Europarlement wil rem zetten op persoonlijke advertenties t stappen tegen te gaan 9 Vanaf hun 18de jaar betalen jongeren een eigen bijdrage uit te komen met het CAK. Maar als het moet, stapt hij naar de rechter. Hij weet hoe anderen na een jeugdzorg verleden vaak meer worstelen dan hij. Niemand heeft ze geleerd hoe ze zich moeten redden in de maatschappij. Terwijl ze toch al kwetsbaar zijn, door hun vaak traumatische verleden. Ve len hebben schulden, belanden in de criminaliteit. Sommigen hebben bui ten de instelling niemand. Eén jongen maakte daarom een eind aan zijn le ven, weet Thomas - alle contacten die de jongen had, zaten in Hoenderloo. Verleden Thomas staat op het punt helemaal op zichzelf te gaan wonen. Hij laat het verleden achter zich, ook al moet hij zichzelf er soms nog op wijzen dat hij die harde houding die hij zich in Hoenderloo aanmat, niet meer nodig heeft. Wie jeugdzorg kent, weet wat een enorme prestatie hij levert. Maar het voelt alsof de ministers van dit land zich dat niet kunnen voorstellen. Alsof het CAK niet snapt waarmee ze hem opzadelen. ,,Het lijkt of ze alle maal een fijne jeugd hebben gehad en de jongeren die gebroken of drugsver slaafd zijn een ver-van-hun-bedshow zijn.'' Thomas had nooit gewild dat hij zo zijn verhaal zou moeten vertellen. Maar dit is het. En hij vertelt het niet alleen voor zichzelf. Hij vertelt het vooral voor al die anderen, die hetzelf de meemaakten. Online zakendoen moet net zo veilig en vrijblijvend worden als kopen in een fysieke winkel. Dat ideaal wil het Europees Parlement een stuk dichterbij brengen door Google en Facebook te verbieden om gebruikers 24/7 te volgen. Het verbod moet een eind maken aan de praktijk dat de verworven gegevens worden gebruikt om con sumenten te bestoken met een tsunami van op de persoon gerichte advertenties. PvdA-woordvoerder Paul Tang rekent op een meerderheid om ge bruik van gevoelige persoonlijke data zoals politieke voorkeur, reli gie, seksuele geaardheid of medi sche gegevens voor zogenoemde tracking ads, op de persoon gerichte reclame, te verbieden. ,,Als je één keer iets hebt opgezocht over aam beien of een schimmelinfectie moet je daar dus niet nog maanden mee worden lastiggevallen", aldus Tang. Of zijn amendement het haalt, wordt spannend. Zijn eigen sociaaldemocraten, de Groenen, ul tralinks en een deel van de liberalen steunen het, aanvaarding hangt af van de rest van de liberalen en van de christendemocraten. Ik vind dat de consument zelf ook verantwoordelijkheid draagt De digitale dienstenwet is de eerste herziening van regels voor een vei liger internetverkeer sinds 2000. En die, zegt Tang, is hard nodig. ,,Je moet kunnen optreden tegen kin derlokkers op een juist door kinde ren veelgebruikt platform als Tiktok, oftegen informatie die aan zet tot zelfdoding of kinderen onze ker maakt over hun lichaam." Of tegen Booking.com, dat be weert dat er tien mensen kijken naar de laatste kamer die ze aan de straatstenen niet kwijt kunnen. Maar de regels gaan verder: plat forms moeten een duidelijk con tactadres hebben, ze komen onder toezicht, moeten rapporteren over gebruikers, moeten illegale content verwijderen en riskeren bij nalatig heid een boete van 6 procent van hun jaaromzet. Daar zijn politiek geen problemen over, maar de per soonsgerichte reclame, hét ver- dienmodel van reuzen als Google of Facebook, is andere koek. De twee bedrijven investeerden miljoenen in een megalobby waarvan Tang er kent dat die 'effectief was: ,,We hebben compromissen moeten sluiten." Dat is ook de vaststelling van de Europese consumentenkoepel Beuc, die graag meer Europese daadkracht had gezien. Niet min der dan een totaalverbod op per soonsgerichte reclame, een veel strenger aansprakelijkheidsregime en de plicht (voor alle platforms, niet alleen de grotere) om verko pers en hun producten vooraf goed te controleren. ,,Anders blijft het een jungle, waarin verkopers con sumenten manipuleren met ne- paanbevelingen en andere desin formatie", aldus Beuc-woordvoer- der Sébastien Pant, verwijzend naar onderzoek uit 2019 dat uitwees dat twee derde van de online ver kochte producten onveilig was. Met een stevig aansprakelijkheidsre gime en een verbod op alle geperso- naliseerde reclame heeft ook Tang geen probleem. ,,Ben ik volledig voor. Alleen is daar nu geen meer derheid voor. Wat we wel kunnen bereiken: dat elke consument toe stemming moet geven voor ge- personaliseerde reclame, en hij ook zonder toestemming dezelfde diensten krijgt. Dat is in elk geval een begin." Met de door Beuc gevraagde plicht om verkopers en hun pro ducten vooraf te screenen, heeft Tang wel moeite. ,,Moet Markt plaats dan van elke aanbieder de in loggegevens nalopen? Dat gaat nogal ver. Ik vind: de consument draagt ook zelf nog wel verant woordelijkheid. Als ik iets koop via Bol.com, verwacht ik meer dan wanneer ik dat doe via een klein en onbekend platform." En om de ver gelijking met fysieke transacties omgekeerd te maken: ,,Van een Oranjecomité verwacht je ook niet dat het alle deelnemers aan de vrij markt controleert. Dan is het geen vrijmarkt meer." Het voelde als een boodschap: hier heb je geld, nou opflikkeren GO DONDERDAG 20 JANUARI 2022 Thomas dacht na een zware jeugd een nieuwe start te kunnen maken, maar een naheffing van het CAK zette daar een streep door. FOTO VINCENT JANNINK Jongeren uit jeugd zorg kunnen onge merkt een schuld van duizenden euro's op bouwen, omdat ze vanaf hun 18de een eigen bijdrage moe ten betalen voor ver blijf in een instelling. Voor een jongere die dat aanvecht, dreigt een 'zwijgcontract' om juridische stappen te gen zo'n naheffing vrij wel onmogelijk te ma ken, zegt jurist Tom Knijp. Hij staat Thomas van den Berg bij, die met terugwerkende kracht 8800 euro moet meebetalen aan zijn verblijf in een be- geleidwonenproject aan het Centraal Ad ministratie Kantoor (CAK). Het bedrag is disproportioneel, stelt Knijp, die geschokt is dat het CAK na bijna een jaar vergeefs aan dringen op een oplos sing laat weten dat mediation over kwijt schelding een 'optie' is, waardoor ingebrachte documenten en de eindovereenkomst ge heim blijven. ,,Een overheidsinstantie mag dit absoluut niet doen. Het is in strijd met de wet en er is sprake van machtsmis- bruik.'' Ook wordt zo voorkomen dat andere jongeren met de uit komst in de hand naar het CAK stappen. ,,Eén kwijtschelding is voor het CAK een druppel op de gloeiende plaat, maar als er meer vol gen, kan dat een enor me strop betekenen.'' Het CAK erkent dat 'de dienstverlening beter had gemoeten'. ,,We zijn te laat in gesprek gegaan.'' Bij het bere kenen van de eigen bij drage wordt gekeken naar het inkomen van twee jaar geleden, op basis van inkomensge- gevens van het UWV. ,,Wij zien dat die gege vens later nog wel eens wijzigen. Hieruit volgt dan een herbere kening en in nadelige gevallen een naheffing. We begrijpen dat dit onwenselijk is en wer ken eraan dit zo veel mogelijk te voorko men.'' Nadat deze krant vragen stelde, kwam de optie voor mediation op tafel. Het CAK zegt ook een oplossing te willen en stelt - anders dan in de gedragsregels voor mediation staat - dat voor de eindovereen- komst geen geheim houding geldt. Frans Boogaard Brussel - Paul Tang, Europarlementariër PvdA Online shoppen moet veiliger worden. foto reuters

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 9