Geknipt Misstanden rond The Voice of Holland c Arbodiensten melden stijgingen van 30 tot ruim 50 procent Walcheren cJT JOL ,T0N4BIDEN Joe Biden wekt vooral medelijden op Amerika mort een jaar na zijn aantreden over inflatie Tim Hofman brengt machtig imperium aan het wankelen Van een yogales in het museum tot een knipbeurt op het podium. Op verschillende manieren werd gisteren in Zeeland geprotesteerd tegen de coronamaatregelen die de cultuursector hebben lamgelegd. In theater CCXL in Vlissingen gaf Harry Tanihatu enkele bezoekers een knipbeurt. En ondertussen was er een theatervoorstelling met filmfragmenten. Het ziekteverzuim in Nederland stijgt in een rap tempo. Arbodiensten melden stijgingen van 30 tot ruim 50 procent. Omikron, griep, thuiswerken en de hoge werkdruk zijn de ziekmakers. Arbo Unie, dat de arbodiensten voor tienduizend ondernemingen met meer dan tweehonderd werk nemers uitvoert, ziet in de eerste weken van 2022 het aantal ziekmel dingen omhoogschieten. Vergele- ken met dezelfde periode in 2020, dus voor de coronapandemie, is sprake van 30 procent stijging. In terpolis turfde in december zelfs 54 procent meer ziekmeldingen dan gebruikelijk is in december. Omikron Bedrijfsarts Corné Roelen van Arbo Unie zegt opvallend veel ziekmel dingen te signaleren die het gevolg zijn van de omikronvariant: ,,In het onderwijs en de zorg is het aantal meldingen onveranderd hoog. Daardoor houdt de werkdruk aan en dat baart ons zorgen.'' Het RIVM noteerde deze maand al 550.000 be smettingen met de omikronvari- ant. Ook arbodiensten ArboNed en HumanCapitalCare melden dat het ziekteverzuim 'uitzonderlijk hoog' is, al was het in december door de lockdown en de vakantie met 4,9 procent een fractie minder dan in november. Jurriaan Penders, be drijfsarts bij HumanCapitalCare, stelt dat omikron verantwoordelijk Aantal meldingen in onderwijs en zorg is onveranderd hoog is voor 35 procent van de ziekmel dingen en de griep voor een kwart. Op locatie In de gezondheidszorg (6,7 pro cent), de industrie (5,6 procent), het onderwijs (5,5 procent) en de bouw (5,1 procent) zijn de meeste zieken. ,,Dit zijn sectoren waar werkne mers vrijwel altijd op locatie wer ken", zegt Penders. Bij thuiswer kers is het verzuim veel geringer. Thuiswerkers lopen op hun beurt wel weer meer kans om te vereen zamen. Ze missen de collegialiteit. Roelen: ,,Dit leidt niet altijd tot ver zuim, maar het is zeker iets om re kening mee te houden.'' De arbodiensten vrezen dat het ziekteverzuim nóg verder oploopt nu de lockdown wordt afgebouwd. Volgens Penders is het van groot belang om te zorgen dat niet ieder een tegelijk ziek wordt. ,,Wij advi seren werkgevers om aandacht te houden voor de collega's die het ex tra werk door uitval van collega's moeten opvangen. Bedenk welk werk je kunt uitstellen om onno dige overbelasting van werknemers te voorkomen." Supermarkten melden grote roosterproblemen door de uitval van personeel dat in quarantaine moet. Volgens brancheorganisatie Centraal Bureau Levensmiddelen handel (CBL) dreigen hierdoor lege schappen in supermarkten. 6°c Nieuwsmedia C P13 C P4, 5, 24 en 25 ZEELAND4 FOTO LEX DE MEESTER Ziekteverzuim schiet omhoog Ton Voermans Utrecht - Corné Roelen, bedrijfsarts donderdag 20 januari 2022 Weeroverzicht lange termijn: C P20 pzc.nl Ook voor het laatste regionale nieuws Jaargang 264 PZC is onderdeel van: Prijs €3,10 Geen krant ontvangen? pzc.nl/service/ bezorging I

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 1