UIT HET LEVEN... H 13 Als onderduikkind met een gefusilleerde vader en veel omgekomen familieleden, was voor Chawwa Wijnberg, beeldend kunstenaar en dichter, de oorlog nooit ver weg. Angst en twijfel speelden in haar leven en werk een grote rol. Toch genoten zij samen jarenlang uitbundig, vertelt haar vrouw Marianne Gossije. worden gevoegd: ,,De maanden voor ze stierf, keek zij ze zelf diagonaal door en zei dat ze er wel heel veel in mopperde." Elke zondagavond zaten ze aan de keukentafel tabletten voor de ko mende week uit de verschillende strips te drukken en verdeelden ze in de vakjesdoosjes over de daarvoor be stemde dagen: ,,Chawwa bewaarde alle lege verpakkingen om ze eens achter haar scootmobiel te binden en zo met die opwaaiende knisperende baal door het centrum te scheuren." Het is er niet meer van gekomen. De eerste maanden na haar dood at Marianne regelmatig bij vrienden en buren: ,,Dat had Chawwa geregeld. 'Zorgen jullie voor Marianne als ik er niet meer ben?', had ze aan veel men sen gevraagd." Het leven voelt leeg zonder degene die haar wezenlijk kent, zegt ze. Maar ze weet zeker dat Chawwa trots zou zijn op hoe zij zich nu een weg baant door het missen. Nooit gingen ze bij elkaar vandaan zonder afscheid nemen. Ook niet op die avond van de kortste dag van het jaar. Zijzelf zou in de Zeeuwse Concertzaal de Mes siah van Handel bijwonen, was wat aan de late kant en schoot gehaast in haar jas. Chawwa, die sinds maanden de deur niet meer uitkwam, wenste haar veel plezier. Snel wisselden ze een kus: ,,Tot straks, schat!" Maar toen ze na een paar uur weer binnen stapte, zat Chawwa onbeweeglijk in haar stoel voor de televisie. Een hart stilstand. Naast haar fauteuil, op de grond, lag een half opgerookte siga ret. Al in 2018 had Chawwa haar toe vertrouwd dat ze eigenlijk niet meer verder wilde, zegt Marianne Gossije (69). ,,Door de opeenstapeling van diabetes, chronisch hoge bloeddruk, nier- en hartfalen werden alle bewe gingen pijnlijker en moeilijker. Ze viel af, haar buik zwol op. Hoelang moest ze zo doorgaan? De internist schatte toen dat ze nog zes tot twaalf maanden te leven had. Ik kreeg de in druk dat Chawwa dat wel overzichte lijk vond. Zelf ging ik uit voorzorg aan de kalmeringspillen." Verstrengelde vrouwen Vier decennia zouden ze uiteindelijk samenzijn. Nadat zij eerst Chawwa's beeldend werk leerde kennen tijdens de opening van een expositie in En schede en daar de twee verstrengelde vrouwen die elkaar liefkozen aan kocht, volgde hun kennismaking, vriendschap en kwam hun liefde tot bloei. Chawwa scheidde van haar echtgenoot. Marianne verliet haar toenmalige vriendin. Ze woonden in Kockengen en voedden samen Cha wwa's zoon en dochter op in de roe rige jaren tachtig, met de economi sche crisis, punkers, krakersrellen, vrouwenstakingen en -cafés, lesbi sche archieven en schrijven voor Lust Gratie, een driemaandelijks tijd schrift dat tot 2001 zou blijven be staan. Ze konden samen prachtig ruzie maken, lacht Marianne. Fel stonden ze eens aan weerszijden van hun auto, schreeuwend naar elkaar over het dak. Pas toen ze de aanzwellende menigte opmerkten, doken ze naar binnen en reden weg. Ze voelden zich absoluut veilig bij elkaar: ,,Dat we onverwoestbaar waren, stond vast. En Chawwa had een groot hart. Ze was wezenlijk geïnteresseerd in wat mensen drijft. Er kwamen regel matig jongeren over de vloer die graag met haar praatten. Haar humor was lichtvoetig." Eerste stadsdichter Nadat ze naar de Bierkaai in Middel burg verhuisden, ijverde Chawwa bij de gemeente voor het installeren van een stadsdichter. Als eerste be kleedde zij in 2003 het ambt. Ook sti muleerde zij het opluisteren van oude gevels met Zeeuwse gedichten, en waren zij samen de motor van het jaarlijkse Park Poëzie-evenement waar dichters optraden die later lan delijk zouden doorbreken. Ze fre quenteerden de terrassen, want daar was Chawwa dol op; hadden een vaste tafel in Brasserie de Drukkery; slenterden over de boulevard; reis den veel en vertaalden samen son netten van Vita Sackville-West: ,,We steggelden over de kleinste details." Regelmatig bracht Chawwa een ei gen bundel uit en trad door heel Ne derland op. Sinds het lopen moeizamer ging, bewoog ze met een scootmobiel door de binnenstad. Keurig gekapt. Een kek jasje aan. Opgeheven sigaretten pijpje tussen haar vingers. Ze was ei genzinnig en opmerkzaam: ,,Geen querulant, maar wel zeer uitgespro ken en soms het middelpunt van pu blieke controverses." In ganzenpas De laatste zeven jaar was Marianne mantelzorger. Met de 'ganzenpas' hielp zij Chawwa van de ene kamer naar de andere: ,,Ik liep vlak achter haar en hield haar vast onder haar ok- sels, zodat ze niet omviel. We moes ten tegelijkertijd ons rechterbeen vooruitzetten en daarna tegelijkertijd ons linkerbeen bijtrekken. Op de maat van onze stappen zong ik 'To- dom-todom-todom!' en kregen we onbedaarlijk de slappe lach. Eenmaal neergeploft in een stoel, zei ze dan: 'Je bent een zalfje voor mijn ziel.' Dat troost mij nu. Ik heb het dus niet slecht gedaan in die tijd." Ze herinnert zich dat Chawwa in één van haar gedichten het loslaten van leven en geliefden verwoordt: ,,De regel: 'Ik weet niet hoe erg het is, het missen' blijft me voortdurend bij. Ze jammerde wel eens: 'Ik zou niet wéten wat ik zonder jóu zou moe ten!', en dan zei ik: 'Kalm maar - jij gaat eerst.' Dat gaf even rust. Maar het gevoel van gemis, ook van haar autonomie, bleef." De angst voor oorlog en aanslagen was eveneens hardnekkig: Voorzet ramen mochten niet worden verwij derd, en we moesten altijd geld ach ter de hand hebben om snel met onze koffers naar Canada te kunnen gaan." Stapels dagboeken In de grote werkkamer op de eerste verdieping liggen de 120 dagboeken van Chawwa op stapeltjes. Marianne wil ze nog lezen voordat ze in het Li teratuurmuseum bij het andere werk Dat we onverwoest baar waren, stond vast GO VRIJDAG 21 JANUARI 2022 Chawwa Wijnberg 6 juli 1942 - 21 december 2019 Heeft u ook mooie 2 herinneringen aan een overleden dierbare? En is er een datum die daarom speciaal voor u is? U kunt uw verhaal doen in 'Uit het leven'. U kunt mailen naar uithetleven@pzc.nl 'Chawwa wist wat missen was' Jacoline Vlaander Middelburg Chawwa Wijnberg met opgeheven siga rettenpijpje tussen de vingers. FOTO LEX DE MEESTER - Marianne Gossije

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 41