Centraal Administratie Kantoor (CAK) maakt 'zwijgcontracten' om juridische ülf.T 8 Na een kindertijd in jeugdzorg werkt Thomas van den Berg aan een nieuw leven. Daarmee bouwde hij ongemerkt een schuld van duizenden euro's op. Die vecht hij nu aan. -v v .'SwWS v'v o» en jaar geleden dacht Thomas van den Berg (20) dat hij eindelijk een nieuwe start kon maken, nadat hij als kind uit huis werd ge plaatst. Zijn verleden in jeugdzorginstellingen was zwaar geweest, goed onderwijs had hij niet gekregen, maar nu maakte hij toch zijn vmbo af. Overdag werkte hij. 's Avonds ging hij naar school. Nooit maakte hij schulden. Die hadden zijn ouders gehad. Die wilde hij niet. En toen kwam de naheffing van het Centraal Administratie Kantoor (CAK): een rekening van 8800 euro. Thomas had geen idee van die hoge eigen bijdrage voor zijn verblijf in een woonproject, dat vanaf zijn 18de de overstap naar zelfstandigheid soepel moet laten verlopen. Dat Thomas stu deerde én werkte, bouwde aan een toekomst, komt hem nu letterlijk duur te staan. Dat terwijl hij dacht zijn zaken voor elkaar te hebben. Thomas woonde vijf maanden in het woonproject toen hij een rekening van 500 euro van het CAK kreeg. Hij belde op, om te vragen hoe het zat met die eigen bijdrage, waarover werd gerept. Na overleg volgde een brief: zijn eigen bijdrage werd op 0 gezet, Thomas hoefde niets meer te doen. Mooi, want hij had ook wel wat an ders aan zijn hoofd. Thomas was een jaar of 12 toen het thuis niet meer ging. Hij woonde bij zijn vader, die in de ziektewet terechtkwam. Spannin gen liepen op. Thomas moest weg. Bij het pleeggezin waar hij verbleef, ging het niet. Moest hij houthakken, tot zijn knokkels bloedden door het schuren langs het ruwe hout. ,,Ik wist niet wat ik moest doen. Daarom liep ik weg. Terug naar mijn vader.'' Politie Hij mocht niet blijven. De politie haalde hem uit zijn ouderlijk huis. Thomas wilde niet terug naar het pleeggezin. Het moest toch. Crisisop vang volgde, steeds andere plekken. Thomas weet dat hij niet de gemakke lijkste was, in die tijd. Nu hij een op leiding tot sociaal werker volgt, weet hij ook beter dan ooit dat hij toen al lerlei problemen niet had verwerkt. ,,Ik was al niet zo'n lief kindje meer toen ik in Hoenderloo aankwam. Maar ik wist daar meteen: hier hoor ik niet. Het was een instelling waar nie mand beter uitkomt.'' Thomas was 14. De jongens om hem heen 17, 18, uit harde buurten. Al snel begreep hij dat dit niet de plek was om je zwaktes te laten zien. Er heerste een gevangenis cultuur, met een pikorde. ,,Ik heb Het was een instelling waar niemand beter uitkomt heel snel moeten opgroeien.'' Wie wilde leren, had geen aanzien. En het havo-niveau van Thomas was niet beschikbaar. Het werd dus vmbo. Er was een leraar met wie het niet klikte. Soms vroeg die aan de klas: 'Moet Thomas nablijven?' Als het me rendeel de hand omhoog deed, zat Thomas daar soms tot half vijf. Dat gebeurde vaak. Hij probeerde zich dan in te houden. Als dat niet lukte, dan wist Thomas dat hij gefixeerd zou worden, op de grond gedrukt. Hij kon het niet winnen. Zijn voogd zag Tho mas alleen als er iets was misgegaan. Hij werd uiteindelijk op het laagste schoolniveau geplaatst. Dat onderwijs er in die tijd zo bij inschoot, is nog altijd een grote frus tratie. Welk niveau had hij kunnen halen, als zijn leven gewoner was ge weest? Slachtoffers zoals Thomas, die in jeugdzorginstellingen met misstan den te maken kregen, hebben recht op een schadevergoeding van 5000 euro, omdat de commissie-De Winter in 2019 oordeelde dat de overheid het had laten afweten. Kinderen die be schermd moesten worden, kwamen (en komen) vaak in onveilige situaties terecht. Dus vinkte Thomas bij de aanvraag aan waar hij mee te maken had gehad. Fysiek geweld. Psychisch geweld. Dwangarbeid. ,,Alleen het vakje voor seksueel misbruik kon ik openlaten.'' Hij kreeg het geld. Geen genoegdoe ning. Thomas had gedacht dat iemand naar zijn ervaringen zou gaan kijken, zijn verhaal wilde horen. Maar dat verhaal kon hij achterlaten op een website. ,,Het voelde als een bood schap: hier heb je geld, nou opflikke ren.'' En die 5000 euro dreigt ook nog naar het CAK te gaan. Sinds de naheffing is zijn leven veran derd. Thomas werkt nog steeds, stu deert om later anderen beter te helpen dan hij is geholpen. Maar vooral voelt hij stress, vanwege het gevecht tegen het CAK. Inmiddels met een jurist, die haast niet kan geloven wat er ge beurt. Het CAK wilde Thomas lang niet tegemoetkomen, stuurde ellen lange brieven, maakte onbegrijpelijke rekensommen. Op 30 december kwam er nog een brief- gedateerd op de 31ste. Het CAK opperde uiteinde lijk, nadat deze krant vragen stelde, mediation. Wurgcontract Zijn jurist weet wat dat betekent. Als Thomas en het CAK er dan niet uit komen, is het haast onmogelijk een rechtszaak te beginnen. Bij al het be wijsmateriaal zal discussie ontstaan: valt dat onder de geheimhouding die bij mediation hoort? Een zwijgcon- tract wordt zo ook een wurgcontract. En zwijgen, dat wil Thomas nu net niet. Daarom heeft hij het afgelopen jaar ook aangeklopt bij de politiek. Om te laten weten dat jongeren zoals hij met een beetje pech hun toekomst niet alleen beginnen zonder ouders die hun kinderen financieel een zetje geven, maar ook met een grote schuld. Dubbele achterstand, voor kinderen die niets fout deden, maar voor wie thuis geen plek was. Er was een motie om schadevergoe dingen zoals die van de commissie- De Winter buiten de reikwijdte van schuldeisers te houden. Die heeft het gehaald. Maar minister Dekker zag te weinig mogelijkheden om de motie uit te voeren. En zelfs als Thomas met 5000 euro het CAK betaalt, dan nog blijven duizenden euro's openstaan. Thomas snapt het niet. Hij hoopt er DONDERDAG 20 JANUARI 2022 GO Na jeugdzorg kwam de rekenina Thomas had leven bijna op de rails, maar zit nu met een schuld Carla van der Wal Hoenderloo - Thomas van den Berg F Een instelling van de Hoenderloo Groep. foto kevin Wlalai k -> V' -Cl J.',

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 8