Automobilist pikt voordeeltje provincie mee om het leven gekomen 2 'Nou, jongens, goed je best doen hè. Daaag.' Docente Thereza Lavën zwaait naar haar laptop, en klikt haar leerlingen weg. Het klaslokaal van de SSG Nehalennia aan de Breeweg in Middelburg is leeg en stil. Alweer. Nu het aantal coronabesmettingen explodeert, zit een groot aantal klassen thuis. „Vreselijk", vindt Lavën. ,,Die kinderen horen gewoon op school." Als enige provincie heeft Zeeland per 1 ja nuari de 'wegenbelas ting' verlaagd. De 'op centen' op de motorrij tuigen is een van de weinige eigen inkom stenbronnen van de provincie. Ze zijn gro tendeels afhankelijk van wat de minister van Financiën hen toe schuift. Toen Zeeland hierop werd gekort besloot de provincie tot een tijde lijke verhoging van de belasting voor de jaren 2019, 2020 en 2021 om daarna in 2022 weer omlaag te gaan. Gevolg: per 1 januari is de mo torrijtuigenbelasting met 3,6 procent is ver laagd. Inkomsten Gemiddeld is een Zeeuwse eigenaar van een auto dit jaar 597 euro kwijt aan wegen belasting, 23 euro min der dan in 2021. Maar hoe zwaarder de auto hoe groter het verschil. Ook mensen die diesel of lpg-tanken en al rela tief veel betalen profi teren meer van de ver laging. Voor de eigena ren van elektrische of op waterstofauto's maakt het niets uit. Voor deze auto's hoeft geen motorrijtuigenbe lasting betaald te wor den en dus ook geen opcenten. Hetzelfde geldt voor auto's van 40 jaar en ouder. Het verlagen van de opcenten heeft gevol gen voor de inkomsten van de provincie. Vorig incasseerde de provin cie 45,6 miljoen euro aan opcenten, dit jaar houdt de provincie re kening met 41,9 mil joen. 72 euro meer Het Zeeuws tarief is door de verlaging nu iets onder het landelijk gemiddelde gezakt. Groningers betaalden al het meeste en kregen op 1 januari voor het vijfde jaar op rij een verhoging voor hun kiezen. Noord-Hollan ders betalen het minste. Sinds 2009 is het tarief in deze provincie niet veranderd. Een Gronin ger betaalt per jaar ge middeld 72 euro meer dan een Noord-Hollan der. PZC.NL Panden op slot Waarnemend burgemeester Petra van Win gerden-Boers van de ge meente Rei- merswaal heeft gisteren een wo ning in de Marij- kelaan en een bedrijfspand in de Molendijkse- weg in Yerseke gesloten. In het huis waren eind november drugs gevonden en in het bedrijfspand stoffen voor de productie van harddrugs en automatische en andere vuurwa pens. De panden mogen zes maanden niet worden gebruikt. LEGE LOKALEN OP NEHALENNIA Brand in container CU: tests voor armen Cornelleke Blok ,,Ik zag afgelopen week veel tranen bij de leerlingen", vertelt Lavën, die Engels geeft. ,,Als ze iets komen ha len, dan staan ze weleens aan m'n bureau. De onzekerheid en uit zichtloosheid zijn zwaar voor ze. Ze hoorden van de overheid dat de scholen koste wat kost open zou den blijven, en nu zitten ze tóch weer thuis. Hun regelmaat is weg. Daar hebben ze last van." De kerstlampjes liggen nog op de tafel in Lavëns lokaal. ,,Zo is er hier nog een beetje sfeer." Hoewel ze, net als haar leerlingen, ook vanuit huis zou kunnen werken, kiest ze er bewust voor om naar school te ko men. ,,Ik vind thuis een minder motiverende omgeving. Bovendien kan ik hier in de pauzes makkelijker contact leggen met collega's." Tege lijkertijd is het een gekke gewaar wording om op school te zijn. ,,Een school hoort 'buzzing with kids' te zijn. Nou, dat is het nu helemaal niet. Ik wil bijna tegen de brugklas sers die hier wel zijn zeggen: 'maak maar lekker herrie'." Veel leerlingen afwezig Niet alleen in het lokaal van Lavën is het stil. In de ruimtes naast haar zitten collega's ook alleen achter hun laptop. De gangen zijn maar half zo vol, want de volledige bo- venbouw van de havo en het vwo zit thuis, net als havo 2 en nog en kele onderbouwklassen. Ook op andere Zeeuwse scholen zorgt omikron voor lege lokalen. Het Reynaertcollege in Hulst is hele maal dicht, en het Ostrea Lyceum in Goes moest deze week een locatie sluiten. En het Pontes Goese Ly ceum (locatie Oranjeweg) besloot donderdag dat de eerste drie leerja ren en vwo 4 weer online lessen moeten volgen. Landelijk is gemiddeld bijna een kwart van de leerlingen afwezig, blijkt uit een peiling van de Alge mene Vereniging van Schoolleiders (AVS) onder ruim 800 schooldirec teuren. Vorige week was dat nog 8 procent. De schoolleiders pleiten voor soepelere regels. Nu moet bij voorbeeld de hele klas naar huis, als drie of meer leerlingen besmet zijn. Sommige docenten van de Neha- lennia vinden die regel ook te streng. ,,Dat getal van drie maakt het ons op dit moment erg lastig", Ik wil het voor iedereen goed doen. Dat is soms vermoeiend zegt Harry Meijers, locatiedirecteur van de Nehalennia. Hij maakt zich vooral zorgen over de examenklas- Het slachtoffer werd dood gevon den in een grijze BMW, die langs de Kanaalweg tussen Sluis en Retran- chement te water was geraakt. De politie sloot een dag later een ver keersongeval uit en ging sindsdien uit van twee mogelijke scenario's: een misdrijfofsuïcide. Hoe lang het voertuig in het water heeft gelegen is onbekend. Nu is na uitgebreid onderzoek vastgesteld dat de man niet door een misdrijf is overle den. Tijdens het rechercheonder zoek ontving de politie diverse tips en beelden, die zijn uitvoerig on derzocht. Ook zijn getuigen ver hoord. Het onderzoek kon eerder niet worden afgerond, omdat tech nische zaken onderzocht moesten worden. Deze onderzoeksresulta ten zijn nu bekend. Hierna is vast gesteld dat geen sprake is van een misdrijf. De familie van het slacht offer is hierover geïnformeerd. VRIJDAG 21 JANUARI 2022 PC Voor oldtimers hoeft geen rijtuigenbelasting te worden betaald. foto dirk-jan gjeltema MIDDELBURG Het scheelt maar een paar tientjes per jaar, maar het is toch goed nieuws voor de blije rijders in Zeeland. Met ingang van het nieuwe jaar is de mo torrijtuigenbelasting verlaagd. - Theo Giele H WAT VINDT U? EH Doe ook mee aan de poll op pzc.nl Gisteren: We moeten net als Engeland de co- ronaregels loslaten (3113 reacties) YERSEKE OOSTBURG Een container, waarin afge voerde spullen van de woning brand met dode lijke afloop in Hoofdplaat la gen, heeft gister ochtend vlam gevat. De brand ontstond rond 08.00 uur op de gemeentewerk plaats aan de Oudestad in Oostburg. De container had daar vlam ge vat. Het vuur werd geblust door de brand weer. Daarna heeft de brand weer de contai ner vol laten lo pen met water. Eens Oneens Nieuwe stelling: Het schandaal rond The Voice is nog groter dan ik dacht KRUININGEN Inwoners van Reimerswaal die weinig geld heb ben, zouden gra tis coronatests moeten krijgen. CU-raadslid Huib Bouwman: ,,Win- kels verkopen een zelftest voor 3 euro. Voor mensen met een laag inkomen kan dat een drempel zijn." Het voorstel komt dinsdag in de raad. 'Kinderen horen Middelburg - Tanja Verschelling, docente Luca Veen, Jette van Arent- hals, Colin Bouts en Lucas van Dilst, leerlingen van de SSG Ne- halennia in Middelburg, kunnen nog wel naar school. ,,Je ziet de getallen oplopen. Ik ben bang dat de school straks weer dicht gaat", zegt Colin. foto cornelleke BLOK RETRANCHEMENT De 60-jarige man uit Sluis die op maandag 8 november dood in zijn auto in het water werd ge vonden is niet door een misdrijf om het leven gekomen. Ook een verkeersongeluk sloot de politie al eerder uit. - Maurice Steketee De auto waarin het slachtoffer zat. FOTO HV ZEELAND

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 30