'Paus Benedictus sloot ogen voor misbruik' c Vertrek pandajong zorgt in Ouwehands Dierenpark voor knoop in de maag 10 Wat levert Fan Xing Ouwehands Dierenpark financieel op? Tussen 1954 en 2019 zouden in het aartsbisdom München minstens 497 mensen seksueel misbruikt zijn door medewerkers van de kerk. De slachtoffers zijn in de meeste gevallen jongens, 60 pro cent van hen was tussen de 8 en 14 jaar oud op het moment van het misbruik. Volgens het rapport, dat is uitgevoerd door een advocaten kantoor in de Zuid-Duitse stad in opdracht van het aartsbisdom, zouden er 235 daders bij het mis bruik betrokken zijn, onder wie 173 priesters. Emeritus paus Benedictus XVI was tussen 1977 en 1982 aartsbis schop in München en volgens het rapport zou hij van minstens vier misbruik gevallen hebben gewe ten, maar niet hebben ingegrepen. Toen nog aartsbisschop Ratzin- ger zou Peter H., een priester die verdacht wordt van het misbrui ken van minstens 23 kinderen tus- sen 1973 en 1996, slechts hebben overgeplaatst naar een ander bis dom. Een praktijk die redelijk ge bruikelijk was in die tijd; om geen schandaal te veroorzaken werden priesters naar andere delen van het land gestuurd. De voormalige paus ontkent in een verklaring fouten te hebben gemaakt. De persoonlijk secretaris van Benedictus XVI, George Gans- wein, benadrukt in de Italiaanse pers de onschuld van Ratzinger: ,,Hij wist niets van het door de priester gepleegde misbruik.'' Naar aanleiding van het onder zoek bood de huidige aartsbis- schop van München, Richard Marx, in juni vorig jaar zijn ontslag aan. Marx zou in 2008 twee geval len hebben toegedekt, paus Fran- ciscus vroeg de aartsbisschop op zijn post te blijven. Het aartsbisdom wil met het rapport aan het licht brengen wat er in het verleden fout is gegaan en wat er aan maatregelen is genomen om nieuw misbruik te voorkomen. Pas op 27 januari zal het aartsbis dom commentaar geven op de be vindingen in het rapport. Het Vati- caan reageerde 'vol schaamte en spijt' op het Duitse rapport. - Angelo van Schaik Pandajong Fan Xing verruilt Ouwehands Dierenpark dit najaar voor China. Het is niet voor het eerst dat een dier het Rhenense park verlaat. Toch grijpt het vertrek manager zoölogie José Kok en directeur Robin de Lange behoorlijk aan. ,,Fan Xing is heel bijzonder.'' elf heeft Fan Xing waar schijnlijk niet eens door dat hij over een maand of acht verhuist, weg van zijn moeder en van Ou wehands Dierenpark waar hij is opge groeid. Het is de afspraak die geldt voor elke panda die in het park wordt geboren. Schijnbaar onbezorgd rolt het pandajong over zijn moeder heen, die hem op haar beurt lief kozend in zijn oor bijt „Het is goed zo", zegt José Kok, manager zoölogie van het Rhenense dierenpark. „Fan Xing wordt in mei 2 jaar en is bijna volwassen. Panda's zijn solitaire dieren en in de natuur gaan ze rond deze leeftijd ook weg bij hun moeder. Met zijn ver trek bootsen we dus zo goed moge lijk de natuur na. Dat is wat we wil len. Hij is er straks aan toe en zijn moeder ook. Betekent trouwens niet dat het mij niet aangrijpt, hoor. Na tuurlijk voel ik een knoop in m'n maag als ik eraan denk dat hij hier straks niet meer is.'' Directeur Robin de Lange knikt. ,,Fan Xing heeft ons ontzettend veel gebracht. Natuurbescherming en soortbehoud staan bovenaan ons lijstje. Fan Xing heeft voor meer be wustwording over die onderwerpen gezorgd. Bezoekers die hem zagen, verbaasden zich er steeds over hoe mooi hij is en hij zorgde ervoor dat mensen meer liefde voor de natuur kregen. Het is wel ontzettend jammer dat het park zo vaak dicht is geweest door de coronamaatregelen. Wat dat betreft hadden we hem liever wat van de reuzenpanda's. Bovendien, en dat is misschien nog wel het belang rijkste, geeft zijn vertrek ruimte voor een nieuw jong.'' Kok en De Lange hebben er, na de succesvolle geboorte van het eerste pandajong, vertrouwen in dat het weer gaat lukken. Kok: ,,Wu Wen en Xing Ya (de ouders van Fan Xing) zijn een goed stel. Misschien wordt hier volgend jaar mei wel een nieuw jong geboren.'' Tot die tijd genieten ze nog even van Fan Xing en zijn capriolen. Kok: ,,Hij is heel ondernemend. Ik kan me nog goed herinneren dat hij de eerste keer buiten in de platanen klom. Hij wist niet meer hoe hij eruit moest ko men. Even dreigde hij te vallen, hing aan één poot en kwam uiteindelijk weer veilig beneden. Ik ben langer ge bleven om hem in de gaten te hou den.'' De Lange: ,,Fan Xing is heel bijzon der en is veel meer dan alleen een panda. Hij is een symbool voor de be dreigde natuur. Als Fan Xing straks naar China gaat, houd ik hem zeker in de gaten. Hij heeft een speciaal plekje in mijn hart.'' langer gehouden. Hopelijk gaan de poorten snel open, zodat ieder een nog volop van het dier kan genieten." Ouwehands Dierenpark was zelfs dicht tijdens de geboorte van Fan Xing, in mei 2020. De Lange: „Hij was een lichtpuntje in de don kere coronatijd." Kok weet het nog als de dag van gis teren. „Iedereen was een beetje som ber, maar toen het pandajong geboren werd, voelden we allemaal blijdschap. Fan Xing is niet alleen van Ouwe hands Dierenpark, maar een beetje van iedereen in Nederland.'' Het pan- dajong is populair bij bezoekers. ,,Sinds zijn geboorte zijn er enorm veel pandaknuffels verkocht.'' Nieuwjong Kok en De Lange hebben allebei een 'dubbel gevoel' over het vertrek van Fan Xing. De Lange: ,,Hij is geen huis dier, maar natuurlijk zijn we aan hem gehecht geraakt. Aan de ene kant is zijn vertrek daarom best emotioneel. Aan de andere kant zijn we juist heel blij en trots dat Fan Xing geboren is en bijdraagt aan het in stand houden VRIJDAG 21 JANUARI 2022 GO 'Geboorte van Fan Xing was een lichtpuntje in de donkere coronatijd Ouwehands Dierenpark heeft in 2016 met de Chi nese Wildlife Conservation Association afgesproken dat het in ruil voor het heb ben van de reuzenpanda's Wu Wen en Xing Ya jaar lijks een donatie doet van 1 miljoen dollar. Dit bedrag wordt besteed aan het verbeteren van het natuurlijke leefgebied van de reuzenpanda's in het wild in China. Bij de ge boorte van Fan Xing be taalde het Rhenense park bovendien eenmalig 600.000 dollar voor het zelfde doel. Alle pandajon gen die in Rhenen geboren worden, gaan na een jaar of twee naar China. Een jong levert Ouwehands Dierenpark en eigenaar Marcel Boekhoorn dus niet direct iets op, maar kost juist geld. ,,Het idee erach ter is natuurlijk dat een jonge panda meer gasten trekt waardoor wij meer in komsten hebben en dus meer kunnen doneren'', zegt directeur Robin de Lange. ,,Dat willen wij ook graag. Het maximaal bijdra gen aan natuurbescherming is tenslotte een van onze hoofddoelstellingen.'' Of er de afgelopen twee jaar daadwerkelijk meer be zoekers zijn gekomen door Fan Xing is lastig te meten, volgens de directeur. ,,Je weet natuurlijk nooit zeker of mensen speciaal voor het pandajong komen.'' Emeritus paus Benedictus XVI deed te weinig tegen misbruik, al dus een nieuw rapport. foto reuters Er zijn bijna vijfhonderd slacht offers van seksueel misbruik in het aartsbisdom van München, zo staat in een gisteren ver schenen rapport. Emeritus paus Benedictus XVI zou als toenmalige aartsbisschop het misbruik hebben toegedekt. Elly Molenaar Rhenen Directeur Robin de Lange en manager José Kok gaan Fan Xing missen, maar hebben er vertrouwen in dat ouders Wu Wen en Xing Ya voor meer nageslacht gaan zor gen. foto elly molenaar

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 10