Justitie is nog altijd bang voor uitbraak Taghi 15 OM: Advocaat T. schakel tot buitenwereld Meteen nadat neef en advocaat Youssef T. in maart 2021 vertrou welijk toegang had tot Ridouan Taghi in de Extra Beveiligde Inrichting (EBI) in Vught, beraam den zij volgens justitie een ge welddadige bevrijdingspoging, ac ties tegen vier leidinggevenden en drugshandel. Voor de uitbraakpo- ging, door de neven 'Plan Bios' ge noemd, wilden Ridouan Taghi en zijn neef zwaarbewapende 'Navy seals' inzetten, de communicatie en elektriciteit rond de EBI plat leggen en de wegen met behulp van 1500 liter olie spekglad maken om achtervolging te bemoeilijken. Dat plan 'moest lukken'. Ridouan Taghi vreesde dat hij anders 'dood gaat of nooit meer daglicht ziet'. Om het te laten slagen, moesten de bevrijders warmtecamera's in zetten en een trits vluchtauto's ('fietsen') om ervoor te zorgen dat de politie niet zou weten in welke auto Ridouan Taghi zou zitten. Hij wilde zo snel mogelijk 'veilig over stappen'. Camera's De bevrijders moesten uitkijken voor 'camera's langs de weg', waar schijnlijk de Automatic Number Plate Recognition-camera's, die kentekens herkennen zodat die live door de politie zijn te volgen. In de communicatie wordt steeds concreet gesproken over bijnamen van de belangrijkste uitvoerders van de criminele plannen. Dit alles stelde het Openbaar Ministerie gisteren in de Amster- damse rechtbank op de eerste inleidende zitting in de strafzaak tegen Yousssef T., die op 8 oktober werd gearresteerd in de spreekka mer van de EBI, tijdens zijn zo veelste vertrouwelijke bespreking met Ridouan Taghi. Die laatste bleek in de uiteinde lijk afgeluisterde en opgenomen laatste besprekingen ook te ver wijzen naar een documentaire over de EBI die op YouTube stond. Daarin waren de cel van Ridouan Taghi en andere kenmerken van gebouwen te zien, en ook een van de vier leidinggevenden van de EBI die zij mogelijk wilden laten gijzelen. In de communicatie had den de neven het volgens justitie zeer concreet over die vier EBI-me- dewerkers. Ze bespraken ook dat een van hen in een krant op een foto stond. Het voornemen tot gij zeling noemden de neven volgens justitie 'Plan C'. Youssef T. was op geen enkele wijze bezig met zijn rol als advocaat Uit de toelichting kwam ook naar voren dat een uitbraakpoging nog steeds gevreesd wordt. ,,De com municatielijn is gestopt'', aldus een van de officieren. ,,Plannen voor een aanslag, een uitbraak of een aanslag zijn niet gestopt." De twee leken ook te spreken over andere overheidsdienaren die moesten worden aangevallen. Ver der communiceerden ze volgens justitie in detail over drugshandel. Zo schreef Ridouan Taghi: ,,En Benny heeft voor mij 200 stuks op zijn verantwoordelijk gezet vanaf Jona op zijn risk om 3T van urk te compenseren dus niks komt uit de lucht vallen." Ridouan Taghi heeft aangege ven niet te willen meewerken aan een verhoor, Youssef T. heeft zich in de vijfverhoren tot nu toe voor namelijk beroepen op zijn ver schoningsrecht. De officieren van justitie spra ken over 'een grove wijze van mis bruik van zijn geheimhouderspri vileges' door Youssef T., die 'op geen enkele wijze' bezig was met zijn rol als advocaat, maar alleen maar diende als schakel tussen Ridouan Taghi en zijn criminele organisatie buiten. ,,Wij zijn ver bijsterd dat zó misbruik is gemaakt van de privileges die advocaten genieten'', zei een van de twee aanklagers. ,,Dat is voor het Open baar Ministerie een schokkende ontdekking." iPad Ze beschreven hoe Youssef T. zijn iPad tegen de glasplaat hield waar mee hij in de spreekkamer van Ridouan Taghi was gescheiden, waarna die laatste aantekeningen maakte. De notitieblokjes waarop de neven aantekeningen maakten werden weer tegen de glaswand gehouden - terwijl de neven ter verhulling spraken over zaken die wel normaal aan de orde komen in een advocatenkamer. ,,Het is zeer doordacht en heel erg doortrapt hoe deze contacten waren opge zet." Advocaten Yassine Bouchikhi en Haroon Raza vinden dat het Open baar Ministerie 'vooral zaken in vult', maar geen bewijs levert dat YoussefT. zijn vertrouwelijke con tact gebruikte om misdrijven op te zetten. Zij vroegen de rechtbank hun cliënt vrij te laten. Dat de ver moede plannen zouden worden uitgevoerd, blijkt volgens de raads lieden uit niets. ,,Ook onzin en desinformatie kan aan het papier zijn toevertrouwd." De 'geschokte rechtsorde' waarover justitie spreekt, werkt ze volgens de advo caten zelf in de hand door infor matie uit het dossier naar de media te lekken. De rechtbank besliste gisteren dat er momenteel nog voldoende ernstige bezwaren tegen Youssef T. zijn om hem voorlopig vast te houden. Alarm na vondst dode bunzing: houd huisdieren weg bij watervogels Houd honden en katten uit de buurt van watervogels. Die waarschuwing uiten onder zoeksinstituten en de Neder landse Voedsel- en Warenauto riteit NVWA na de vondst van een bunzing in Zuid-Holland. Het dier bleek de ernstige vari ant van de vogelgriep, H5N1, te hebben opgelopen. De bunzing is afgemaakt en daarna onder zocht in twee wetenschappe lijke instituten in Utrecht en Wageningen. Eerder zijn al wat besmette vossen gevonden, wat aantoont dat de zeer besmette lijke vogelgriepvariant zich nu Plastic in ijs Zuid en Noordpool PVV'er De Graaff kiest voor FvD verspreidt onder wilde zoog dieren, aldus de onderzoeksin stituten en NVWA. De bunzing werd gevonden op Goe- ree-Overflakkee. Het dier viel op door zeer vreemd gedrag. De bunzing is nog naar een op vangcentrum gebracht, maar was zo ziek dat het dier later moest worden afgemaakt. Ver moedelijk heeft de bunzing een besmette vogel gegeten. Ook honden en katten kunnen heel ziek worden als ze knagen aan een besmette vogel. Tot nu toe zijn er nog geen besmette huis dieren gevonden. Terrorist Breivik is 'niks veranderd' Man zwemt 27 uur terug naar de kust PC VRIJDAG 21 JANUARI 2022 Het Openbaar Ministerie maakt zich nog altijd grote zorgen over uitbraakplannen van Ridouan Taghi. Dat bleek gistermorgen tijdens een pro- formazitting in de strafzaak tegen de advocaat en neef van Taghi, Youssef T. De recht bank bepaalde dat die neef de komende maanden in voor arrest blijft. Paul Vugts Wouter Laumans Schiphol - Officieren van justitie UTRECHT UTRECHT Het ijs op de Noordpool en de Zuidpool is vervuild met ex treem kleine plastic deeltjes, zogeheten nanoplastics. Het gaat onder meer om restjes van autobanden. Die zijn er waarschijnlijk door wind en zeestromingen naartoe ge bracht. Volgens onderzoekers van de Universiteit Utrecht zijn de poolgebieden veel meer vervuild dan gedacht. Onder zoekers boorden op Groenland en de Zuidpool meters diep in het ijs en vonden zo sporen uit het verleden. BRUSSEL Marcel de Graaff, de enige Eu roparlementariër die de PVV nog in Brussel had, stapt over naar Forum voor Democratie. Dat melden De Graaff en FvD op Twitter. Reden is de steun van de PVV voor vaccinaties tegen het coronavirus. ,,De hui dige koers van de PVV ten aanzien van corona heeft mij doen besluiten de overstap te maken. FvD is de enige partij die daadwerkelijk inziet dat we helemaal niet te maken hebben met een pandemie of een Co- vidcrisis'', aldus De Graaff. OSLO De Noorse terrorist Anders Breivik is nog net zo gevaarlijk als elf jaar geleden, toen hij 77 mensen vermoordde. Psychia ter Randi Rosenqvist zei dit op de tweede dag van de rechts zaak waarin Breivik om voor waardelijke vrijlating vraagt. De door de rechtbank aange stelde Rosenqvist evalueerde de 42-jarige extremist meer dere keren in de afgelopen tien jaar. Volgens haar is het risico dat Breivik opnieuw geweld pleegt als hij vrijkomt in die tijd niet veranderd. NUKU'ALOFA Een 57-jarige man uit Tonga heeft 27 uur naar het vasteland gezwommen nadat de tsunami die vorige week het land trof hem meesleurde de zee in. Lisala Folau wordt na zijn tocht van 7,5 kilometer de 'echte Aquaman' genoemd. Folau woonde op het eiland Atata en schilderde zijn huis toen de on derzeese vulkaan uitbarstte af gelopen zaterdag. Hij schuilde in een boom voor de eerste golf. Dat ging goed, maar een hogere golf sleurde Folau toch mee. TAHITI Duikers hebben een ongerept koraalrif ontdekt op 30 meter diepte voor de kust van Tahiti. Het rozenkoraal van zeldzame schoonheid strekte zich uit over een afstand van zo'n 3 kilo meter. Het is een van de grootste riffen ooit gevonden. foto ap De twee advo caten van Youssef T. in de rechtbank. Zij vinden dat het Openbaar Ministe rie 'vooral zaken invult', maar geen bewijs levert. ILLUSTRATIE ALOYS OOSTERWIJK ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 15