GA SNEL NAAR KIOSK.NL/AUTOWEEK 4 Als er niet snel iets gebeurt, valt het doek voor Porgy Bess in Terneuzen. Nu uitbreiding naar een buurpand niet meer kan, wordt het volgens Porgy- voorzitter Hans Zuiderbaan verhuizen. PORGY BESS OVERDONDERD DOOR VERKOOP BELENDEND PAND WIELAND Tijdens een vergadering van het be stuur, begin deze week, viel het oog van een van de leden op een artikel op de website van deze krant. Daarin vertelde makelaar Alfred Kool uit Pijnacker dat hij de voor malige schoenwinkel Wieland, di rect naast Porgy heeft gekocht om er een winkel en appartementen van te maken. Het bestuur van cul tureel podium Porgy Bess wist van niets. Het nieuws voelde als een harde klap in de nek, vooral omdat het pand van Wieland als een seri euze optie werd gezien om het zo geroemde podium levensvatbaar te houden. ,,We waren er flink door van slag" vertelt Zuiderbaan. Het podium in de Noordstraat, dat 65 jaar geleden door Frank Kou- len werd gesticht, wordt vooral ge prezen om het charmante karakter. Bij binnenkomst laat je bij de klap deuren je kaartje zien aan een ge- improviseerd kassatafeltje. Dan be stel je een bolleke Koninck aan de toog en zoek je een plekje, het liefst zo dicht mogelijk voor het podium. De artiesten, van Nederlandse schrijvers tot jazzmuzikanten en van buitenlandse bluesartiesten tot klassieke violisten wanen zich on dertussen op de bovenverdieping in een huiskamer, waar stroopwa fels en Engelse drop voor het grij pen liggen. Porgy Bess voelt in heel veel opzichten knus aan, je krijgt er al snel een thuis-gevoel. Grote waarde Het is ook dat gevoel dat veel gere nommeerde artiesten graag doet terugkeren voor een volgend optre den. Cabaretier Freek de Jonge, wij len jazztrompettist Roy Hargrove, schrijver Adriaan van DisAls het ook maar even kon, nemen of na men ze Porgy met liefde op in hun tourschema's. Dat heeft er voor ge zorgd dat Porgy Bess uitgroeide tot een merknaam met grote waarde voor Terneuzen. Dat is de positieve uitleg. Dan nu het slechte nieuws. Porgy is het eta blissement waar je, zeker als het druk is, je jas niet kwijt kunt aan een van de overvolle kapstokken, her en der verspreid door het café. Porgy is ook de plek waar mannen nog zij aan zij in een goot met chloorblokjes en soms over hun schoenen plassen. En Porgy is ook de plek geworden waar hoofdzake- Wij gaan niet veel meer van de nieuwe dingen meemaken. Zo eerlijk moet je zijn lijk grijze haren de boel draaiende houden. Om te voorkomen dat dit laatste alleen maar lelijk overkomt; dat doen al die mensen, op een be taalde kracht na, met volle overgave helemaal vrijwillig. Zuiderbaan, zelf ook van de oude lichting, sluit er zijn ogen niet voor. ,,Een jaar ge leden hebben wij een plan neerge legd bij de gemeente om onze toe komst te waarborgen. Onze vrijwil ligers én bezoekers vergrijzen en de locatie is misschien nog altijd char mant, maar echt te klein geworden. Een garderobe, een nieuwe toilet voorzieningZo zijn er nog wel meer zaken die echt hoognodig moeten worden aangepakt.'' Eén optie Porgy Bess moet hoognodig wor den gemoderniseerd, maar de hui dige plek (een pijpenla) biedt daar haast geen kansen toe. Porgy heeft zelf het geld niet om haar toekomst te garanderen, daar heeft het steun van onder meer de gemeente Ter- neuzen voor nodig. Het pand van Wieland, de schoenwinkel die een paar jaar geleden van de ene op de andere dag dichtging, had daarin een grote rol kunnen spelen. ,,In het plan gaven we drie opties aan. De eerste was niets doen. Dat zou het begin van het einde van Porgy Bess zijn. De tweede was het pand van Wieland. Daar kan nu dus een streep door. Dan blijft er nog maar één optie over: verhuizen.'' Ziel Dat ligt gevoelig, beseft Zuider- baan. Want hoe zorg je er voor dat op een nieuwe locatie de ziel van Porgy blijft behouden? Die lijkt im mers onlosmakelijk verbonden aan de huidige stek in de Noordstraat. Toch denkt Zuiderbaan dat het kan. ,,Kijk bijvoorbeeld eens naar het Bimhuis in Amsterdam. Dat had een prachtige plek, maar moest er weg vanwege plannen van de ge meente Amsterdam. Nu zitten ze aan het IJ. Ook daar is het fantas tisch. Ik weet dat een verhuizing sentimenten oproept, maar daar moeten we toch proberen overheen te kijken. Weet je, wij gaan niet veel meer van de nieuwe dingen mee maken. Zo eerlijk moet je zijn.'' Zuiderbaan wil er mee zeggen dat de oude garde nieuwe initiatie ven niet alleen maar met nostalgi sche motieven in de weg moet zit ten. Porgy kan zo niet verder, zoveel is wel duidelijk. ,,We moeten dan ook niet langer wachten, we moe ten nu druk zetten op de politiek om besluiten te nemen. Om te kun nen voortbestaan, moet Porgy ver huizen naar een grotere locatie. En j a, in dat licht heb ik al meerdere ke ren over een cultuurplein ter hoogte van het Arsenaalplein horen praten.'' Ook wethouder Frank Deij (cul tuur) werd verrast door de verkoop van het pand van Wieland. „Uiter aard willen wij Porgy helpen om te blijven bestaan, want Porgy is be langrijk voor Terneuzen. Aankoop VRIJDAG 21 JANUARI 2022 GO 'We moeten verhuizen om Raymond de Frel Terneuzen - Hans Zuiderbaan, voorzitter Porgy Bess Het onderkomen van Porgy Bess is sterk verouderd. foto peter ni GELDIG TOT 1 MAART 2022

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 32