'Je denkt meteen hoe verschrikkelijk het voor de nabestaanden moet zijn' Shirin van Anrooij verdedigt vijfde plaats Veldrijdster moet nog een keer diep gaan voor WK in de VS Dave De K. (34), hoofdverdachte in de zaak rond de dood van de 4-jarige Dean, wordt in België vervolgd. Dat heeft het Openbaar Ministerie gisteren bekendgemaakt. Het besluit om De K. in België te vervolgen, kwam gisteravond na urenlang overleg in Bergen op Zoom tussen vertegenwoordigers van het Openbaar Ministerie in Ne derland en justitie in België. ,,Slachtoffertje, nabestaanden en de verdachte hebben de Belgische na tionaliteit. Daarom is vervolging door de Belgen het meest oppor tuun'', meldt het OM. De Neder landse onderzoeksresultaten gaan mee naar België, waar het onder zoek doorgaat. De K. werd dinsdag aangehouden in Meerkerk na een klopjacht, die in België begon en via Zeeland ein digde in de provincie Utrecht. Tij dens zijn verhoor wees de Belg de politie op het verlaten deel van Neeltje Jans, waar 's avonds het le venloze lichaam van de peuter werd gevonden. De K. wordt verdacht van ontvoering en betrokkenheid bij de dood van Dean. Partner In dezelfde zaak zit ook de uit Sint Jansteen afkomstige R.W. vast in België. Zij is de partner van De K, met wie ze samenwoonde in Sint Gillis-Waas. De kleine Dean lo geerde vorige week bij het stel in huis, maar werd niet bij zijn opa en oma afgeleverd, zoals wel was afge sproken. Na een ruzie tussen W. en De K. zou die met Dean zijn ver trokken naar een onbekende be stemming. Vaststaat dat De K. za terdagmiddag een paar uur in Kou- dekerke was, Dean is toen door nie- mand gezien. Uit verklaringen van W. zou blijken dat ze De K. wilde beschermen. Zo wist ze niet welke kleren hij droeg bij zijn vertrek. Achteraf bleek W. te hebben ge logen. Daarnaast week haar verkla ring ook afvan wat De K. na zijn ar restatie vertelde. De onderzoeks rechter verdenkt W. nu van moord en ontvoering. ,,Mijn cliënte wenst te benadruk ken dat zij haar volledige medewer- Hoe gestoord moet je zijn om zoiets te doen king zal blijven verlenen aan het onderzoek en stelt haar vertrouwen in de lopende rechtsgang', laat W's advocaat Bart De Decker in een for mele reactie weten. ,,Zij hoopt dat ze voor het verdere verloop van het onderzoek dan ook kan rekenen op objectieve berichtgeving met res pect voor de fundamentele princi- pes die aan de basis liggen van onze rechtstaat.'' Dat W. beschuldigd wordt van ontvoering en moord betekent niet dat daar harde bewijzen voor zijn. Het komt vaker voor dat de onder zoeksrechter een zwaardere aan klacht formuleert en die later te rugbrengt naar bijvoorbeeld dood slag ofmedeplichtigheid. W's Face- bookpagina stroomt intussen vol met haatreacties van mensen die de Nederlandse medeverantwoorde lijk houden voor de dood van Dean. Belangrijkste vragen zijn hoe en waar Dean is overleden. Het onder zoek is nog in volle gang en veel re sultaten - zoals dat van sectie op Deans lichaam - zijn nog niet be kend. Dave De K. wordt vandaag so wieso voorgeleid aan de rech- ter-commissaris in Amsterdam. Dat de vervolging plaatsvindt in België is precies zoals Jef Vermas- sen wilde. De advocaat van Deans moeder hoopt vurig dat De K. voor het Belgische Hof van Assisen ver schijnt, waar een zaak in een week tijd volledig wordt uitgespit en een volksjury een oordeel velt. „Neder land heeft een ander systeem. Assi sen behandelt een zaak veel grondi ger", zegt Vermassen. ,,En in België zijn de straffen hoger dan bij jullie.'' De plek waar Dean werd gevonden, ligt er inmiddels weer bij zoals vo rige week. Open en verlaten, zonder politielinten en zwarte schermen. Maar wel met een gedenkplekje voor het gestorven knulletje. Dan word je stil ,,'s Middags hadden we nog hoop, maar 's avonds kwam het bericht dat Dean was gevonden'', zegt bur gemeester Rob van der Zwaag, na dat hij een boeket heeft neergelegd. ,,Dan word je stil en denk je meteen aan de nabestaanden en hoe ver schrikkelijk dat voor hen moet zijn. Deze zaak heeft impact. Ik vind dat je als burgemeester dan respect moet tonen.'' Vanuit Ellemeet is Iris Bakker met haar zoon Rocque (15) geko men om stil te staan bij Deans over lijden. ,,Dit komt heel erg binnen. ik ben zelfmoeder en slaap er slecht van. Hoe gestoord moet je zijn om dit te doen?'' Ipzc.nl e-mail: walcheren@pzc.nl donderdag 20 januari 2022 It 3? Zeeland CZEELAND 15 Burgemeester Rob van der Zwaag legt bloemen bij de plek waar de 4-jarige Dean werd gevonden. foto sandra schimmelpennink Dave De K. in België vervolgd voor dood van 4-jarige Dean Eldridge Pentury Neeltje Jans - Iris Bakker

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 29