A 11 Werken als er toeristen zijn Hoewel ook tijdelijk, zijn de gevolgen in Zeeland ingrijpender. Er moet worden geboord in de Veerse Gatdam, een van de Deltawerken, waar je van wege de waterveiligheid niet zomaar mee kunt rotzooien. In overleg met Rijkswaterstaat is besloten niet één groot gat te maken maar vier kleinere. De elektriciteitsleiding bestaat name lijk uit vier afzonderlijke kabels, die hier dus worden gesplitst. Ze komen aan land waar de Veerse Gatdam Noord-Beveland raakt. Zowel op het strand als aan de binnenkant van de dijk komt een tijdelijk werkgebied te liggen, elk ongeveer 5000 vierkante meter groot. Omdat in het stormsei zoen (van oktober tot april) niet aan een primaire waterkering mag wor den geknutseld, moet het werk daar plaatsvinden in de tijd dat er juist veel toeristen zijn. Ecoloog kijkt mee Vooral aan de kant van het Veerse Meer, bij de Schotsman, wordt het passen en meten, zowel in ruimte als in tijd. Dat is een natuurgebied, be stemd voor haagbeuken- en essenbos, hoewel die bomen er nu nog niet staan. Wel duindoorn en boswilg, waarvan een deel weg moet. Later als nog beuken en essen neerzetten, is geen optie, want boven de kabel mo gen geen planten met diepe wortels komen. Het werk moet buiten het broedseizoen van vogels plaatsvin den, dat loopt van maart tot midden juli. Dat spoort dus niet met werken buiten het stormseizoen. Wat het nog ingewikkelder maakt Pas als een ecoloog het goedvindt, mag de spa de grond in is dat rekening moet worden gehou den met de rugstreeppad. Als hij daar nog niet rondspringt, is de kans groot dat hij opduikt, want hij is dol op bouwterreinen. En wanneer is hij ac tief? Jawel, van maart tot en met okto ber, zeg maar buiten het stormsei zoen. Om toch tijd over te houden om te kunnen werken, kan het gebied voor het broedseizoen ongeschikt worden gemaakt voor broedvogels en zijn schermen nodig om rugstreep- padden te weren. Pas als een ecoloog het goed vindt, mag dan een spa de grond in. Wrakken In het Veerse Meer komt de kabel dicht bij de Walcherse en Bevelandse kust te liggen, in de vaargeul. Enkele vissers zullen hun fuiken weg moeten halen en recreanten moeten tijdelijk uitwijken. Op zee en in het Veerse Meer gaat het kabeltracé langs vijfbe- kende scheeps- en of vliegtuigwrak ken, dus dat is oppassen geblazen. In het inpassingsplan staat dat de route door het Veerse Meer 'verdacht ge bied' is voor niet gesprongen explo sieven, van bommen, raketten, tot handgranaten en mijnen. Ten zuiden van jachthaven De Piet komt de kabel aan land. Vandaar wordt in een bijna rechte lijn een sleuf gegraven richting Borssele. Waar dat niet kan, bijvoorbeeld bij het spoor en de A58, wordt er geboord. Ook hier kunnen dingen in de grond zitten. Het kabeltracé raakt weliswaar geen terreinen die op de Archeologi sche Monumentenkaart staan, maar wel de vindplaats van het verdronken dorp Tewijk, tussen 's-Heerenhoek en Borssele. Als het werk klaar is, zal er maar op één plek in Zeeland te zien zijn dat er iets is gebeurd. Dat is in de buurt van de kerncentrale in Borssele. Aan de overkant van de weg zal daar het con- verterstation komen, een fabrieksge bouw. Van daaruit gaan kabels naar het 38okv-station naast de kerncen trale, dat met twee nieuwe schakel- velden moet worden uitgebreid om de stroomtoevoer aan te kunnen. Als de graafmachines toch bezig zijn, worden er ook nog 14 i5okv-hoog- spanningsmasten weggehaald. Die leverden ooit elektriciteit aan Zalco, de aluminiumsmelter die in 2011 fail liet ging. Werk met werk maken, heet dat. Dat probeert TenneT sowieso, want over een afstand van 80 kilometer loopt IJmuiden Ver Alpha, de kabel die in Borssele eindigt, parallel aan IJmui den Ver Beta, die naar de Maasvlakte gaat. En de eerste plannen voor Net op Zee - Extra verbinding Sloegebied zijn ook gepresenteerd. Dat is ook een stroomkabel voor twee miljoen huis houdens, die in Zeeland grotendeels naast de kabel van IJmuiden Ver komt te liggen, dus ook door het Veerse Meer. Daarvoor moet in Borssele nog een tweede 380kv-hoogspannings- station worden gebouwd. Met de pro cedure wordt wel haast gemaakt, om de grond niet twee keer open te spit ten. GO VRIJDAG 21 JANUARI 2022 F Windparken die er al zijn op de Noordzee: Bors- sele 1 en 2 van 0r- Sted. FOTO 0RSTED SKY PICTURES Den Haaj Middelburg Rnttf -Souburg r Ho tW5ttr«?ie«e O 5 10 15 20 Platformlocatie Kabeltracé IJver Alpha Converterstationlocatie Windenergiegebied IJmuiden Ver

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 39