositie toedichten. Ik wist werkelijk niet wat ik hoorde. Geen woord over mannen - zijn collega's, vrienden, zijn zwa ger, vertrouwelingen - die hun handen en pik moeten thuishouden, die vrouwen niet als prooi moeten zien en hoe vervelend hij het vond dat zijn succesprogramma kennelijk jarenlang een speel tuin was voor ranzige types. Weerzinwekkend, een ander woord heb ik er niet voor. Maar ergens ver baasde het me niet, want iedereen die meer dan drie oud-medewerkers van Talpa spreekt weet dat daar in Laren meer mannen op een dubieuze ma nier met vrouwen omgaan. Enige zinnen van medeleven met de slachtoffers moest Tim Hofman er woord voor woord uittrek ken. De Mol vond het vooral belangrijk om duide lijk te maken dat hij pas vanaf 2019 van het gedrag van zijn zwager afwist. De reden: dan komt zijn megadeal met ITV met terugwerkende kracht niet te veel in gevaar. Pikant detail is dat zijn eigen zoon Johnny het afgelopen maandag in zijn show HLF8 over een 'wond bij Linda' van vijf tot zes jaar gele den had, die toch weer verwijst naar 2016. Het is te hopen dat het onderzoek naar deze kwestie echt serieus wordt opgepakt. Het liefst door het OM en niet door een of ander advocatenkantoor. Maar laat mijn verontwaardiging over de reactie van De Mol niet afleiden van de werkelijke boosdoeners. De reportage van Tim Hofman schetste een ontluiste rend beeld hoe het er afgelopen tien jaar aan toe ging achter de schermen van The Voice, hoe grens overschrijdend gedrag werd gebagatelliseerd en hoe er op grote schaal werd weggekeken. Hij gaf de indruk zorgvuldig te werk te zijn gegaan, had het over 'vermeende slachtoffers' en benadrukte dat iemand als Ali B pas schuldig is als de rechter het zegt. Maar de verhalen logen er niet om. 13- en 14-jarigen zat. Hoe Ali kandidates bleef opzoe ken als hun deelname aan The Voice afgelopen was om ze tot seks te verleiden of te pushen, waarbij een kandidate zelfs repte van bevriezing, waardoor het dus verkrachting wordt. Hoe Jeroen Rietbergen meende dickpics te kunnen sturen naar kandidates, ze terloops vroeg 'hoe ze geschoren waren' en ander intimiderend gedrag. We hebben deze week bij Beau al kunnen horen hoe geraffineerd hij te werk ging. En dat van 2010 tot 2021. Ik ben er nog confuus van. Van elk woord en elk detail in de reportage. li gaat naast me in de branding staan en houdt mijn hand vast. Dan mag alles om ons heen in elkaar storten, maar Ali blijft staan en die loopt niet weg." Aan het woord is Marco Borsato in de documentaire Ali Bouali over het leven van Ali B, die afgelopen oktober op Videoland verscheen. Borsato en Bouali: geliefde artiesten uit de top van de Nederlandse muziekindus trie. Drie maanden later komt de quote in een ander perspectief te staan, nu Borsato een aangifte van seksueel grensoverschrijdend gedrag tegen zich heeft liggen en Bouali ver dacht wordt van twee zedenfeiten. De documentaire is inmiddels van Videoland gehaald. Hun vriendschap voert ver terug. Borsato ziet in 2004 het potentieel van de jonge rapper en vraagt hem om op te treden tijdens zijn Kuip- concerten. Ze zingen Wat zou je doen - energiek springt Ali over het po dium, met zijn oversized basket balshirt aan en geelpaarse petje schuin op zijn hoofd. Een nummer 1-hit is geboren. Ali timmert dan al even aan de weg, met rauwe - vaak autobiografische - teksten over het leven op de straat, maar het grote pu bliek leert hem dan pas kennen. Ali Bouali (40) groeide op in Am sterdam en Almere. Zijn moeder is een tiener als ze hem krijgt, zijn va der kampt met verslavingen. Ali en zijn oudere broer zijn veel op straat, al jong betrokken bij vechtpartijen en dealen als tieners drugs. Hij laat zich op zijn dertiende ontmaagden door een prostituee, vertelt hij in de docu mentaire. Voor 10 gulden. Vrienden van hem in het criminele milieu wor den later doodgeschoten. Hij weet zich aan dat milieu te ont worstelen, nadat hij met succes afkickt van drugs en gokken. Dat lukt mede dankzij zijn vrouw en manager vanaf het prilste begin, Breghje Kommers. Vanuit de woonkamer van Ali's moe der, zonder een cent op zak, bouwen ze aan aan wat later een succesvol im perium wordt. Als hij bij een bezoek van koningin Beatrix in 2005 aan Fle voland haar plots omhelst en vervol gens een 'boks' geeft, zoals de jongens op straat doen - de koningin aait hem daarop over zijn wang - omarmt Ne derland hem als 'knuffelmarokkaan'. Dan gaat het snel, en Bouali blijkt meer dan een verdienstelijk rapper die mensen 'laat rampeneren op de beat' op 'die leipe Mocro flavour'. De televisiecamera's houden van hem, en hij houdt van de aandacht. Hij straalt als tafelheer bij De Wereld Draait Door, treedt op tijdens de in huldiging van koning Willem-Alex- ander en wordt met prijzen beloond voor zijn programma Ali B op Volle Toeren - waarin hij jonge rappers en Nederlandstalige artiesten met elkaar in contact brengt. Hij is inmiddels het langstzittende jurylid bij The Voice of Holland, waar hij het ene moment diep ontroerd raakt door een liedje en het volgende Hij heeft zich ontwikkeld, maar in de kern is hij een gangster moment de lachers op zijn hand heeft met zelfspot over jattende Ma rokkanen, als hij weer een kandidaat 'afpakt' van een van zijn collega's. Hij heeft succes met zijn theatershows (won Neerlands Hoop en werd geno mineerd voor een Poelifinario), was het gezicht van merken als T-Mobile, Yarden en Lidl en oogst zoete reacties met liefdevolle woorden over zijn drie zoons. Na het lezen van talloze zelfhulpboeken probeert hij nu met zijn eigen verhaal en de zogeheten ALI B-methode mensen te inspireren meer uit zichzelf te halen. Rapper Twan van Steenhoven van The Opposites, met wie Ali samen werkte in de muziek maar ook bij Op Volle Toeren, besluit: ,,Ali is een drugsdealer die geen drugs meer dealt, maar muziek en entertain ment. Hij heeft zich ontwikkeld, maar in de kern is het gewoon een gangster." Hij is steeds meer in zich zelf gaan geloven, zei zijn voormalig Holland's Got Talent-collega Paul de Leeuw deze week in VI Vandaag. Misschien wel iets te veel, en dat brengt ook een keerzijde met zich mee. Hij krijgt de hoon van Nederland over zich heen als hij, mogelijk onder invloed, de kersverse Formule 1-kam- pioen Max Verstappen maant om te luisteren naar zijn felicitatierap. Sail- lanter nog is dat hij onder een deel van de vrouwen in de muziekindustrie geen reputatie als gezinsman heeft die al zeventien jaar trouw is aan zijn Breghje, maar als vrouwenverslinder. De laatste maanden komen er meer verhalen naar boven over seksuele es capades, via de zogeheten juicechan- nels op internet, en drugsgebruik. Zedendelicten Nu liggen er twee aangiften van ze dendelicten, meerdere vrouwen zou den ook overwegen aangifte te doen. In de aflevering van Boos vertellen meerdere jonge zangeressen - deel nemers van The Voice maar ook daar buiten - anoniem hoe Ali bij hen aandrong op seks, bijvoorbeeld in zijn studio. Hij beloofde hen verder te brengen in de muziekwereld. ,,Het leek alsof ik geen kant op kon", zegt VRIJDAG 21 JANUARI 2022 GO irv I I I A AAI Ik weet niet wat ik stuitender vond aan de Hoe Marco Borsato aan de heupen en billen van De duistere kanten van die grappige, aardige Ali B Marlies van Leeuwen Hilversum - Twan van Steenhoven, rapper Ali B omhelst in 2005 koningin Beatrix (b) en wint in 2012 een Televizier-Ster (m). Uitspraken van vrouwen in Boos (r). FOTO'S ANP, VIDEOLAND

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 4