Van de Zandschulp ziet kansen in nieuwe ontmoeting met Medvedev De spierintelligentie van Sabalenka werkt nog niet 23 TENNIS AUSTRALIAN OPEN Net als bij de US Open vorig jaar, waar Botic van de Zandschulp doorbrak, stuit hij in Melbourne op Daniil Medvedev. Toen kwam zijn onbevangenheid van pas, nu hoopt hij dat die ervaring hem helpt. Ofhet nu de Rod Laver Arena wordt of de Margaret Court Arena, beide grote banen van Melbourne Park heeft Botic van de Zandschulp al van binnen ge zien. Wennen aan een groot tennissta- dion hoeft hij morgen niet, in zijn der- derondepartij tegen nummer 2 van de wereld Daniil Medvedev. Bij het voor- bereidingstoernooi in Melbourne speelde hij op beide banen, en merkte dat het hardcourt daar ietsje trager is dan op pak hem beet baan 14. Medvedev is ook geen onbekende. Die trof Van de Zandschulp vorig jaar in New York, toen de tenniswereld hem leerde kennen en dagenlang oe fende op zijn achternaam. Hij is aan beland in een nieuwe fase van zijn car rière. ,,Al blijft die 'sch' moeilijk. Veel mensen noemen me bij mijn voor naam", zegt hij. ,,Bij de US Open gafiedere ronde die ik won een geweldig gevoel. Het was spannender, de partijen waren close, ik was nog nooit zo ver gekomen na tuurlijk. Nu voelt het gewoner", zei Van de Zandschulp gisteren na zijn overwinning op Richard Gasquet, die in de derde set met rugklachten opgaf. „Jongens als Jan-Lennard Struff en Gasquet hadden tot vorig jaar het ge voel dat ze van mij moesten winnen. Nu heb ik dat. De eerste ronde ging soepel, dit was een opgave. Het voelt comfortabeler dan in New York." Daar had Medvedev uiteindelijk best een aardige kluif aan Van de Zandschulp. Die had wat last van zijn been en verloor snel de eerste twee sets. Vervolgens kantelde het spel- beeld en pas laat in de vierde set wist de Rus de partij op slot te gooien. Een paar dagen later won hij zijn eerste grand slam, door in de finale Novak Elke ronde die ik won gaf een geweldig gevoel, was nog nooit zo ver gekomen Djokovic aan de kant te zetten. De enige set die hij op weg naar zijn eerste major verloor was die ene tegen Van de Zandschulp. ,,Toen was het mijn achtste partij", zegt Van de Zandschulp over dat duel met Medvedev. Hij kwam toen vanuit het kwalificatietoernooi. ,,Nu heb ik veel minder uren op de baan gestaan. Die partij uit New York geeft me ver trouwen. Het is fijn om al tegen ie- mand gespeeld te hebben. Je weet hoe je het moet aanpakken en kent zijn zwakke punten, voor zover hij die heeft natuurlijk. Maar ik kon het hem toen al lastig maken, en nu ben ik fitter en ervarener." Het nieuwe is eraf, constateert Van de Zandschulp. ,,Niemand kende me bij de US Open. Nu begint dat te ko men, de verwachtingen liggen hoger, ook bij mezelf. Dat geeft druk, maar dat hoort er ook bij." Vertrouwen De Veenendaler (26) werkt dus met vertrouwen toe naar de volgende par tij. Hij heeft uiteraard ook nu niets te verliezen. Medvedev wel, maar ook voor hem geldt dat hij zijn tegenstan der nu al kent. En dat hij de laatste ja ren wijzer en rustiger is geworden, zo bleek ook gisteren in de heksenketel van de Rod Laver Arena, waar hij lo kale held Nick Kyrgios versloeg. De Australische fans probeerden hem gek te krijgen, zelfs door tussen zijn eerste en tweede opslag heen te schreeuwen. ,,Als je dat doet, heb je echt een laag IQ", zei Medvedev na af loop. Maar tijdens de wedstrijd hield hij zich vier sets ijzig kalm. ,,Vijf jaar geleden had ik in deze omstandighe den twee rackets gesloopt en constant naar mijn trainers lopen schreeuwen. Maar ik heb geleerd: zo win je geen grand slams." Dat doel is al afgevinkt, nu hoopt de Rus nummer 1 van de wereld te wor den. Omdat Djokovic zijn 2000 pun ten van de titel van 2021 gaat verliezen, gloort die kans voor Medvedev. Maar eerst wacht opnieuw de horde 'Van de Zandschulp'. GO VRIJDAG 21 JANUARI 2022 TOT EN MET ZONDAG 30 JANUARI MELBOURNE PARK TV EUROSPORT 'Het voelt comfortabeler dan in New York' 'oor alle uitslagen van afgelopen nacht én het speelschema: kijk op onze site Rik Spekenbrink Melbourne - Botic van de Zandschulp Van de Zandschulp tijdens zijn gewonnen partij tegen Gasquet in de vorige ronde van Australian Open. foto ap Aryna Sabalenka, nummer 2 van de wereld, sloeg gis teren in haar tweederon- departij tegen Xinyu Wang negentien dubbele fouten. Ze gaf daarmee bijna vijf hele games aan gratis punten aan de Chinese. Maar Sabalenka won als nog: 1-6, 6-4, 6-2. Het lukt de Belarussische dit seizoen maar niet om haar opslag onder controle te krijgen. In haar drie eer dere partijen sloeg ze op geteld ook al vijftig dubbele fouten, verdeeld over drie par tijen. Daarop kreeg ze een belletje van voor malig serviceka non Mark Phi lippous- vertelde haar onder meer over 'spierintelligentie', het gegeven dat je spieren een geheugen hebben voor vaak uitgevoerde bewegin gen. Het helpt Sabalenka vooralsnog niet echt. Maar ze zit nog steeds in de Aus tralian Open. In de derde ronde neemt ze het op te gen de Tsjechische Mar- keta Vondroesova. Emma Raducanu heeft de hooggespannen verwach tingen niet waar kunnen maken. De Britse US Open-kampioene verloor in de tweede ronde van Danka Kovinic uit Monte negro. Het werd 6-4, 4-6, 6-3 voor de nummer 98 van de wereld. Kovinic (27) benutte haar tweede wedstrijdpunt met een backhand langs de lijn. G Ondanks de dubbele fouten won Aryna Saba- lenka van Xinyu Wang. FOTO AFP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 23