II Fruitteler mag niet bouwen bij Poortvliet Pas op! Japanse duizendknoop duikt op c Organisatie heeft ander pand nodig, maar heeft geen geld 6 Het gaat om een lap grond van zo'n 20.000 vierkante meter tus sen het Zuidplantsoen aan de rand van het dorp en de Postweg (N286), de doorgaande weg ten zuiden van het dorp. De grond is nu in gebruik als boomgaard. De eigenaar wil er een volwaar dig fruitteeltbedrijf van maken, en vroeg daarom toestemming om er een schuur met koelcel en een bedrijfswoning neer te zet ten. De gemeente Tholen gafgoed- keuring aan die plannen, maar omwonenden stapten naar de rechter. Volgens hen is de vesti ging van het bedrijf tegen de re gels. De Raad van State geeft hen nu gelijk. Die wijst op regels van de provincie, die nieuwe agrari sche bouwwerken alleen onder voorwaarden toelaten. Daar vol doet het plan volgens de Raad van State niet aan. De uitspraak heeft mogelijk ook gevolgen voor de aanleg van een parallelweg langs de N286 bij Poortvliet. Die moet komen tus sen beide rotondes bij het dorp, om zo landbouwverkeer van de doorgaande weg te weren. De fi nanciering is al rond, en de Raad van State maakte in een tweede procedure gisteren op juridisch vlak de weg vrij voor de komst van de parallelweg. Maar door de uitspraak is er nu een ander pro bleem. De bij het andere plan be trokken fruitteler heeft daar nu een lap grond en een schuur. Nu zijn verhuizing naar de andere kant van de N286 voorlopig niet doorgaat, is de vraag hoe dat op gelost moet worden. Voedselbank Walcheren moet naar een ander pand maar daar is te weinig geld voor. In een ander gebouw zal de huur veel te hoog zijn. Het armetierige pand in Middel burg waar nu wekelijks voedsel wordt uitgedeeld, voldoet al jaren niet meer door slecht onderhoud en asbest. Bovendien heeft de Voedselbank last van ongedierte. ,,De voedselveiligheid is wel in orde", benadrukt voorzitter Emmy de Kraker. ,,We hebben geen paleis nodig. Maar dit kan echt niet meer." Hogere huur Dat weten de Walcherse gemeen ten ook. Tegenover de huidige loods van de Voedselbank op het Silo plein aan de Kleverskerkseweg in Middelburg moet een andere loods verbouwd en gerenoveerd worden. Daar kunnen dan de Voedselbank Walcheren en de Kledingbank Zee land - die ook dringend op zoek is naar een ander pand - samen in, is het plan. Maar zo'n verbouwing is duur en dus zal de huur die de Voedselbank moet gaan betalen, ook veel hoger worden. De huur be draagt nu 15.000 euro, en dat zal 100.000 euro worden. ,,Het is fysiek een oplossing, maar financieel niet", beaamt De Kraker. Patstelling De gemeenten Middelburg en Veere willen hun subsidie daarom wel verhogen, maar Vlissingen kan en mag dat niet vanwege de grote financiële problemen en het toe zicht door het Rijk op de gemeente lijke uitgaven. ,,Dat snappen wij", reageert De Kraker. ,,Maar daardoor zitten wij in een patstelling." Want wie neemt dat gat dan voor zijn rekening? De Voedselbank zelf kan dat niet. Sponsorgeld levert te weinig op. ,,En met het werk dat wij doen, verdienen we ook geen geld", merkt De Kraker ten overvloede op. „Ergens is dus een doorbraak nodig, want zo komen we niet verder." Naar een ander gebouw dat voor minder geld geschikt te maken is en dus betaalbaarder zal zijn, is al heel vaak gezocht. ,,Maar het is er ge woon echt niet", zegt zij. De ge meente Middelburg, die ook heeft helpen zoeken op heel Walcheren, erkent dat. Een doorbraak is nodig, want zo komen we niet verder Daarom is de hoop nu gevestigd op een commerciële verhuurder die de beoogde loods op het Siloplein tegen een niet-commerciële prijs wil verhuren. ,,Tja, zicht op zo'n so ciale verhuurder is er ook nog niet", verzucht De Kraker. ,,We hopen er met zijn allen op, want dat zou echt helpen en de oplossing sneller dichterbij brengen." Niet alleen voor de Voedselbank, ook voor de Kledingbank. Want die moet nog veel eerder dan de Voed selbank een ander pand hebben. En dat heeft gevolgen voor de Voedsel bank, erkent De Kraker. ,,Op zich hebben wij nu geen acuut pro bleem, omdat we ons pand niet heel snel uit moeten. Maar omdat er wordt gekeken naar een oplossing voor ons allebei, zitten we wel in hetzelfde proces. Dus de druk is wel degelijk groot, ook voor ons." Hoewel ze het woord 'wanhoop' niet snel in de mond zegt te nemen, vraagt ze zich wel af: ,,Wat kunnen we nu nog? Er is geen ander pand, er is te weinig geld en het huidige pand voldoet niet meer. Als er geen doorbraak komt, houdt het echt op. Dan moet de Voedselbank dicht. Natuurlijk willen we dat niet. Al leen het idee al stuit ons zo tegen de borst." Subsidie De afgelopen drie jaar waren ge middeld 597 inwoners van Walche ren uit 216 huishoudens afhankelijk van de Voedselbank. De verwach ting is dat die groep de komende ja ren niet kleiner zal worden. Van de klanten komt zo'n 55 procent uit Vlissingen, 40 procent uit Middel burg en 5 procent uit Veere. Juist omdat meer dan de helft van de klanten uit Vlissingen komt, hoopt Emmy de Kraker dat het die ge meente misschien toch nog lukt de subsidie te verhogen. Wat is er zo gevaarlijk aan de Ja panse duizendknoop dat we hem koste wat kost willen verdelgen? Wie even googelt komt er al snel achter. De plant hoort hier niet, verspreidt zich snel en gemakkelijk, verdringt andere plantensoorten en is ook nog eens gevaarlijk voor gebouwen, leidingen en wegen. Met zijn sterke wortels kan de exoot daar flinke schade aan berokkenen. ,,De Japanse duizendknoop is niet gevaarlijk zoals de reuzenbere- klauw dat is", legt Arnold Heijmans uit. Hij is met zijn bedrijfHeijmans Dienstverlening verantwoordelijk voor de bordjes en de afzetting rond de bij Kapelle gevonden duizend knoop. ,,Van de reuzenbereklauw krijg je brandwonden, van deze plant niet. De duizendknoop is meer gevaarlijk in de zin van ver spreiding. Door maaien fragmen teert de plant waardoor deze mak kelijk kan verspreiden." Ontgraven of afdekken Het Steenbergse bedrijf is door de provincie ingeschakeld om de 'in- vasieve exoot' te bestrijden. ,,Het is de bedoeling dat de plant hier ver dwijnt. Maar hij is moeilijk te be strijden. In de winterperiode kun nen we dat het beste doen door hem te ontgraven of af te dekken. Dat is een zeer effectieve periode om de Japanse duizendknoop te verwijderen voordat hij weer uit loopt in het voorjaar." De plant is overigens geen speci fiek probleem van Kapelle in het bijzonder of Zeeland in het alge meen. ,,Wij bestrijden de plant door heel Nederland en België. He laas hebben wij er onze handen vol aan. Want hij blijft zich door de ja ren heen verspreiden." DONDERDAG 20 JANUARI 2022 BE Er mag geen fruitteeltbedrijf komen in de huidige boom gaard aan de zuidkant van Poortvliet. De gemeente Tho- len had daar toestemming voor gegeven, maar de Raad van State zet er nu een streep door. Martijn de Koning Poortvliet Toekomst Voedselbank Walcheren op het spel Maurits Sep Middelburg Emmy de Kraker: ,,Het idee alleen al dat de Voedselbank dicht zou moeten, dat stuit ons zo tegen de borst." FOTO LEX DE MEESTER - Emmy de Kraker, voorzitter voedselbank KAPELLE Na de Japanse kruiskwal heb ben we nu ook al last van de Ja panse duizendknoop. Langs de Postweg, tussen Kapelle en Wemeldinge, is de exotische in dringer opgedoken op een berm langs het fietspad. - Willem Adriaansens JAPANSE DUIZEHEKHOO? i> *4. Twee medewerkers van de provincie bekijken de plek waar de Ja panse duizendknoop is opgedoken. foto marcelle davidse

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 51