v£en|SS Winkels in grote steden verliezers in pandemie 'Houd de hygiëne op de werkvloer op coronasterkte' Profiteer alléén nog deze maand van 30% voordeel op Disney's Aladdin 17 om het Dat blijkt uit een onderzoek onder 650 winkellocaties door Retail- Sonar, een bureau dat winkels advi seert over locatiekeuzes. Uit het onderzoek blijkt dat de impact van de coronamaatregelen vorig jaar minder heftig was dan in 2020. In de grote steden liepen de omzetten bij winkeliers terug met 14,5 procent. In 2020 was die omzet daling nog het dubbele. In kleine steden en dorpen ging de omzet van winkeliers juist met 8,5 procent omhoog. Dat was het tweede jaar op rij dat deze groep juist profiteerde van corona. Daar is een aantal oorzaken voor, meldt RetailSonar. Ten eerste werkten veel mensen thuis. De forenzen vielen daardoor als klant weg voor de winkeliers in de grote steden. Shoppen in de pauze of na het werk was er niet meer bij, dat gebeurde dicht bij huis. Daarnaast sloeg de campagne 'koop lokaal' goed aan. Internet Opvallend was dat de winkels in dorpen en kleine steden vooral de internetverkopen flink zagen toe nemen. Het waren dus vooral fysieke winkels met een website die profiteerden. ,,In die gebieden is zowel de naamsbekendheid als het consumentenvertrouwen groter. Dit 'halo-effect' vormt een enorme troef in de strijd tegen grote web winkels'', zegt Pieter-Jan De Smet, marketingmanager bij RetailSonar. Ook winkels in de grote steden zagen hun internetverkopen stij gen, maar dat maakte het verlies aan omzet van fysieke klanten niet goed. Die klanten bleven in groten getale weg. In totaal gingen 9 pro cent minder mensen winkelen. en de werk-privébalans. ,,In het begin werd thuiswerken als iets tijdelijks gezien en werd er weinig geregeld. Maar thuiswerken is een blijvertje. De werkgever moet daarom met zijn werknemers om de tafel om goede afspraken te maken'', aldus Voets. En niet alleen goede afspraken maken is belangrijk, de werkgever moet ook laten zien interesse in het wel en wee van zijn personeel te hebben. Uit de cijfers blijkt dat drie op de tien werknemers vin den dat de baas geen idee heeft hoe het met hun gezondheid is gesteld. Goede afspraken zijn ook van belang voor de tijd na corona. ,,Door het ziekteverzuim te ver minderen, verminder je ook de werkdruk. Nieuw personeel wer ven is moeilijk, dus moeten bedrijven hun bestaande perso neel zoveel mogelijk vasthouden'', schetst Voets de situatie. Door met het personeel te pra ten en tegemoet te komen aan hun wensen, is een wereld te winnen. ,,We zien nu al dat er minder arbeidsconflicten zijn, doordat werkgevers meer oog hebben voor de noden van hun personeel.'' En dat draagt ook bij aan een lager ziekteverzuim, want mensen met een arbeidsconflict melden zich vaak ziek. C Baas moet werk thuis beter regelen verzuim omlaag te brengen Iedere ondernemer kent het inmiddels: ongebruikelijk veel personeel dat zich ziek meldt. En de piek moet nog komen. Wie gaat het werk doen? Het Centraal Bureau Levensmiddelenhandel waarschuwde al voor lege schappen in de supermarkten als de quarantaineregels niet verder versoepeld worden. Branchevereniging Techniek Nederland meldde dat mensen lan ger moeten wachten op de loodgieter of instal lateur vanwege ziekte door corona. De quaran- taineregels zijn al wel iets versoepeld. Als in het gezin iemand corona heeft, hoef je niet in quarantaine als de booster minimaal een week geleden is gezet of als je recent corona had. Toch gaat het bedrijfsleven te maken krijgen met een ongekend aantal zieken. ,,De piek - niemand weet hoe hoog - in het ziektever zuim moet nog komen'', zegt Jurriaan Pen- ders, bedrijfsarts en directeur medische zaken bij arbodienst HumanCapitalCare. ,,Ergens in februari, die piek zal vermoedelijk geen maan den duren, maar toch wel een paar weken.'' Hij adviseert werkgevers om nu al te kijken of er werk is dat uitstel duldt, vooral bij bedrij ven waar thuiswerken geen optie is, bijvoor beeld bij supermarkten, de zorg en de indus trie. ,,Maar ook daar is altijd werk dat je thuis kunt doen. De roosters maken bijvoorbeeld." Bedrijven die problemen krijgen met hun roosters moeten vooral niet te veel schuiven met mensen tussen verschillende ploegen om de gaten te vullen. ,,Dus niet de ene dag in de ochtendploeg en dan weer in andere samen stelling in de avondploeg. Want als er dan een coronabrandhaard in het bedrijf komt, wordt iedereen ziek.'' En blijf de hygiëne op corona sterkte houden, adviseert Penders. Mondkap jes, afstand, handen wassen. ,,Je moet alles doen om uitbraken op het werk te vermijden.'' Overwerken door personeel dat niet ziek is, kan niet eindeloos. ,,Overleg met mensen over overwerk. Hoe gaan we dit rooien? Leg niets op. Dat geldt ook voor de krokusvakantie. Als mensen vrijaf hadden gepland, kun je dat niet zomaar veranderen. Dat geeft een mentale klap en problemen met de motivatie.'' Dé oplossing om in februari het bedrijf draaiende te houden met mogelijk een record aantal zieken is er niet. ,,Het wordt een kwes tie van een aantal weken doorkomen met z'n allen.'' SPECIAAL VOOR JOU Geniet alléén nog in januari van dit unieke aanbod. Zo heb je een fantastisch vooruitzicht op een spetterende avond uit voor twee personen met 30% voordeel. Geldig voor de le en 2e rang Koop vóór 31 januari 2022 en reserveer later Verzilver t/m 31 december 2022 Bestel nu op pzc.nl/cadeaubon PC VRIJDAG 21 JANUARI 2022 Winkeliers in de grote steden hebben het meest te lijden gehad onder de coronamaat regelen afgelopen jaar. In kleine steden en dorpen ging het juist beter met de winkels. Peet Vogels Utrecht stijgt snel m In december lag het aantal ziek meldingen 54 procent hoger dan het gemiddelde van die maand van de laatste drie jaar. Ton Voermans Amsterdam STAGE ENTERTAINMENT VOORDEEL *lncl. 1,85 orderkosten en op basis van beschikbaarheid. Bekijk de volLedige voorwaarden via bovenstaande url. Cadeaubonnen per twee personen te koop. Prijs geldt voor 2e rang tickets. DE GROTE Stage BROADWAY MUSICAL

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 17