H H c Zeeuwse cultuursector protesteert tegen coronamaatregelen 4 Yogales, tai chi en een trimparcours tussen kunst en industrieel erfgoed. Een nieuwe snit krijgen in het theater. Normaal ongehoord, maar gisteren kon het gewoon. Zeeuwse musea hebben op diverse manieren gepro testeerd tegen de corona maatregelen die de cul tuursector hebben lam gelegd. Theater CCXL in Vlissingen opende als 'kapsalon', in musea in onder meer Sas van Gent, Middel burg en Axel werden allerlei bewe- gingslessen gegeven. Bennie Ver- mandel van Industrieel Museum in Sas van Gent: ,,Het was een leuke dag, maar we kunnen niet wachten tot we weer normaal open kunnen." In museum Het Warenhuis in Axel werd een yogales gegeven in de expo sitiezaal tegen een wel heel speciale achtergrond; prachtige etsen van de Bressiaanse kunstenaar Johnny Bee- rens. ,,Heb je zo'n prachtige over zichtsexpositie in huis, kan bijna nie mand die zien", zegt Hans van Bellen van Het Warenhuis. ,,Dat is onbegrij pelijk en eeuwig zonde." Protestposter ophangen Het was de artiest zelf die yogalerares Annie Boekhout-Claeijs uit IJzen- dijke, een bekende van hem, tipte voor de protest-sportles. In totaal rol den tien vrouwen en een man hun yoga-matje uit. ,,Een mooie opkomst, aangezien we er geen reclame voor gemaakt hebben", vond Van Bellen, die zelf niet meedeed met de yo ga-poses. ,,Ik moest nog snel onze protestposter ophalen en ophangen!" Hoewel yogales in een museum na tuurlijk een keertje heel leuk is, kan Van Bellen niet wachten tot bezoe kers de overzichtscollectie van Bee- rens én de rest weer kunnen komen aanschouwen. Beetje fietsen ,,We maken er geen flauwekul van!", zegt coördinator van het Industrieel Museum in Sas van Gent, Bennie Vermandel. In de collectieruimte van het Sasse museum was gisteren een heus trimparcours uitgezet. Op, over en langs de museumstukken. Door Vermandel zelf, want die was niet voor niets vijftig jaar turntrainer van de plaatselijke gymnastiekvereniging THOR. ,,We gaan een beetje rennen, trapje op en af, beetje fietsen, ook wat optrekken, door de knieën, we gaan ons in ieder geval niet verve len!" Het Sasse 'sportmuseum' opende de deuren om 13.00 uur weer na lange tijd. Toch liep het eerst geen storm. Slechts drie bezoekers kwa men in eerste instantie op het trim- We gaan een beetje rennen, trapje op en af, beetje fietsen parcours af. Daar liet Vermandel zich niet door ontmoedigen. ,,We mogen tot uiterlijk 16.00 uur open zijn, dus er kan nog genoeg volk komen." Uit eindelijk kwamen er in totaal 22 mensen naar het Sasse museum om Vermandel zijn zweep erover te laten leggen. ,,Dit was echt een leuke dag, we kunnen niet wachten tot we weer open mogen!" Tai chi in de wandtapijtzaal Het Zeeuws Museum heeft gister middag een tai-chilesje gegeven aan zes bezoekers van het museum. De Chinese kunst is bedoeld voor ont spanning maar ook voor kracht. De directeur, Marjan Ruiter, geeft de les in de 'inspirerende' wandtapijtzaal: ,,Wij huren geen mensen in. Het gaat meer om het principiële punt. Juist in deze tijd is er behoefte aan ont spanning en die krijg je bij uitstek in een musea." Oud-wethouder cultuur van Mid delburg, Saski Sarafinszki doet ook mee. ,,Ik heb dit nog nooit gedaan", lacht ze. ,,Ik doe wel aan bootcamp, dus hopelijk lijkt dat er een beetje op." Saskia vindt het 'supertreurig' dat de kunst- en cultuursector nog altijd gesloten is. ,,We staan geen eens halverwege het lijstje, terwijl musea gaat over wie wij zijn." De deelnemers kijken ontspannen om hun heen, terwijl ze de oefeningen geduldig uitvoeren. ,,De meeste mensen hebben nu last van allerlei spanningen. Deze Chinese kunst is bedoeld voor ontspanning maar ook voor kracht." Met de sportieve les wil Ruiter aandacht vragen voor herope- ning van musea. Artiesten in het theater Bij het CCXL Theater in Vlissingen kunnen mensen woensdagmiddag kijken naar een theatervoorstelling met stukjes film, muzikanten die op treden en een stand-upcomedian. Tijdens de optredens wordt er ook nog eens geknipt door een professio nele kapper. Het kapsalontheater, een landelijk initiatief van comedians en artiesten, is daarmee ook in Zeeland geopend. Maar mag dat wel? ,,We hebben een demonstratie aange vraagd bij de burgemeester en hij ging ermee akkoord", zegt Jéan Rot tier, mede-initiatiefnemer van het kapsalontheater. ,,We zijn er zondag mee aan de slag gegaan toen we hoor den dat er een landelijk initiatief werd opgestart. In twee dagen tijd zijn er allerlei mensen gebeld en heb- Heb je zo'n prachtige overzichtsexpositie in huis, kan bijna niemand die zien ben we ervoor gezorgd dat er nu een mooie voorstelling is." Knippen als statement Maar dat is niet het enige. Voor de lu dieke actie van een kapsalon moest CineCity een kapper vinden. ,,Die hebben we gevonden met Harry Ta- nihatu van Wave Hairstyling." De kapper heeft er speciaal vrij voor ge nomen. ,,Ik knip niet iedereen. Het gaat meer om het statement dat we ermee willen maken." De cultuur sector moet net als de kappers ge woon open, volgens Harry Tanihatu. DONDERDAG 20 JANUARI 2022 GO Een knipbeurt in CCXL of tai chi en yoga tussen de kunst Pascal Lenstra Sheila van Doorsselaer Middelburg Filmkenner René Mioch ook op de plan ken bij het kapsalon theater in CCXL Vlis singen. FOTO'S LEX DE MEES TER EN ANNE HANA Kijk op de site bij /video - Bennie Vermandel, coördinator Industrieel Museum in Sas van Gent Wandtapijtenzaal van het Zeeuws Museum in Middelburg. - Hans van Bellen, Het Warenhuis in Axel Museum Het Warenhuis in Axel. Het Sasse Industrieel Museum.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 32