EENS EEN ZEEUW 14 Stephan de Bruijn (52) uit Rijsbergen groeide op in Zeeuws-Vlaanderen en verhuisde in zijn leven heel wat keren, in binnen- en buitenland. Zeeland is mooi, maar hij hoeft niet terug. Hij zou eigenlijk overal wel kunnen wonen. ,,Ik ben geboren en getogen in Sint Jansteen samen met mijn jongere broer. Mijn vader was de zoon van een metselaar, hij had een eigen be drijf. Mijn moeder was directeur van de bibliotheek in Oost-Zeeuws- Vlaanderen. Mijn broer en ik waren eigenlijk nooit thuis, maar altijd aan het buitenspelen. Dag in dag uit speelden we buskruit op het grote veld in de buurt. Samen met de an dere jeugd uit het dorp. Heel leuk, al vond ik Sint Jansteen altijd wel een beetje 'klein'." ,,Ik zat op het Jansenius Lyceum in Hulst. Dat heet nu volgens mij het Reynaertcollege. Ik was al snel meer gericht op Hulst en liet Sint Jansteen een beetje los. Ik heb me nooit ergens 'vastgelegd' omdat mijn vrienden er bijvoorbeeld woonden. En sowieso stimuleerden mijn ouders ons altijd om dingen te ondernemen. Dus het is niet dat zij ons daar wilden hou den. De middelbare school vond ik een bijzondere tijd. Je ontwikkelt je, leert nieuwe mensen kennen, wordt verliefd. De wereld werd groter voor me en ik ging meer nadenken over de toekomst." ,,Nadat ik de havo afrondde, heb ik de mts gedaan in Terneuzen. Omdat ik iets in de techniek wilde doen, werd me geadviseerd daarna voor een op leiding elektrotechniek in Breda te kiezen. Sowieso zijn veel mensen vanuit Hulst gericht op Breda. Op zondagavond reden er wel drie bus sen achter elkaar met Hulstenaren richting Brabant. Ik zat op kamers in Breda en kende er veel mensen. Er was ook een café waar Zeeuwen el kaar opzochten, heel gezellig. Ook al woon ik nu niet meer in Breda, als ik daar nu kom dan kan ik zomaar een bekende tegen het lijf lopen. Mijn vrouw, die van oorsprong een Bre dase is, staat daar dan van te kijken. Het lijkt natuurlijk logischer dat zij die ervaring heeft in plaats van ik." ,,Nee, na twee jaar studeren had ik mijn propedeuse niet gehaald en moest ik van de opleiding af. Toen heb ik besloten naar Amerika te gaan voor een tussenjaar en om wat te werken. Vervolgens moest ik in dienst. Dat was een heel leerzame tijd, ik leerde er bijvoorbeeld morse code. In diezelfde tijd raakte ik ook heel gemotiveerd om mijn opleiding alsnog af te maken. Dat heb ik ge daan. Inclusief een stage van zeven maanden in Duitsland. Mijn vrouw en ik settelden ons daarna en ik kwam te werken als technisch auteur bij Philips." ,,Het maakte me eigenlijk niet zoveel uit waar ik woonde, nog steeds niet. Maar toen mijn opa overleed, hebben we besloten naar Heikant te verhui zen. Dat voelde als thuiskomen, ik pikte snel allerlei contacten weer op. Ik pendelde heen en weer voor werk in Eindhoven, wat natuurlijk eigen lijk niet te doen bleek. We verhuis den naar Achel, alleen daar kon mijn vrouw niet wennen. Er volgden uit eindelijk verhuizingen naar Breda, Prinsenbeek en tot slot naar onze huidige woonplaats Rijsbergen. Daar wonen we met twee van onze drie kinderen, de oudste is uit huis en woont in België. Ik werk inmiddels alweer twaalfjaar bij Indaver in Ant werpen. Daar ben ik IT-manager." ,,Ik voel me Zeeuw, Vlaming én Bra bander. Ik denk dat mijn Zeeuwse roots me wel hebben geholpen bij het werken in Vlaanderen. Door de Zeeuwse inslag kon ik gemakkelijk integreren in de werkcultuur. Nooit heb ik me een vreemdeling gevoeld. In Brabant kon ik weleens een beetje jaloers zijn op het bourgondische en de gezelligheid van Brabanders. Ik houd ontzettend van een feestje en gezelligheid. In Hulst hebben mijn vrouw en ik een hele tijd bij een dweilbandje gespeeld, ik op trompet en zij op saxofoon. We zijn inmiddels gestopt, maar hebben nog wel con tact met de band." ,,Mijn moeder woont nog in Sint Jan steen, daar komen we dan geregeld. Ik ga ook weleens een nachtje bij haar slapen vanuit mijn werk in Ant werpen. Verder hebben we contact met neven in Heinkenszand en Hulst, dat vinden de kinderen ook leuk. Buiten dat hebben ze niet veel met Zeeland. Ja, de jongste heeft een vriendje in Vlissingen. Vorig jaar zijn we nog op vakantie geweest naar Re- nesse, dat wel. Maar die bestemming kozen we niet per se omdat het in Zeeland is. De zee moet wel een on derdeel zijn van onze vakanties." In Sint Jansteen speelden we altijd buiten met de andere jeugd uit het dorp ,,Zeeland is bekend, mooi en betaal baar, maar ik heb niet echt van die nostalgische gevoelens. Nu we in Rijsbergen wonen, zijn we veel meer met het buitenleven bezig. Daar ben ik begonnen met mennen en ben ik voorzitter van de ponyvereniging. Daardoor ben ik veel actiever gewor den in de paardenwereld. Dan be denk ik weleens hoe leuk het zou zijn om met de paarden in Zeeland rond te rijden, omdat de omgeving daar natuurlijk heel anders is dan hier. Maar ik mis het niet speciaal. Ik kan eigenlijk overal wonen. Mensen we ten dat we vaker verhuisd zijn. Nu wonen we al best lang op dezelfde plek hier in Rijsbergen. Achter ons perceel loopt een fietspad dat ooit een trambaan was. Een tijdje terug fietsten er bekenden langs. Toen ze ons zagen, riepen ze: 'Wonen jullie hier nu nog steeds?' Dat zegt wel wat." DONDERDAG 20 JANUARI 2022 GO 'Ik voel me zowel Zeeuw, Vlaming als Brabander' Mariska Den Hartog Rijsbergen Waar en in wat voor gezin ben je op gegroeid? Hoe vond je de middelbare school tijd die daarna kwam? En wat wilde je in die toekomst gaan doen? Je bent dus niet in Breda blijven plakken? .--'O: Stephan de Bruijn (rechts) met zijn ge zin. Na tal van om zwervingen wonen ze inmiddels in Rijsber- gen. foto privébezit Wilde je niet terug naar Zeeland? Voel je je nog steeds een Zeeuw? Hoe is je band met Zeeland nu? - Stephan de Bruijn Mis je dingen van Zeeland, zou je er weer willen wonen?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 42