flexdeals 15 c Tiental Conservatieven zegt vertrouwen in premier op iii iiï Curacao €549 29 79 annnnnn, nn iïi ilïïl arï Opruimwerk klaar, vliegveld open Macron: Abortus grondrecht EU Doden door brand in ouderenhuis Premier Boris Johnson komt verder in het nauw na het overstappen van een fractielid naar de oppositie. Anderen zegden officieel het vertrouwen in hun leider op. De poging van premier Boris John son om de roep om zijn aftreden in de kiem te smoren, ging met het overstappen van fractiegenoot Christian Wakeford naar Labour in rook op. Uit onvrede over het ge drag van zijn leider rond de schan dalen rond feesten tijdens de lock- downs verbrak het parlementslid de banden met de Conservatieve Partij. ,,De premier is niet in staat het leiderschap te bieden dat dit land nodig heeft'', zei hij. Eerder op de dag zegde een dozijn anderen het vertrouwen in hem op. Operatie 'Save Big Dog', een plan van medestanders om Johnson te redden van de ondergang, kreeg hiermee vlak voor het begin van het wekelijkse vragenuur een flinke opdoffer. Wakeford, verte genwoordiger van het district Bury South, verliet ceremonieel zijn ze tel in het Lagerhuis aan de kant van de regeringspartij en nam plaats achter Keir Starmer, de leider van de oppositie. In de ochtenduren liet een groep rebellen weten aan de Britse media hun handen van Johnson te heb ben afgetrokken. Als 54 Conserva tieve parlementsleden vragen om het vertrek van Johnson, volgt een interne stemming over zijn posi tie. De opstandelingen denken het benodigde aantal snel te bereiken. De stroomversnelling die uit mondt in een mogelijke coup komt voort uit de uitleg van Johnson over zijn kennis van een drankfes tijn in de tuin van zijn ambtswo ning Downing Street 10 op 20 mei 2020. De premier ontkende aan- vankelijk het bestaan van ongeoor loofde feesten. Vorige week bood hij schoorvoetend zijn excuses aan in het parlement, toen aanvullend bewijs boven water kwam. John son was zelf aanwezig bij de fuif. Veel partijgenoten namen aan- De premier is niet in staat het leiderschap te bieden dat dit land nodig heeft stoot aan zijn rammelende uitleg. Johnson verklaarde in de veron derstelling te hebben verkeerd dat het om een werkbijeenkomst ging. Dinsdag wekte hij de toorn van partijgenoten op door tijdens een gesprek met televisiezender Sky te zeggen dat naaste medewerkers hadden verzuimd hem in te lich ten over de aard van de samen komst. Deze manoeuvre deed zijn interne steun verder imploderen. Conservatieve parlementariërs uit voormalige Labour-gebieden staken de koppen bij elkaar. In deze hoofdzakelijk noordelijke distric ten dreigt een kaalslag. Zouden er nu verkiezingen zijn, dan verliezen de Tories 42 van de in totaal 45 ze tels. Andere prille politici - in de cember 2019 verwelkomde John son maar liefst 107 'nieuwe' MP's - overwegen hem ook af te zetten. 'Stap op' David Davis, voormalig minister van Brexit, liet er geen twijfel over bestaan dat de aversie tegen John son niet louter onder 'onbedui dende figuren' leeft. ,,Stap in he melsnaam op", zei hij in het Lager huis, verwijzend naar de oproep van Leopold Amery in mei 1940 aan toenmalig premier Neville Chamberlain. Drie dagen later nam Winston Churchill het ambt van hem over. In afwachting van de uitkomst van een onderzoek naar de feesten hoopt Johnson de lont uit het kruitvat te halen met zijn aankon diging de laatste coronarestricties te schrappen. Een aanzienlijk deel van zijn fractie lijkt zich niet meer te laten ompraten. De kans op een afzettingsprocedure wordt inge schat op 50 procent. Ill Extra voordelige deals met flexibele voorwaarden Boek nu op klm.nl nu vanaf Boeken kan t/m 26 januari 2022. Prijzen zijn retour €10 boekingskosten. Kijk voor de voorwaarden op klm.nl. ill SI J1 mui mil GO DONDERDAG 20 JANUARI 2022 TONGA Het vliegveld van de hoofd stad van Tonga is naar ver wachting vandaag weer te gebruiken. De luchthaven werd bedolven onder een laag as na een vulkaanuitbar sting afgelopen weekend on der de zeebodem. De hulp verlening aan de getroffen ei landen werd ernstig belem merd doordat het vliegveld niet bruikbaar was, maar het opruimwerk zou gisteren einde dag klaar zijn. Telecom municatiebedrijf Digicel heeft gemeld dat er weer getelefo neerd kan worden met Tonga. STRAATSBURG Het recht op abortus en de bescherming van het milieu moeten worden opgenomen in de grondrechten van de Europese Unie, vindt de Franse president Macron, wiens land dit halfjaar de EU voorzit. Hij wil deze zaken 'uit drukkelijker' beschermen, zei hij gisteren tegen het parle ment. ,,We moeten het hand vest van de EU daarvoor ac tualiseren.'' De deze week aangetreden voorzitter van het parlement, Roberta Met- sola, wijst abortus juist af. MONCADA Door een brand in een ver zorgingshuis voor ouderen in de buurt van de Spaanse stad Valencia zijn zeker zes mensen om het leven geko men en zeventien gewond geraakt. In het pand in Mon- cada waren bijna honderd mensen toen de brand er dinsdagavond laat uitbrak. Volgens de brandweer is het vuur ontstaan in een slaapka mer op de tweede verdieping, vermoedelijk in een zuurstof apparaat. Partijgenoot Johnson stapt over naar oppositie Geert Langendorff Londen De Britse artiest Kaya Mar staat voor de ambtswoning van Johnson met een spotprent over de feestjes van de premier. Christian Wakeford verliet ceremonieel zijn zetel in het Lager huis aan de kant van de regeringspartij en nam plaats achter op positieleider Keir Starmer. Rechts: Premier Boris Johnson giste ren tijdens het vragenuur in het Lagerhuis. fotosafp Christian Wakeford, parlementslid 11 11 111 0 11 II It III! II FRANCEKLM GROUP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 15