O O lil Weer recordjaar voor chipmachinefabrikant ASML met een omzet van bijna 19 miljard euro c Politiek krijgt petitie voorzien van draaiboek 16 Kort KPN heeft snelste netwerk Het mobiele netwerk van telecomprovider KPN is het snelst, blijkt uit recent onderzoek door snelheidsmeter Ookla. Zowel de 4G- als de 5G-verbinding komt daarbij als beste uit de test. Klanten bij KPN halen een downloadsnelheid van 100,56 megabit per seconde. Dat is iets sneller dan T-Mobile, dat op de tweede plaats staat met 98,61 megabit per seconde. Vodafone scoort beduidend lager met 68,67 megabit. Uploadsnelheden liggen ook vrij dicht op elkaar: bij KPN, T-Mobile en Voda fone komt dat neer op respectievelijk 15,65, 14,54 en 12 megabit per seconde. Piloten verliezen rechtszaak ABN Amro hoeft tientallen boze piloten van de rechter geen compensatie te betalen. Zij hadden een zaak aangespannen omdat ze vonden dat de bank hun eigenlijk nooit een lening had mogen verstrekken voor een dure opleiding tot piloot. Hun vorderingen zijn afgewezen door de rechtbank in Am sterdam. De aspirant-vliegeniers kregen hun leningen destijds op basis van het pilotensa- laris dat ze naar verwachting zouden gaan krijgen na afstuderen. Maar door de krediet crisis konden ze niet als piloot aan de slag. Zo kregen ze te maken met financiële pro blemen. De groep verweet de bank dat die hen met onverantwoord hoge schulden had opgezadeld. Reiswereld: logische regels De reisbranche wil dat de overheid eindelijk eens met 'logische quarantaineregels' komt. Voorzitter Frank Oostdam van reisbranche organisatie ANVR ergert zich eraan dat het quarantainebeleid volgens hem nog niet lo gisch is uitgewerkt. Tijdens de laatste pers conferentie meldden premier Mark Rutte en coronaminister Ernst Kuipers dat mensen die een booster hebben gehad of zijn her steld van corona niet meer in quarantaine hoeven. Maar reizigers die terugkeren uit een zeerhoogrisicogebied, óók al zijn ze vol ledig gevaccineerd of hersteld en hebben ze een negatieve PCR-test, moeten bij terug keer wél tien dagen in quarantaine. Adyen Unilever NN Group ASML De horeca kan per direct weer veilig open als er na 22.00 uur een toegangsstop geldt. Dat plan presenteert Koninklijke Horeca Nederland morgen aan de Tweede Kamer. Begin april zou alles weer normaal moeten zijn. Koninklijke Horeca Nederland (KHN) wil stap voor stap terug naar het normale leven. Het liefst mor gen. Maar als dat niet kan, moeten er uiterlijk vanafwoensdag 26 janu ari versoepelingen komen. Alle ho recazaken zouden dan weer open moeten voor mensen met een gel dig coronatoegangsbewijs. Zitten is dan verplicht en na 22.00 uur mo gen er geen nieuwe gasten meer naar binnen. Die eindtijd is in het plan opgenomen, omdat het OMT eerder zei dat horecabezoekers van de ene kroeg naar de andere gaan en zo te veel contacten konden heb ben. De regels moeten gelden voor restaurants, cafés, maar ook voor clubs, discotheken en feestzalen. Twee weken later, vanaf 9 februari, zou het dan weer iets soepeler kun nen, denkt de horeca. Pas na mid dernacht mogen er dan geen nieuwe gasten meer naar binnen. De controles op de QR-code blij ven, maar verplicht zitten hoeft niet meer. Op de terrassen zouden alle restricties kunnen worden op geheven. Weer veertien dagen later, vanaf 23 februari, zou alleen nog op de QR-code hoeven worden gecontro leerd. Toegangsbeperkingen zou den niet meer nodig zijn. Vanaf 2 april, en als de druk op de zorg snel ler afneemt al half maart, kunnen ook die controles vervallen en kan de horeca 'terug naar het oude nor maal'. ,,Met deze horecaroutekaart laat Koninklijke Horeca Nederland zien dat de horeca gefaseerd op een vei lige en verantwoorde wijze open kan'', laat de brancheorganisatie weten. ,,De routekaart is gebaseerd op ervaringen en adviezen van ho recaondernemers.'' Het kabinet wil begin volgende week een besluit nemen over her opening van de horeca. KHN-voor- zitter Robèr Willemsen is bang dat We willen dat wordt uitgesproken dat we weer open mogen het kabinet dan pas gaat nadenken. Hij wil voor het einde van de week duidelijkheid en hoopt dat de Tweede Kamer een motie opstelt en aanneemt waarin het kabinet wordt opgeroepen de horeca te her openen conform het voorstel. ,,We zitten 22 maanden in deze situatie. We hebben alles gedaan om oude ren en kwetsbaren te beschermen. Volgende maand heeft iedereen die dat wil een booster gehad. Nu is het tijd om met het virus te gaan leven, zoals Engeland en Spanje - die eer der waren met het boosteren - al doen.'' De horecaondernemers snakken naar perspectief. Financieel maar ook mentaal. Niet weten hoe de ko mende tijd zal verlopen, knaagt aan de kroegbazen en restauranthou ders. ,,We willen dat wordt uitge sproken dat we weer open mogen. Natuurlijk begrijpen wij ook wel dat als plotseling drieduizend zie kenhuisbedden extra nodig zijn voor coronapatiënten, dat de situa tie dan anders is. Maar zoals het nu gaat en als we naar de landen om ons heen kijken, moeten we ge woon open kunnen.'' De horeca krijgt steeds meer steun voor de heropeningsplannen, ook van burgemee sters. KHN-voor- zitter Robèr Willemsen: ,,Het is fijn dat we hoog op het prioriteiten lijstje staan en complimenten krij gen over hoe we het als sector doen. Maar het is mooi geweest. We moe ten als sector vóór komend week end horen waar we volgende week aan toe zijn. Het is fijn dat burge meesters onze duidelijke oproep ondersteunen." De routekaart voor heropening wordt vanochtend aan de Tweede Kamer aangeboden. Ook wordt dan een petitie overhandigd waarin wordt opgeroepen tot een snelle heropening. Die oproep is inmid dels al 40.000 keer ondertekend. Chipmachinefabrikant ASML doet er alles aan om zo snel mogelijk zo veel mogelijk chipmachines te verschepen naar klanten. Wereldwijde chiptekorten houden nu al meer dan een jaar aan. De vraag naar de machines van ASML is groter dan ooit. ,,We ervaren een grotere vraag naar onze systemen dan onze pro ductiefaciliteiten aankunnen", zegt ASML-baas Peter Wennink in een toelichting op de jaarcijfers. Die jaarcijfers zien er wederom florissant uit. ASML boekte een re cordomzet van 18,6 miljard euro in 2021. Flink meer dan de 14 miljard van een jaar geleden. Ook de winst was hoger. Die groeide van 3,6 naar 5,9 miljard euro. Om zoveel mogelijk aan de hoge vraag naar chips en chipmachines te voldoen, voert ASML upgrades uit bij reeds geïnstalleerde machi nes. Dat soort upgrades maakt de machines productiever. ,,Er was heel veel vraag naar productivi- teitsopties, zoals we dat noemen", zegt Wennink. ,,Er is heel veel software verkocht." Verder gaan nieuwe machines sneller de deur uit. Fabriekstesten worden pas bij de klant gedaan en niet eerst in Veldhoven. Een consequentie daarvan is dat ASML inkomsten van die machines pas later in de boeken kan zetten. Vandaar dat het bedrijf de eerste maanden een omzet van 'slechts' 3,3 tot 3,5 miljard verwacht, 2 mil jard aan verkopen in het eerste kwartaal komt pas later in de boe ken te staan. ASML verwacht voor 2022 een omzetgroei van 20 pro cent. De omzet zou dan ruim bo ven de 22 miljard uitkomen. - Merlijn van Dijk DONDERDAG 20 JANUARI 2022 GO ONDERZOEK ABN AMRO QUARANTAINE 4,5% Bedrijf is de sterkste stijger op een levendige AEX 44% Enig herstel na forse verliezen vanwege dure overnameplan nen Volop handel door beleggers, maar een daling voor financiële dienstverlener 2,4% Recordjaar, maar capaciteitspro bleem en perso neelstekort spe len bedrijf parten Horeca bepleit bliksemsnelle heropening Ton Voermans Plaats - Robèr Willemsen, voorzitter KHN VELDHOVEN O o c

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 16