c Leefbaar Schouwen-Duiveland belooft 700extra woningen in vier jaar tijd 6 Belofte maakt schuld. Maar daar ligt Robbert Lievense niet wakker van. Leefbaar Schouwen-Duiveland wil de komende vier jaar 700 extra woningen uit de grond te stampen. ,,Dat moet lukken." Zevenhonderd nieuwe huizen, om mee te beginnen. De teller waar Leef baar in het verkiezingsprogramma voor tekent, staat in totaal op duizend. De huidige grootste politieke speler op het gemeentelijk schaakbord zet het licht bij voorbaat op groen om flink door te pakken, en heeft zelfs al een lijstje opgesteld waaruit blijkt hoe die nieuwbouw over het eiland moet wor den verdeeld. Verdeling van nieuwbouw Het zwaartepunt komt in centrum plaats Zierikzee, waar de gemeente raad eerder al heeft besloten tot de bouw van 415 nieuwe huizen. Groei kern Burgh-Haamstede krijgt er in de plannen van LSD 112 bij, Bruinisse 98, Nieuwerkerk 71, Oosterland 58, Re- nesse, 39, Scharendijke en Brou wershaven 33, Kerkwerve 26, Dreischor 25, Noordgouwe 21, Zonne- maire 20, Ouwerkerk 15, Ellemeet, Noordwelle en Sirjansland 9 en Serooskerke 7. „Doorpakken kan en moet nu ook", zegt Lievense. De lijsttrekker van Leefbaar staat daarin niet alleen. Ook de andere raadsfracties hebben de af gelopen maanden duidelijk gemaakt voorstander te zijn van een bouw- spurt. Dat moet de woningmarkt van het slot halen en de doorstroming voor starters, (jonge) gezinnen en se nioren stimuleren. De uitbreiding is minstens zo hard nodig om personeel naar het eiland te trekken. En met nieuwe inwoners - Leefbaar gaat uit van een groei van 34.145 nu naar 37.500 eilanders in 2040 - kan bovendien het voorzieningenniveau in stand worden gehouden. Juridische houdgreep November 2021 ging er een zucht van verlichting door het gemeentehuis. Eindelijk kwam het tot een overeen komst met AM Zeeland voor het ver volg in de Zierikzeese nieuwbouw wijk Noorderpolder. De projectont wikkelaar is eigenaar van een belang rijk deel van het bouwterrein in die hoek, en legde een forse claim op het totale aantal woningen en het tempo waarin op heel Schouwen-Duiveland mag worden gebouwd. Waar de ge meente het maatschappelijk belang voorop stelt, aldus Lievense, kijkt een projectontwikkelaar in eerste instan- Door pakken kan en moet nu ook tie naar zijn commerciële belang. Zijn de prijzen laag, dan zal een ontwikkel- bedrijf wachten met nieuwbouw. Lievense: „Feitelijk werden we als gemeente sinds 2005 gegijzeld door projectontwikkelaars. Voor de ge dachte van toen was die aanpak ook prima. Nieuwbouw kwam voor hun rekening en risico. Nu we verlost zijn van die juridische houdgreep, is dit wat ons betreft het moment de regie weer in eigen handen te nemen. Net zoals we destijds met Poortambacht hebben gedaan." Huidig LSD-wet- houder Jacqueline van Burg, die warm loopt voor een volgende periode in het college: ,,We moeten zorgen dat de commerciële projectontwikkelaars af hankelijk zijn van ons en niet an dersom." De gemeente zoekt nadruk kelijk ook de samenwerking met Zeeuwland, voor de bouw van extra (sociale) huurwoningen. Blaast Leefbaar na de verkiezingen van maart inderdaad weer een partij tje mee in de coalitie, dan moet wat Lievense betreft gelijk de zweep er over. ,,Dus niet eerst drie jaar wachten met bestemmingsplannen en zo. Als we dat goed aanpakken, ben ik er van overtuigd dat we de komende vier jaar zevenhonderd extra woningen kun nen neerzetten. En dat we daarnaast de fundering hebben gelegd voor nog eens driehonderd die we nu ook zeker nodig denken te hebben." Om te beginnen in Bruinisse. Alle lijnen liggen open om op het voorma lige voetbalveld versneld een woon wijk uit de grond te stampen. ,,De ma nier waarop we dat procedureel willen aanpakken, wordt een experiment", legt Lievense uit. ,,Lukt dat, dan ge- bruiken we die methode als blauw druk voor plannen in andere kernen. De bedoeling is daar halverwege vol gend jaar al te beginnen met de bouw, maar dat is ook afhankelijk van hoe gauw we in deze gekke tijd een bouw- bedrijfkunnen vinden. Het idee is een combinatie van rijtjeshuizen, vrij- We moeten zorgen dat de commerciële projectontwikkelaars afhankelijk zijn van ons en niet andersom staand en twee-onder-één-kap; voor ieder wat wils. Die duurdere wonin gen heb je nodig om zo'n project fi nancieel rendabel en zo starterswo- ningen betaalbaar te maken." Starters en senioren Leefbaar wil de gemeentelijke starter- slening verruimen, zodat meer inwo ners daar gebruik van kunnen maken. Voor 57-plussers moet er een 'verzil- ver-lening' komen, waarmee ze hun huis kunnen aanpassen aan de oude dag en tegelijk energievriendelijker kunnen maken. Het gaat in dat geval om een kleine hypotheek met een lange aflossingstermijn. De ruimte voor nieuwbouw wordt overal in eer ste instantie binnen de bestaande be- bouwde kom gezocht. Daarbij wordt ook gekeken naar oude scholen en an dere leegstaande panden. Dorps- en wijkraden krijgen een belangrijke vinger in de pap bij het zoeken naar geschikte locaties. De bouw van regioscholen houdt wat LSD betreft nauw verband met het aantal inwoners in de directe om geving. ,,Als er scholen uit meerdere kernen samengaan in één nieuw ge bouw, dan kiezen wij voor de kern waar de meeste kinderen wo nen." Daarmee wijst de partij nieuw bouw van een samenwerkingsschool op het bedrijventerrein aan de rand van Renesse definitief van de hand. ,,Vestiging van een school anders dan in een kern is onbespreekbaar." Voor realisatie van een brede school in Burgh-Haamstede en Brouwershaven heeft de partij wel geld over. Vier raadsleden niet terug Eerder werd al bekend dat Lievense lijsttrekker is bij de komende verkie zingen en Van Burg opnieuw kandi daat-wethouder. Vier van de huidige acht raadsleden van Leefbaar zijn ge zakt naar een onverkiesbare plaats op de lijst. Vice-fractievoorzitter Joyce den Haan en Guusje Poot hebben aan gegeven het raadswerk niet meer goed te kunnen combineren met hun baan. Laurence Haack stapt de luwte in we gens gezondheidsproblemen. Floor Fonteijne verving de vorig jaar ver trokken Marcel Willemse en houdt het verder voor gezien in de politiek. De top acht wordt compleet gemaakt met Roy Klop, Ron Brink, Peter Vij verberg, Hanno Canters, Kees Hanse en Jet van Gent. VRIJDAG 21 JANUARI 2022 SD Lokale verkiezingen draaien om woningbouw Marcel Modde Zierikzee Op het al jaren braakliggend ter rein aan de Brou werijstraat moe ten vijf levens- loopbestendige huizen komen. Het wachten is op start van de bouw. FOTO SANDRA SCHIMMELPENNINK - Robbert Lievense, lijsttrekker LSD - Jacqueline van Burg, (kandidaat)wethouder

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 49