WERK Hoe presteer je het best onder druk? Head of Claims Van beroep veranderen: wat zijn de voor- 18 Je brein op het werk Wat doet een.... Veel mensen dromen heimelijk van een andere carrière. Onderzoek eerst goed je wensen en praat er veel over met anderen, betogen auteur Lian van Ark-Swinkels en psycholoog Ester de Bruine. Overweeg jij een carrière switch? Of ik misschien nog iets leuks en interactiefs kan doen, mailt de or ganisator van een online con gres waar ik een lezing over perfectionisme ga houden. Ja joh, dat kan er ook nog wel bij, mompel ik. Online praatjes zijn niet mijn favoriet. Ik zoek nog steeds naar de beste - of misschien wel perfecte - manier om ze net zo leuk en interactief te maken als heuse lezingen. Ik heb intussen twee jaar de tijd gehad om hier goed in te worden, hoezo word ik al nerveus van het idee dat ik mijn scherm moet delen? Dia manten worden onder grote druk gevormd, zo luidt de tegeltjeswijsheid. Dus niks mis met de stress die dit me oplevert, zolang ik maar sterk ben en doorzet, dan komt alles goed. stress is een populair idee in onze samenleving, maar sportpsycholoog Josephine Perry is geen fan. Zij schreef boeken over presteren, met lessen die ook praktisch zijn voor werksituaties. Wat haar opvalt, is dat mensen die sterk proberen te zijn, juist extra bang worden voor uitdagin gen. Die voelen als bedreigin gen, als momenten waarop je kunt falen. Je wordt hierdoor angstig en perfectionistisch. Je kan niet meer creatief naden ken bij onvoorziene omstan digheden en hebt weinig com passie met jezelf. Probeer op deze momenten je zorgen en angstige gedachten te negeren, dan worden ze juist sterker. Ik heb weleens de vergelijking ge hoord van een strandbal die je onder water probeert te druk ken. Hoe dieper je gevoelens omlaag drukt, hoe krachtiger en storender ze omhoog komen. Moet je presteren onder druk dan hoef je niet sterk te zijn, maar flexibel, raadt Perry aan. Mentale flexi biliteit zorgt dat je beter om kunt gaan met verrassingen. Bijvoorbeeld wanneer je baas je ineens vraagt om bij een vergadering je verhaal te doen. Of in te springen bij een ander team. Laat die negatieve gevoelens er gewoon maar zijn. Iedereen heeft angsten en zorgen en voelt zich weleens zo. Geefje hersenen liever een andere taak: laat ze maar lek ker spelen met de opdracht die je te doen hebt. Zoals online toehoorders inspireren om actief mee te doen als je een praatje houdt. Wat doe je precies? ij had een fijne baan als architect, werkte bij een leuk bureau en had een mooi salaris. Voor de bui tenwereld een droomcarri- ère, maar bij Arthur Pirenne (62) knaagde er iets. ,,In mijn vrije tijd speelde ik in het theater met Hans Koops, die later artistiek leider van CliniClowns zou worden. We maak ten clownsvoorstellingen en speel den typetjes op bedrijfsfeesten. Het liep heel lekker. Sterker nog: we kon den niet alle aanvragen aannemen. Steeds vaker vroeg Hans: wanneer ga jij die baan van je eens opzeggen? Maar ik twijfelde.'' Wilde Arthur zijn goede baan - waar hij nog altijd van genoot - opgeven voor een onzeker bestaan als clown en theatermaker? ,,Ver voor mijn studie bouwkunde heb ik eens een beroepskeuzetest gedaan. Crea tieve beroepen zoals beeldhouwer of circusdirecteur zouden volgens die test bij me passen. Mijn vader, die rijksarchivaris was, vond dat hele maal niets. Met zo'n creatief beroep kon je geen droog brood verdienen. Leer maar een vak, zei hij.'' Voelde als thuiskomen Arthur volgde het advies van zijn vader op. ,,Ik was een braaf en volg zaam jongetje en ging dus bouw kunde studeren. Maar toen ik tijdens mijn studententijd als bijbaantje een kinderkamp begeleidde, stond ik opeens op het podium. Alle leiders moesten een clownsneus op en iets doen. De meesten deden dat met te genzin, maar ik vertelde een flauwe 'Het is niet erg als een keuze anders uitpakt, want je kunt altijd weer een nieuwe keuze maken' Stel jezelf eerst deze vragen grap en alle kinderen lachten. Het voelde alsof ik thuiskwam.'' De geschiedenis van zijn carrière switch is één van de verhalen die businessmanager Lian van Ark Swinkels (36) optekende in haar boek Morgen neem ik echt ontslag. ,,Een tijdje terug maakte mijn goede vrien din Elise de overstap van psycholoog naar juf en oud-collega Carmen ver ruilde even daarna haar werk als con sultant voor een baan als kraamver- zorgende. Bijzonder, vond ik dat. Hoe kom je tot zo'n besluit? Ik besloot ze te interviewen.'' Wat haar zo boeit in die verhalen is het moment waarop iemand een keuze maakt en wat daaraan vooraf gaat. ,,Zelf heb ik ooit intuïtief ergens ontslag genomen. Ik werkte bijna vier jaar bij een werving- en selectie bureau en had een opleiding tot coach gedaan. Vlak nadat ik mijn diploma kreeg, nam ik ontslag. Ieder een schrok zich kapot. Ik voelde dat het moest. Toch ontdekte ik een paar maanden later dat ik liever met meer mensen om me heen werkte. Zelf standig zijn bleek op dat moment niet bij mij te passen. Dus zocht ik weer een baan.'' Spijt heeft ze niet van de beslissing die ze toen maakte. ,,Het is niet erg als een keuze anders uitpakt, want je kunt altijd weer een nieuwe keuze maken.'' Omdat je bij ontslag geen financi eel vangnet hebt, raadt ze mensen aan om iets langer na te denken dan dat zij destijds deed. ,,Dat is mis schien wel een rode draad in al die portretten van carrièreswitchers in mijn boek. Blijf praten met anderen over je dromen en onderzoek ze.'' Gevoel van onvrede Psycholoog en loopbaancoach Ester de Bruine is het daarmee eens. ,,Neem de tijd om je behoeftes en verlangens in kaart te brengen. Moet j e echt weg? Of valt er intern te 'job- carven'? Soms helpt het al om je op te werpen voor een bepaald project of eens te kijken naar vacatures die DONDERDAG 20 JANUARI 2022 GO Neuropsycholoog Chantal van der Leest bekijkt onze gedragingen op de werkvloer: wie of wat bepaalt onze dagelijkse beslis singen? Onverwoestbaar blijven bij Maarten de Rooij (36) is Head of Claims bij Aegon in Den Haag Lijkt dit je wat? Kijk voor vaca tures op de site van deze krant bij /werkt ,,Ik ben het hoofd van de afdeling schade- afhandeling. Verzekerden melden hun schade, wij gaan voor hen op zoek naar de oplossing.'' Spreek je klanten zelf nog? ,,Ja, ik zorg dat ik contact heb met verzeker den en ga regelmatig mee op locatiebezoek.'' In samenwerking met Nationale Vacaturebank 'Praat met anderen over je dromen' DOOR RIANNE VAN DER MOLEN - LIAN VAN ARK-SWINKELS, AUTEUR Het is slim om met anderen uitgebreid te bespreken waarom je verlangt naar een andere baan. De volgende zes vragen moeten volgens Ester de Bruine in zo'n ge sprek aan bod komen: Wat zijn jouw kwalitei ten en op welke punten krijg je veel voor elkaar? Welke taken liggen je niet goed? Welke behoeften heb jij werkinhoudelijk, qua uren en financieel? Waar liggen jouw kan sen? In welke beroe pen, sectoren of vor men (zelfstandig of bij een bedrijf)? Hoeveel kans heb jij om je droomberoep uit te oefenen? En kun je een nog aantrekkelij kere kandidaat worden? Zijn de banen/rollen van jouw keuze wel zo leuk als je denkt? Kun je bijvoorbeeld mee lopen met iemand die dat beroep uitoefent?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 18