Huib Heijt loopt nog steeds prima 7 Toekomst Voedselbank ongewis door geldgebrek voor nieuw onderkomen Emmy de Kraker: ,,Het idee alleen al dat de Voedselbank dicht zou moeten, dat stuit ons zo tegen de borst." foto lex de meester Voedselbank Walcheren moet, gezien de toestand van het huidige onderkomen, verhuizen naar een ander pand. Maar daar is geen geld voor. Wanhopig is voorzitter Emmy de Kraker nog niet. Maar er moet wel heel snel zekerheid komen over nieuwe huisvesting voor de Voedselbank Walcheren. „Anders houdt het voor ons op." Het armetierige pand in Middel burg waar nu wekelijks voedsel wordt uitgedeeld, voldoet al jaren niet meer door slecht onderhoud en asbest. Bovendien heeft de Voedselbank last van ongedierte. ,,De voedselveiligheid is wel in orde", benadrukt voorzitter Emmy de Kraker. ,,We hebben geen paleis nodig. Maar dit kan echt niet meer." Hogere huur Dat weten de Walcherse gemeen ten ook. Tegenover de huidige loods van de Voedselbank op het Silo plein aan de Kleverskerkseweg in Middelburg moet een andere loods verbouwd en gerenoveerd worden. Daar kunnen dan de Voedselbank Walcheren en de Kledingbank Zee land - die ook dringend op zoek is naar een ander pand - samen in, is het plan. Maar zo'n verbouwing is duur en dus zal de huur die de Voedselbank moet gaan betalen, ook veel hoger worden. De huur be draagt nu 15.000 euro, en dat zal 100.000 euro worden. ,,Het is fysiek een oplossing, maar financieel niet", beaamt De Kraker. Patstelling De gemeenten Middelburg en Veere willen hun subsidie daarom wel verhogen, maar Vlissingen kan en mag dat niet vanwege de grote financiële problemen en het toe zicht door het Rijk op de gemeente lijke uitgaven. ,,Dat snappen wij", reageert De Kraker. ,,Maar daardoor zitten wij in een patstelling." Want wie neemt dat gat dan voor zijn rekening? De Voedselbank zelf kan dat niet. Sponsorgeld levert te weinig op. ,,En met het werk dat wij doen, verdienen we ook geen geld", merkt De Kraker ten overvloede op. „Ergens is dus een doorbraak nodig, want zo komen we niet verder." Naar een ander gebouw dat voor minder geld geschikt te maken is en dus betaalbaarder zal zijn, is al heel vaak gezocht. ,,Maar het is er ge woon echt niet", zegt zij. De ge meente Middelburg, die ook heeft helpen zoeken op heel Walcheren, erkent dat. Daarom is de hoop nu gevestigd op een commerciële verhuurder die de beoogde loods op het Siloplein tegen een niet-commerciële prijs wil verhuren. ,,Tja, zicht op zo'n so ciale verhuurder is er ook nog niet", verzucht De Kraker. ,,We hopen er met zijn allen op, want dat zou echt helpen en de oplossing sneller dichterbij brengen." Een doorbraak is nodig, want zo komen we niet verder Niet alleen voor de Voedselbank, ook voor de Kledingbank. Want die moet nog veel eerder dan de Voed selbank een ander pand hebben. En dat heeft gevolgen voor de Voedsel bank, erkent De Kraker. ,,Op zich hebben wij nu geen acuut pro bleem, omdat we ons pand niet heel snel uit moeten. Maar omdat er wordt gekeken naar een oplossing voor ons allebei, zitten we wel in hetzelfde proces. Dus de druk is wel degelijk groot, ook voor ons." Hoewel ze het woord 'wanhoop' niet snel in de mond zegt te nemen, vraagt ze zich wel af: ,,Wat kunnen we nu nog? Er is geen ander pand, er is te weinig geld en het huidige pand voldoet niet meer. Als er geen doorbraak komt, houdt het echt op. Dan moet de Voedselbank dicht. Natuurlijk willen we dat niet. Al leen het idee al stuit ons zo tegen de borst." Subsidie De afgelopen drie jaar waren ge middeld 597 inwoners van Walche ren uit 216 huishoudens afhankelijk van de Voedselbank. De verwach ting is dat die groep de komende ja ren niet kleiner zal worden. Van de klanten komt zo'n 55 procent uit Vlissingen, 40 procent uit Middel burg en 5 procent uit Veere. Juist omdat meer dan de helft van de klanten uit Vlissingen komt, hoopt Emmy de Kraker dat het die ge meente misschien toch nog lukt de subsidie te verhogen. Huib Heijt uit Vlissingen viert woensdag 19 januari zijn eeuwfeest. Met dochter Jozien, zoon Chris, kleindochter Heidi en aanhang en achterkleinkinderen Isabel (6) en Sebas (2). De lunch en het etentje met familie en kennissen houdt hij tegoed tot corona uit beeld is. „Fri tes met appelmoes in familiekring vindt opa ook fantastisch", lacht kleindochter Heidi. Medewerkers van Thuiszorg hel pen twee keer per dag; bij het op- staan en naar bed gaan. Dat is niet vaak echt nodig, weten dochter en kleindochter. ,,Alleen bij het dou chen en het innemen van medicij nen kan hij wel wat hulp gebrui ken." Maar verder redt Huib Heijt zich prima in het huis vlakbij het Baskensburgplein waar hij al meer dan 65 jaar woont. ,,Ik wil er nooit meer weg." Fabrieksdoof De laatste tien jaar fietst Huib niet meer. Lopen gaat nog prima, maar voor wat langere afstanden - 'hij haalt nog kaas in de binnenstad' - pakt hij een rollator mee. De enige kwaal waar hij echt last van heeft, is niet te wijten aan zijn leeftijd. ,,Ik ben fabrieksdoof", roept Huib, die ruim dertig jaar bij de Schelde werkte. ,,Het was altijd zo'n leven op het Scheldeterrein dat ik het 's avonds thuis nog hoorde. Dacht ik dat de bel ging, maar was het gefluit in mijn oren." Huib Heijt werd geboren in Westkapelle, waar hij het vierde van een gezin met zes kinderen was. Over het verleden ging het thuis niet vaak, vertelt Jozien. ,,Va- der vluchtte tijdens de oorlog voor bombardementen op Westkappel op een fiets met twee lekke banden. En tijdens de watersnood werd hij van een dak gered." - René Hoonhorst Huib Heijt met op de achtergrond dochter Jozien (rechts) en kleindochter Heidi met hun gezinnen. foto lex de meester WA DONDERDAG 20 JANUARI 2022 'We hoeven geen paleis' Maurits Sep Middelburg - Emmy de Kraker, voorzitter Voedselbank Walcheren VLISSINGEN Hij mag dan honderd zijn, Huib Heijt loopt elke dag nog naar de supermarkt om boodschappen te halen. Met een rollator, heeft-ie gelijk zijn tas bij zich.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 35