Mijn eerste bericht, trots dat ik was! 2022 c Woningbrand eist leven in Hoofdplaat 2 COLUMN Willem van Dam Neen, ik hengel niet naar een majestei telijke medaille. Neen, ik hoef geen gouden horloge met inscriptie. En neen, ik solliciteer niet naar een schouder klopje van de hoofdredacteur. Maar meer dan vijftig jaar, godallemachtig! Meer dan een halve eeuw schrijf ik al voor deze cou rant. nog het eerste bericht te vinden zijn, dat van mijn hand in druk verscheen: een aankondi ging van een cursus bloemschikken georga niseerd door de Nederlandse Bond van Plat telandsvrouwen, afdeling Terneuzen. Het telde niet meer dan een paar regels. Maar trots dat ik was. Trots! krant?', vroeg iemand mij laatst. Die vraag voerde mij terug naar het eind van de jaren '60, toen er nog Dafjes met pientere pookjes rondreden, het Snoepje van de Week van De Gruyter nog bestond en de A58 nog moest ik vanuit de roerige Randstad naar het rustige Oostburg, waar ik woorden als hosternokke en kro tenkoker leerde. Waar ik op mijn typemasjien (een Remmington, op af betaling bij Weh- kamp gekocht) stuk jes tikte over het af scheid van een schoolhoofd, de clubkampioenschappen van krulbolvereni- ging 'Raak tegen Staak', een botsing op het kruispunt Potjes. Maar het belangrijkste was: ik werkte voor een krant! Aanvankelijk voor Dagblad De Stem (voor een aalmoes van 10 cent per re gel), niet veel later voor de PZC. worden aangelegd. Belangrijk voor mij was: ik werkte voor een krant Zo gezegd in deze krant Bij een grote brand in een woning aan de Julianastraat in Hoofdplaat is in de nacht van dinsdag op woensdag een man om het leven gekomen. De ochtend na de fatale brand rij zen er nog dampwolken op boven de Julianastraat. Omwonenden we ten niet veel over de man te vertel len: ja, hij verzamelde veel en zei 'dag buurvrouw'. Het smeult woensdag nog steeds in de kleine tussenwoning. De brandweer is nog aan de slag, of beter gezegd: al weer. Een graafmachine sloopt met grote happen het dak weg. Waar ga ten vallen, wordt geblust. De brand weer heeft veel werk aan de kleine woning. ,,We moesten wel", legt Marc Cauwels, officier van dienst van de brandweer uit. ,,Er ligt in het huis zoveel brandbaar materiaal. Overal wel, zo'n anderhalve meter hoog." Cauwels was de nacht ervoor al pre sent en dacht rond een uur of vier de brand geblust te hebben. De vol gende ochtend laaide het vuur ech ter weer op. Hij wijt het aan de grote hoeveelheid spullen in het pand. ,,Je moet een beetje aan Jam- bers denken, zoiets was het wel. Daarom moeten we het nu open maken en naar buiten trekken om het nu echt goed te kunnen blus sen." Pas gisteren rond de middag was de brand echt geblust. De brand ontstond rond midder nacht in de nacht van dinsdag op woensdag. Kort na één uur vond de brandweer het slachtoffer in zijn huis, de man overleed kort daarna. Omwonenden krijgen onderdak als ze dat nodig hebben. Niet dat dat het geval is. ,,Voor wie wil, is er on derdak in het hotel geregeld", zegt de Officier van Dienst Bewonings- zorg. ,,Alleen nu maakt daar nie mand gebruik van. De buren aan de rechterkant zijn niet thuis, dat huis wordt niet permanent bewoond. Aan de andere linkerkant hebben de bewoners er zelf voor gekozen bij familie te verblijven." Leo Martens staat aan de over kant van de straat te kijken. Het slachtoffer kende hij niet. ,,Ik woon verderop in het dorp." Hoofdplaat is niet groot. Een dorp van een for maat waarvan verondersteld wordt dat iedereen elkaar kent, maar dat blijkt niet op te gaan. Ook in Hoofd plaat zijn er steeds meer tweede Er ligt in het huis zoveel brandbaar materiaal woningen. Martens wijst naar zijn neef: ,,Die kende hem wel. Hij woont ernaast." ,,KennenIk weet wel wie het is maar ik kende hem niet persoon lijk", verontschuldigt neef Cijriel de Ruijsscher zich. De Ruijsscher woont naast het afgebrande huis en was degene die als eerste de brand weer belde. ,,Niet precies ernaast. Het bestaat uit twee delen. Het deel naast ons deel wordt verhuurd maar daar sliep niemand. Rond een uur of twaalf ging het brandalarm bij ons. Ik ben toen in de andere woning gaan kijken. Overal rook. Toen heb ik ook de brandweer ge beld. Aan De Ruijsschers huis is geen schade. ,,Het ruikt er alleen naar rook. Nee, ik ben niet echt ge schrokken maar het is natuurlijk niet leuk." ,,Ik weet hoe hij heette, vriende lijke man hoor", maar ook de over buurvrouw kende de man niet echt, geeft ze toe. ,,Hij zei altijd hallo buurvrouw. Maar verder was hij nogal op zichzelf. Hij werkte. Ik geloof in een fabriek in België." Haar naam wil ze niet kwijt. ,,Ik wil er geen kwaad over spreken of rod delen. Ik vind het zielig en we had den er geen last van. Het was geen verkeerde man." ,,Ik zag hem de laatste tijd niet zo vaak meer", gaat ze verder. ,,Dat was omdat hij niet meer via de voordeur naar binnen kon omdat het slot ka pot was. Ik weet nog wel dat de deur een keer openstond en ik naar bin nen kon kijken." Ze wijst met haar arm. ,,Zo hoog stond het er. Je kunt er bijna niet naar binnen, riep ik nog naar hem. Het was een vergaar der hé? Hij kon alles gebruiken. Ei genlijk had ik wel zoiets verwacht", zegt ze, terwijl ze naar de blussende brandweermannen kijkt. Toos Henk Paul Kusters Bijzonder keurmerk voor tarbotkweker Tarbotkweker Seafarm in Kam perland heeft een bijzonder keurmerk gekregen, het ASC-certificaat voor platvis. Om het keurmerk te halen, moet een bedrijf aan strenge eisen vol doen. Zo is de vis verantwoord gekweekt met minimale nega tieve gevolgen voor mens en mi lieu. Ook moet het gebruik van chemicaliën tot het minimum worden beperkt. De kwekerij moet tevens een veilige werk omgeving bieden, en buren en lokale gemeenschappen met respect behandelen. courant mogen (en moeten) doen. Ik be zocht gemeenteraadsvergaderingen van Bruinisse, waar een taaltje werd gesproken waar ik als Randstedelijke jongeling niets van begreep. Ik berichtte over wantoestan den bij een instelling voor verstandelijk ge handicapten; over een in opspraak geraakte dominee die letterlijk de kerk werd uitgejaagd; over een burgemeester met een iets te ro yale hand van declareren; ik was in Zeebrugge waar zich een ramp met een veerboot had voltrokken. Noem het en ik deed er verslag van. kan ik me nauwelijks voor stellen. Wat u met deze wetenschap moet? Hele maal niets. Ik wilde het al leen maar even kwijt. Meer dan een halve eeuw! Zucht. ALIB Ergens in de Krantenbank Zeeland moet 'Hoe lang werk jij eigenlijk al voor die In die tijd verhuisde Niet erg opwindend, zult u zeggen. Klopt. PFAS-BRON ,,Er is ook een uitschieter de andere kant op: het Zeekanaal Brussel- Schelde blijkt bijzonder ver ontreinigd te zijn" - Michiel Jonker, onderzoeker CZEELAND2 MUZIKANT ,,Ik ben tevre den met wat ik doe en heb al op veel podia in Nederland en in het buiten land op mogen treden" - Julia van de Ketterij, zangeres CZEELAND9 DONDERDAG 20 JANUARI 2022 GO 'Vriendelijke man, hij zei altijd gedag' Het dak is zojuist gesloopt. De laatste brandjes worden geblust aan de Julianastraat. foto anne hana Guido van der Heijden Hoofdplaat - Marc Cauwels, offcier van dienst brandweer KAMPERLAND In de loop der jaren heb ik veel voor deze Een boeiender bestaan &1JNIA.' NO© Internet: toosenhenk.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 2