Door groot personeelstekort legt Australië backpackers in de watten: Oostenrijk stemt voor vaccinplicht PlSpl 11 De maatregel is volgens de regering bedoeld om de impact van toekom stige coronagolven aanzienlijk te verminderen en lockdowns te voorkomen. Het is de meest verre gaande wetgeving in de EU tot nu toe op het gebied van de inperking van rechten van burgers op basis van het beleid tegen het corona virus. Het was al nagenoeg zeker dat een meerderheid in het parlement voor de wet zou stemmen. Naast de regeringsfracties van de conserva tieve ÖVP en de Groenen zijn ook veel leden van de sociaal-democra tische oppositie en de liberale partij NEOS voorstander gebleken. Van de parlementaire partijen heeft al leen de rechtse FPÖ felle kritiek op het plan, omdat het de meest we zenlijke grondrechten van burgers zou schenden en burgers niet meer gelijk worden behandeld. De regering zegt met de wet na vier eerdere lockdowns een nieuwe nationale lockdown te willen ver mijden. Maar ongevaccineerden blijven in lockdown. De vaccinatie plicht geldt niet voor zwangere vrouwen en mensen die een medi sche reden hebben. De controles beginnen naar verwachting half maart. Weigeraars riskeren een boete van 600 tot 3600 euro, afhan kelijk van hun inkomen. Tot nu toe is 75 procent van de Oostenrijkse volwassenen gevacci neerd. Minister van Volksgezond heid Wolfgang Mückstein hoopt dat dit over vijfjaar gestegen is naar 90. Begin februari moet de Bonds raad, het Oostenrijkse Hogerhuis, ook nog voor de wet stemmen. Gesprek met minister-president terug op televisie De laatste aflevering was op 12 fe bruari vorig jaar, ruim een maand voor de Tweede Kamerverkiezin gen. Daarna lag het stil. Nu het ka- binet-Rutte IV is beëdigd en de re geringsverklaring heeft afgelegd, kan het programma weer van start. In het NOS Gesprek met de minis ter-president worden de gebeurte nissen van de voorgaande week in een kwartier tijd met de premier doorgenomen. Drie journalisten presenteren het bij toerbeurt: naast Noorlander zijn dat Mariëlle Twee- beeke en Ron Fresen. natie is verplicht en de meeste sta ten eisen van reizigers dat ze na aankomst twee coronatesten onder gaan. Er is geen quarantaineplicht. Vanuit de Nederlandse overheid wordt overigens geadviseerd niet naar het land te gaan (oranje reisad vies) door de snelle stijging van het aantal coronabesmettingen. Omikron Premier Morrisons oproep komt aan het begin van een verkiezings jaar in Australië op het moment dat hij onder vuur ligt over zijn omgang met de omikronvariant. Die veroor zaakt momenteel dus een record aantal nieuwe besmettingen en sterfgevallen. De Australische gezondheids autoriteiten meldden woensdag bijna 80.000 nieuwe gevallen en 67 doden. Dinsdag beleefde het land met 77 doden zijn tot nu toe zwart ste dag wat corona betreft. Paul Kelly, chefVolksgezondheid van de Australische regering, zei dat Aus traliërs mogen verwachten dat het totale dodental verder zal stijgen dan de huidige 2843 coronadoden. Morrison erkende dat de piek van de omikrongolf 'ofwel nu bij ons is of in de komende weken op ons af zal komen' maar benadrukte dat het sterftecijfer in Australië als gevolg van het coronavirus een van de laagste ter wereld is. „Australië blijft veerkrachtig ondanks de frustraties en de zeer terechte zorgen'', zei hij. ,,Als je naar Australië wil komen, kom dan nu. Go down under!'' De woorden van de Australische premier Scott Morrison zijn niet aan dovemansoren gericht. Nederlandse reisorganisaties merken dat aanmeldingen om voor langere tijd door het land te trekken, behoorlijk stijgen. Rugzaktoeristen en stu denten die Australië de komende twaalf weken binnenkomen, hoeven geen aanvraagkosten voor hun visum te betalen als ze werkend door het land gaan toeren. Dat is de opvallende boodschap die premier Morrison deze week naar buiten bracht. ,,Reis door het land en voeg je te gelijk bij onze beroepsbevolking om te helpen in onze agrarische sector, de horeca en zoveel andere econo mische sectoren die afhankelijk zijn van die arbeid." In dat geval brengt de Australische overheid geen kos ten in rekening voor de visumaan- vraag van de buitenlandse backpac kers en studenten. Die visumkosten bedragen 630 Australische dollar, iets meer dan 400 euro. Australische bedrijven kampen met een groeiend tekort aan perso neel als gevolg van de coronapande- mie. Veel werknemers zijn ziek of moeten in isolatie omdat ze nauw contact hadden met een besmette collega. De crisis op de arbeids markt veroorzaakt logistieke pro blemen, waardoor supermarkten gedwongen zijn de aankoop van es sentiële levensbehoeften per klant te beperken. Het personeelstekort staat economisch herstel van het land ook in de weg. Bij reisorganisatie Activity Inter national uit Enschede - gespeciali seerd in backpackbestemmingen - merken ze nu al een stijging van het aantal boekingen voor een werk vakantie in Australië. ,,Sinds half december is het weer mogelijk al leen het land binnen te komen met een visum voor een werkvakantie. Dat visum is een jaar geldig. Voor corona was het met name onder backpackers ontzettend populair om hier gebruik van te maken. De meesten combineerden hun reis avonturen met een paar maanden werken op een boerderij, in de ho reca of op een andere plek. Door co rona was het bijna twee jaar zo goed als onmogelijk Australië binnen te komen. Nu mag het dus weer en we merken dat er na zo lange tijd extra veel animo is onder Nederlanders om reisplannen te maken en down under te gaan. En als je visum dan ook nog wordt terugbetaald door de Australische regering, is dat mooi meegenomen. Dat scheelt honder den euro's'', zegt Luuk Heitkamp van Activity International. Ziekenhuizen Heitkamp heeft niet eerder meege maakt dat de Australische overheid zo'n stap zet. ,,Het zegt iets over hoe nodig de buitenlanders zijn om het land draaiend te houden. De nood is hoog. De extra tienduizenden handjes die er voor corona altijd waren, worden door de huidige ont wrichtende werking van de omikrongolf behoorlijk gemist. Ze kunnen vooral jongeren gebruiken, zeker in de ziekenhuizen, want de zorg piept en kraakt. Daarom wordt niet alleen een beroep gedaan op backpackers, maar nadrukkelijk ook op studenten die hun studie kun nen combineren met een baantje.'' Australië doet overigens geen concessies aan de regels om het land binnen te komen. Een coronavacci- Ze kunnen vooral jongeren gebruiken. Zeker in de ziekenhuizen, want de zorg kraakt GO VRIJDAG 21 JANUARI 2022 Go down under! FOTO SHUTTERSTOCK De Tweede Kamer van het Oos tenrijkse parlement heeft inge stemd met de invoering van een vaccinatieplicht voor alle inwo ners vanaf 18 jaar vanaf 1 febru ari. ANP Wenen HILVERSUM Na bijna een jaar keert het we kelijkse NOS Gesprek met de mi nister-president terug op de tv. Nieuwsuur-verslaggever Arjan Noorlander bijt vanavond het spits af. s I - Sanne Schelfaut Rotterdam/Sydney - Luuk Heitkamp, Activity International

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 11