3 Mediamakers gaan misstanden te lijf VOICE-SCHANDAAL Het bleek dat hij seks wilde. Ik wilde niet, had een been in het gips. Toen hij klaar was, belde hij een taxi Meisjes van 18 die worden opgesloten in een studio en worden verkracht. Ongelooflijk nier waarop hij ongegeneerd aan drong op seks. Advocaat Anis Bou- manjal denkt dat Ali B jaren celstraf riskeert. ,,De focus ligt op zijn carri ère, maar voor één verkrachting staat gemiddeld twee jaar cel." Geslachtsdeel Ook bizar waren de verhalen over Jeroen Rietbergen, die jarenlang door kon gaan met seksuele opmer kingen en het versturen van foto's van zijn geslachtsdeel. In 2019 is hij gewaarschuwd, zo beweert John de Mol, de grote baas achter The Voice, in de uitzending: 'Ik wilde hem op zijn bek slaan. Hij zou er met kop en kont uitgaan als het nog eens zou gebeuren'. Volgens Tim Hofman van Boos is er daarna nóg een mel ding binnengekomen. De Mol ont kende dat. Tegen Rietbergen ligt inmiddels een aangifte van ex-deelneemster Nienke Wijnhoven. Zij liet gisteren weten 'kotsmisselijk' te zijn gewor den van de aflevering van Boos. ,,Maar ook opgelucht dat dit nu naar buiten komt." Marco Borsato werd woensdag geconfronteerd met verklaringen van onder anderen 13- en 14-jarige meisjes die hij zou hebben betast. De zanger liet via advocaat Knoops al vóór de uitzending weten 'op welke bewering dan ook' niet in te gaan. ,,Er is al te veel ruis rond het onderzoek." De onthullingen van Boos maak ten veel los. Artiestenmanager Dennis Erhardt, die veel Voice-ta- lenten begeleidt, was gisteren 'in shock'. „Meisjes van 18 die worden opgesloten in een studio en worden verkracht. Ongelooflijk", zegt hij. Erhardt heeft meerdere ex-deel neemsters nu onder zijn hoede. ,,Je moet stevig in je schoenen staan bij zo'n talentenjacht. Als je iets niet wil zingen, hoor je meteen: Ja, maar John (de Mol, red.) wil het zo. Dan is nee zeggen, als je jong bent, heel moeilijk. En dan gaat het nog maar om een liedje." Voice Kids-coaches Sanne Hans en rapper Snelle lieten weten 'erg geschrokken' te zijn. Oud-coach en bedenker van de draaiende stoelen Roel van Velzen geeft aan 'te walgen van de verha len'. Koud De rel rond The Voice laat ook poli tiek Den Haag niet koud. Staatsse cretaris van Cultuur en Media Gunay Uslu liet weten een onder zoek afte wachten van de Raad voor Cultuur naar grensoverschrijdend gedrag in de culturele en creatieve sector. Dat advies wil ze aangrijpen om wantoestanden aan te pakken in omroepland. Uslu: ,,Voor mij geldt hier echt zero tolerance. Te gen slachtoffers zegt Uslu: ,,Het is heel belangrijk dat je aangifte doet." Alle genoemde 'verdachten' die af gelopen week al besproken waren, kwam gisteren via Boos zwaar on der vuur te liggen. Talloze verkla ringen over verkrachtingen, seksu ele opmerkingen, handtastelijkhe den en intimidaties kwamen voor bij over Marco Borsato, Ali B, Jeroen Rietbergen en een regisseur die anoniem blijft, maar van wie de naam al lang op sociale media rond gaat. RTL - dat een week geleden The Voice van de buis haalde - liet me teen weten 'met afschuw te hebben kennisgenomen van de verklarin gen van alle moedige slachtoffers'. ,,Wat we hebben gehoord en ge zien, is ronduit verschrikkelijk", al dus Sven Sauvé, ceo RTL Neder land. ,,RTL heeft het Openbaar Mi nisterie gevraagd onderzoek te doen naar de gemelde misstanden." RTL-programmadirecteur Peter van der Vorst: ,,Wij vragen ons ui teraard ook af of we dit als uitzen der hadden kunnen voorkomen. Daarom spreekt RTL nu met alle producenten die programma's voor ons maken over welke maatregelen we kunnen nemen om misstanden voortaan te voorkomen." RTL heeft onmiddellijk de documentaire van Ali B van Videoland gehaald. Wangedrag De historische uitzending van Boos (binnen twee uur vijf miljoen views) maakte keihard duidelijk dat er binnen The Voice geen enkele rem of controle was op alle vormen van seksueel wangedrag. Ali B werd in Boos neergezet als een ordinair seksueel roofdier. Een jonge vrouw vertelde over een rondleiding door zijn studio in Almere. Ineens begon hij haar te zoenen. Zij verstijfde. Ze hadden seks. Daarna kleedde zij zich aan en vroeg: ,,Heb je dit vaker gedaan, met andere meisjes?" Ali zou gereageerd hebben: ,,Ja, dit doe ik vaker. Maar niemand gelooft jou." Een andere vrouw dacht gezellig een drankje met hem te gaan doen. ,,Maar het bleek dat hij seks wilde. Hij pakte een condoom. Ik wilde niet, had een been in het gips. Hij zei: 'Het is zo voorbij, kom op schatje.' Toen hij klaar was belde hij een taxi." Tegen Ali B liggen twee aangiftes van verkrachting plus meerdere verklaringen over de ma- De verhalen waren talrijker en schokkender dan wat al was uitgelekt. De uitzending van Boos op Youtube shockeerde gisteren heel Nederland. 'Ali B sneerde na de seks: 'Niemand gelooft jou'.' GO VRIJDAG 21 JANUARI 2022 - Een van de slachtoffers - Dennis Erhardt, artiestenmanager Verschillende men sen uit de cultuur- en mediawereld hebben gisteren een manifest gelanceerd tegen misstanden in hun sector. Naar aanleiding van de re cente onthullingen over seksueel over schrijdend gedrag bij het programma- The Voice of Holland willen zij zich inzet ten voor een veilig werkklimaat. Onder de initiatiefnemers zijn documentaire- maker Lize Korpers- hoek en actrice Fatma Genc. „De situatie bij The Voice of Holland is niet uniek", zegt Genc in een reactie op het manifest. „In de hele media- en culturele sector komt grensover schrijdend gedrag voor. Daar mogen we niet langer voor wegkijken!". Werkklimaat De makers richten het manifest aan ie dereen die directe en indirecte verant woordelijkheid draagt voor een vei lig werkklimaat. Die mensen roepen zij op om een einde te maken aan 'het tole reren of zelfs nor maliseren van grens overschrijdend ge drag'. Het initiatief wordt gesteund door de vakbond FNV en burgerbeweging De- GoedeZaak. 'Hij pakte een condoom en zei: Het is zo voorbij' Hilversum Tim Hofman in gesprek met een slachtoffer in de documentaire Boos, die gisteren op YouTube werd uitgezonden. videostill bnnvara/ boos Victor Schiidkamp Mark den Blanken

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 3