'Vaccineren kinderen is zinvol bij omikron' 3 #111 Tientallen theaters en musea openden gisteren uit protest tegen de coronasluiting de deuren. OMT-lid Andreas Voss begrijpt de onvrede. ,,Ik denk dat ze niet lang meer hoeven te wachten.'' De pijn in de cultuursector zit diep. De schouwburgen, biosco pen en musea zijn - net als overi gens de stadions - nog steeds op slot voor bezoekers, en alle win kels, kapsalons en nagelstudio's open. Is cultuur dan zó onbelang rijk? ,,En dat terwijl er maar weinig sectoren zijn die de regels en maat regelen de laatste twee jaar zo goed hebben opgevolgd als wij'', ver woordde een woordvoerder van het Concertgebouw het gevoel. Het Concertgebouworkest trap te de landelijke actie Kapsalon Theater gisterochtend af met een symfonie. Intussen kregen tiental len bezoekers op het podium een knipbeurt, ludiek verwijzend naar de kapperszaken die vorige week wél mochten heropenen. Zo ging het door heel Nederland, in allerlei varianten. Op een aantal plekken dreigden burgemeesters met in grijpen, maar dat gebeurde voor zover bekend nergens. Vorig jaar werd tijdens de door de overheid gefinancierde Field- lab-experimenten aangetoond dat voorstellingen en concerten best te organiseren waren zonder voor veel nieuwe besmettingen te zor gen. Over het aantal infecties dat in winkels plaatsvindt is een stuk minder bekend, bevestigt Andreas Voss, hoogleraar infectiepreventie, OMT-lid én hoofdonderzoeker van Fieldlab. ,,En daarom begrijp ik de onvrede bij theatermakers best'', zegt hij. ,,Puur epidemiologisch was het heropenen van theaters en musea misschien wel veiliger ge weest dan de winkels, maar uitein delijk is dat een politieke afwe ging.'' Bij de presentatie van de Field- lab-resultaten - er werd onderzoek gedaan naar onder meer concerten, festivals en sportwedstrijden - stelde Voss vorig jaar mei dat 'er Dit cultuurprotest is een demonstratie voor iets waar niemand tégen is veel meer mensen bij evenemen ten aanwezig kunnen zijn dan in de routekaart van de overheid staat', ook bij hoge coronarisiconi veaus. Nu geldt zo'n hoog risiconi veau, en zit de boel alsnog op slot. Is Fieldlab daarmee waardeloos gebleken? ,,Zeker niet'', vindt Voss. ,,En dat zal ik blijven herhalen. We hebben heel veel geleerd, dat kun nen we allemaal toepassen als het aantal besmettelijke personen weer wat lager is. En vergeet niet: vorig jaar is dankzij Fieldlab juist veel wel open- en doorgegaan.'' Routekaart Over de routekaart die Voss aan haalde horen we weinig meer. ,,Zo'n routekaart, eigenlijk zou je die steeds moeten aanpassen aan een nieuwe virusvariant met nieuwe eigenschappen. Anders heb je er niet zoveel meer aan, om dat de uitgangspunten anders zijn geworden. Pas in een stabiele vi russituatie is zo'n hulpmiddel echt nuttig. Zover is het helaas nog niet, de pandemie heeft ons al meerdere keren verrast.'' Het zijn de kenmerken van de omikronvariant die ervoor zorgt dat de Fieldlab-conclusies van toen - veel kan doorgaan, zelfs als het coronarisiconiveau hoog is - de af gelopen weken niet meer golden, zegt Voss. ,,Het aantal besmettin gen is nu gewoonweg te hoog. En omikron gedraagt zich anders dan de eerdere varianten. Het effect van een negatieve antigeentest die 24 uur oud is, een van onze voor waarden van toen, is nu bijvoor beeld anders omdat iemand die de omikronvariant oploopt al heel snel zelf besmettelijk kan zijn.'' Maar toch, de winkels én de cul turele instellingen open, had dat dan echt niet gekund? ,,Iederéén wil open'', zegt Voss. ,,En dat wil len niet alleen die sectoren, dat willen we allemaal. In die zin is dit cultuurprotest een demonstratie voor iets waar niemand tégen is. Het punt is dat je vorige week nog niet kon zeggen: we gooien alles tegelijk open. Dat was niet veilig. Elke week komt er meer duidelijk heid over omikron, en nog steeds hebben we lang niet overal zeker heid over.'' Daarom is er hoop voor de cul tuursector, stelt Voss. ,,Ik deel het optimisme over de omikronvari- ant, en ik denk dat de culturele in stellingen en bioscopen niet lang meer hoeven te wachten op ver soepeling. Zeker geplaceerd is er best veel mogelijk, zo hebben we met Fieldlab geleerd.'' Morgen komt het OMT weer bij elkaar, onder meer om te praten over de ruimte die er is voor ver soepelingen. Volgende week dins dag neemt het kabinet dan een be sluit, en moet blijken of het cul tuurprotest van gisteren geholpen heeft. GO DONDERDAG 20 JANUARI 2022 Knippen, en kappen met de gedwongen sluiting vanwege corona. De ludieke boodschap van thea ters en musea overal in het land was gis teren overduidelijk, van Breda en Hengelo tot Den Haag en Amsterdam (met de klok mee). FOTO'S ROBIN UTRECHT]^, PlX4PR^S, WOUTER BORNE 'Cultuur hoeft niet lang meer te wachten' Chris van Mersbergen Den Haag - Andreas Voss, OMT-lid Vaccinatie van 5- tot en met 11-jarigen is óók zinvol bij omikron. Dat geldt vooral voor kinderen die nog geen corona hebben gehad. Vaccinatie beschermt hen te gen het risico dat MIS-C op treedt, een ernstige ontste kingsreactie in de vitale orga nen die na corona kan vol gen. Dat schrijft de Gezondheidsraad in een ad vies aan de minister van Volksgezondheid. Begin de cember adviseerde de raad nog om coronavaccinaties beschikbaar te stellen aan kinderen van 5 tot en met 11 jaar die een vaccin willen. Een vaccinatie blijkt goed te beschermen tegen MIS-C, zo tonen de eerste resultaten uit de Verenigde Staten aan, waar bijna 9 miljoen kinderen in de basisschoolleeftijd al zijn gevaccineerd. „Volgens de studie die daar is gedaan blijkt het vaccin ten minste 90 procent effectief tegen MIS-C'', verklaart voorzitter van de Gezondheidsraad Bart-Jan Kullberg. ,,De kans dat een kind MIS-C krijgt, is ongeveer één op vierdui zend." De helft van de kinde ren die MIS-C krijgt, belandt op de intensive care. - Marcia Nieuwenhuis

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 3