O O O lil KitKat en Maggi bij AH uit de schappen na conflict met Nestlé over prijsverhogingen 16 De grootste stijging van het ziekteverzuim komt door besmettingen op het werk. Maar ook thuiswerken en de krapte op de arbeidsmarkt eisen hun tol. Kort 'Productie microchips in EU moet viermaal zo groot' Europa moet tegen 2030 viermaal meer microchips produceren. Het EU-marktaan- deel moet van 10 naar 20 procent, maar de vraag zal ook verdubbelen, dus dat betekent een viermaal zo grote productie. Dat zei voorzitter van de Europese Commissie Ur sula von der Leyen per video op het World Economic Forum. Ze vindt dat Europa te afhankelijk is van een handvol producenten buiten de EU. Begin volgende maand komt ze met voorstellen om de productiecapaci teit snel te vergroten. Action opent 2000ste winkel Discountketen Action opende gisteren zijn tweeduizendste filiaal, vlakbij de Tsjechi sche hoofdstad Praag. Volgens Action-top- vrouw Hajir Hajji is de opening 'een gewel dige mijlpaal'. Ze gaf daarbij gelijk aan dat de keten in de nabije toekomst nog sneller wil groeien. Action begon in 1993 met een eerste winkel in Enkhuizen. Behalve in Nederland en Tsjechië heeft de discounter nu winkels in België, Frankrijk, Duitsland, Luxemburg, Oostenrijk, Polen en Italië. Het hoofdkan toor van de keten staat in het Noord-Hol landse Zwaagdijk-Oost. Van de tweedui zend winkels staan er 401 in Nederland. Bij het bedrijf werken zo'n 65.000 medewer kers, van wie 20.000 in Nederland. Turkije houdt rente stabiel De centrale bank van Turkije heeft het belangrijkste rentetarief gisteren ongewij zigd gelaten op 14 procent. Daarmee komt voorlopig een einde aan een reeks van con troversiële renteverlagingen in het land. Onder druk van president Erdogan werd de rente in Turkije sinds september terugge schroefd tot het huidige niveau. Erdogan meent in tegenstelling tot de gangbare eco nomische theorie dat een hogere rente leidt tot hogere prijzen. Mede door de renteverla gingen steeg de inflatie in het land echter tot ruim 36 procent, het hoogste niveau sinds THUISWERKEN UMG Philips Ahold Delhaize Al sinds oktober vorig jaar schie ten de verzuimcijfers omhoog. ,,In december was het aantal ziekmel dingen 54 procent hoger dan gemiddeld over december in de drie jaar daarvoor'', zegt René Voets, directeur Bedrijven bij Interpolis. De verzekeraar zegt dat het aantal ziektegevallen nog ver der zal stijgen, omdat bedrijven dertig dagen de tijd hebben om werknemers ziek te melden. Werknemers zijn niet alleen vaker ziek, ze zijn gemiddeld ook langer ziek. Ook die trend zet door. In 2018 was het gemiddelde ver zuim 25,8 dagen maar dat was vo rig jaar opgelopen tot 28,3 dagen. Om meer inzicht te krijgen in de verzuimcijfers heeft Interpolis onderzoek gedaan. Daar komen verschillende oorzaken voor het oplopende verzuim uit. Thuiswer- ken speelt een grote rol. Bij de helft van de mensen die langdurig ziek thuis zat of zit is thuiswerken de oorzaak. „Thuiswerken is zowel fysiek als mentaal belastend'', zegt Voets. Fysiek omdat lang niet elke werk plek geschikt is, waardoor mensen rugklachten krijgen bijvoorbeeld. Mentaal spelen er zaken als een zaamheid, werkdruk en het feit dat werk en privé vaak door elkaar lopen. ,,Bijvoorbeeld als de kinde ren thuis onderwijs moeten vol gen'', zegt Voets. Corona zelf is natuurlijk ook een oorzaak van het oplopend ziekte verzuim, zowel direct als indirect. Mensen met corona vallen uit. Volgens cijfers van Arboned, een grote arbodienstverlener, is een derde van de ziekmeldingen gere lateerd aan corona. En door de druk op de ziekenhuizen wordt veel reguliere zorg uitgesteld. Mensen met klachten worden dus niet direct geholpen, waardoor het verzuim verder stijgt. De oplopende verzuimcijfers zorgen voor een toenemende werkdruk bij de gezonde werk nemers. En die werkdruk was al hoog vanwege de krapte op de arbeidsmarkt. Het is voor bedrij ven moeilijk om nieuw personeel te vinden. Uit het onderzoek van Interpolis blijkt dat zowel werknemers als werkgevers verwachten dat meer mensen langdurig zullen uitval len. Goede stoel Het probleem kan worden aange pakt, volgens Voets. ,,Een op de vijf werknemers is ontevreden met de manier waarop de werkgever invulling geeft aan het thuiswer ken.'' Daar is dus nog een wereld te winnen. Dan gaat het om een goede stoel, maar ook om bijvoor beeld afspraken over werktijden Prosus Volgens een woordvoerder van Al bert Heijn heeft het voedingsmid delenconcern daarop besloten deze items voorlopig niet te leveren. 'Helaas is het gesprek met Nestlé vastgelopen, omdat Nestlé prijsver hogingen wil doorvoeren van bo ven de 20 procent die onvoldoende verklaarbaar zijn vanuit kostenstij- gingen. Dit vinden wij onaccepta bel voor onze klanten', laat het be drijf in een schriftelijke verklaring weten. Vakmedium Distrifood schreef eerder over het conflict tussen Albert Heijn en Nestlé. De super markt zou ook in de clinch liggen met leverancier Ad van Geloven, bekend van de diepvriessnacks van Mora. Volgens Albert Heijn zijn deze onderhandelingen nu in de 'afrondende fase'. AH is niet de enige supermarkt die overhoop ligt met een leveran cier. Volgens meerdere ketens slaan sommige fabrikanten een slaatje uit de hoge inflatie door veel hogere prijzen voor hun producten te vra gen dan noodzakelijk. Wereldwijd kampen bedrijven met de sterk gestegen prijzen voor grondstoffen. Dat is het gevolg van het snelle economische herstel na de coronacrisis en de knelpunten in de wereldwijde logistieke keten. Fabrikanten van consumenten producten willen de hogere kosten het liefst doorberekenen om hun winstmarges op peil te houden. Onder andere Unilever, bekend van merken als Axe, en Dove, gafhet af gelopen najaar aan de prijzen te hebben verhoogd. VRIJDAG 21 JANUARI 2022 PC EUROPA WIL TEKORT WEGWERKEN KETEN WIL NOG SNELLER GROEIEN EINDE AAN OMSTREDEN VERLAGINGEN 2002. •6,1% Ook het platen label kreeg posi tief koopadvies. -03% Zorgen om de problemen rond beademings apparatuur blijven. 01% Vrees dat perso neelstekort door omikron de om zet raakt. Ziekteverzuim Peet Vogels Tilburg Koopadvies van Goldman Sachs stuwt de koers van de tech- investeerder. +65% ZAANDAM De merken Maggi, Nescafé, Kit Kat en Garden Gourmet zijn even niet te vinden in de Albert Heijn. De supermarkt heeft een conflict met moederbedrijf Nestlé over prijsverhogingen voor deze merken. o c

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 16