Kerkenraad is opgelucht, de kerk mag blijven staan Kinderen van ouders zonder coronapas uitgesloten van zwemles 6 Ouders met kinderen op zwemles moeten bij het betreden van de zwembaden op Schouwen-Duiveland nog een coronapas blijven tonen. Dat laat burgmeester Jack van der Hoek weten na vragen uit de samenleving. ,,Het leven van kinderen wordt hierbij op het spel gezet." Marlinde Eichler, moeder uit Zie rikzee en ondernemer op Schou wen-Duiveland, vroeg de burg meester hoe het in deze gemeente zit. Eind december won een Hilver- sumse zwemschool de rechtszaak over verplicht scannen van corona- passen van ouders. Zwemlessen vallen onder onderwijs en zwem baden zijn daardoor geen binnen sportlocaties, zo oordeelde de rech ter. Vanwege deze rechterlijke uit spraak besloten veel gemeentes om in het nieuwe jaar ouders niet meer naar de pas te vragen. Groningen, Barendrecht, Voorst en Apeldoorn bijvoorbeeld. Deze gemeentes kwamen er mee in de publiciteit. Liever hebben gemeentes het er vanwege de ophef niet over. Met haar eigen bedrijf staat Eich ler een inclusiefbeleid voor. Vanuit sportlocatie Laco kreeg ze laatst een update met aanvullende beperkin gen. ,,Ik begrijp dat bepaalde maat regelen opgelegd worden vanuit de landelijke overheid. De vraag is wat de proportionaliteit van de maatre gel is. Kinderen van ouders die geen coronatoegangsbewijs kunnen of willen tonen, om welke reden dan ook, worden uitge sloten van zwem lessen. Dit betekent dat zij niet in de mogelijkheid zijn om hun zwemdiploma's te halen. Iets waar ze gewoon recht op hebben. Dit lijkt me verregaande discriminatie. Zelfs het leven van kinderen wordt hierbij op het spel gezet." Belachelijk en oneerlijk Eichler erkent dat dat laatste erg zwart/wit gesteld is. ,,Maar vinden we het niet allemaal erg belangrijk, zeker in Zeeland, om kinderen zo snel mogelijk hun zwemdiploma te laten halen? Opties om je kind met andere ouders mee te geven, zijn vriendelijk bedoeld, maar ik denk dat u zelf ook begrijpt dat dit prak tisch vaak erg lastig uitvoerbaar is", schrijft ze de burgemeester. ,,Hoe is dit beleid te rechtvaardigen?" ,,Ik vind het een belachelijke en oneer lijke regel. Onze gemeente is hier te star in", licht Eichler toe. Ze staat op de kieslijst van de Christenunie. Haar partij vroeg ook om uitleg. De coronapas was voor invoering al omstreden, benoemt Eichler. „Gisteren bleek uit TU Delft-on derzoek ook dat de pas nauwelijks werkt bij het terugdringen van be smettingen. Gezien dat onderzoek zijn vragen over afschaffing rele vant", aldus Eichler. Na het volledig loslaten van de lockdown geldt af schaffing als eerste geplande ver soepeling. In het Verenigd Konink rijk en Schotland verdwijnt de co- Is dit beleid te rechtvaardigen? ronapas volgende week al. ,,Lande- lijk wordt steeds opnieuw afgewo gen welke maatregelen effectief en nodig zijn gezien de omstandighe den. Die afwegingen zijn niet aan de burgemeester, maar aan de rege ring", aldus Van der Hoek. Hij nam kennis van de rechterlijke uit spraak. ,,Een eigen afweging van mij is niet aan de orde." Geen ruimte ,,Huidige maatregelen zijn landelijk bepaald door het kabinet, met steun van het parlement. NOCNSF en de zwembond onderschrijven de maatregelen. Zwembaden zijn over het algemeen locaties voor beoefe- ning van sport, waar óók zwemles wordt aangeboden. Voor de pu blieke binnenruimte van een loca tie voor sportbeoefening (waaron der kleedkamers) geldt een ctb- plicht vanaf 18 jaar. Dit alles om ri sico's voor bezoekers en zwembad personeel zo veel mogelijk te beper ken. Daarom blijft de huidige regel overeind. Als burgemeester ben ik gehouden toe te zien op de naleving van maatregelen. Die bieden mij geen ruimte af te wijken. Dit stand punt wordt gedeeld door alle Zeeuwse burgemeesters." Zijn ad vies aan Eichler is om haar oproep te richten aan de minister of Ka merfractie. De hersteld hervormde gemeente (HHG) nam de nieuwe kerk vorig jaar in gebruik. Die staat aan de Grindweg, tegenover het Terre- plein. De bouw ging gepaard met nogal wat obstakels. En dat was te wijten aan wat ouderling-kerk voogd Theo Hakvoort 'slechts een klein onderdeel van het hele pro ject' noemt: de vraag hoeveel geluid een kerkklok mag maken. De gemeente Tholen gafeen aan tal jaar geleden een vergunning voor de bouw van de kerk, maar zette daarin ook gelimiteerde regels voor het geluid dat een eventuele kerkklok zou mogen maken. Bewo ners van de naast de kerk gelegen wijk hadden bij de gemeente aan gegeven niet te zitten wachten op luid gebeier. Kleine klok In de praktijk zou de kerk daardoor slechts een kleine klok mogen op hangen, waarvan het geluid niet ver zou reiken. Dat was tegen het zere been van de HHG, die vond dat Tholen dergelijke regels niet kon opleggen. De kerkenraad stapte daarom naar de rechter. Die gaf het kerkbestuur groten deels gelijk, en vernietigde tot ont steltenis van de HHG daarom de complete bouwvergunning. Daar mee kwam de komst van de kerk, die op dat moment al in aanbouw was, op losse schroeven te staan. Zowel de gemeente Tholen als de HHG stapte naar de Raad van State, die eerst in een tussenuitspraak de gemeente Tholen sommeerde om duidelijker te maken aan welke voorwaarden een klok straks pre cies moet voldoen. Tholen bleef er bij dat de klok weinig geluid mag maken en nam een hetzelfde be sluit als eerder nog een keer, maar dan met meer details. De Raad van We willen niet in discussie blijven met buurt en gemeente State keurt dat nu goed. ,,We zijn blij dat het nu toch nog goed is gekomen met de vergun ning", reageert Hakvoort op de uit spraak. ,,We mogen de kerk in elk geval laten staan." De kerkenraad vindt het ook beter werkbaar dat nu duidelijk is aan welke normen de kerkklok moet voldoen. ,,We wil den dat er objectieve en meetbare cijfers zouden zijn." De kerkge meente kan nu vooruitkijken, con cludeert Hakvoort. ,,We willen niet in discussie blijven met de ge meente en met de buurt. We doen ons best een goede band op te bou wen met de omgeving. En dat lukt prima." De toren van de nieuwe kerk is nu nog klokloos. Ofer toch nog een (kleine) klok komt, is nog niet be sloten, zegt Hakvoort. ,,We weten nu pas waar we aan toe zijn. We moeten eens kijken wat er wél kan." DONDERDAG 20 JANUARI 2022 SD 'Dit lijkt me discriminatie' Ouders staan voor het raam tijdens een zwemles. foto isabelle van der voorn Gerrit van Loon Zierikzee - Marlinde Eichler, zwemouder THOLEN De kogel is eindelijk door de kerk: de hersteld hervormde ge meente in Tholen mag géén grote klok ophangen in het nieuwe kerkgebouw. Maar de kerkenraad is al lang blij dat de kerk mag blijven staan - Theo Hakvoort, Ouderling-kerkvoogd - Martijn de Koning

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 49