H Gilde moet het vak van ijsmeester voor uitsterven gaan behoeden Vijftien jaar cel voor mensensmokkelaar 10 RECHTBANK BEDREIGER VAN D66-LEIDER SIGRID KAAG MOET HALF JAAR DE CEL IN Max van den B., de activist die met een brandende fakkel voor het huis van Sigrid Kaag stond, moet zes maanden de cel in. De vrouw die het filmde, Eline van 't N., vier maanden. Van den B. hield op 5 januari in Den Haag een fakkelprotest tegen het coronabeleid van de regering. Daarvoor reisde hij onder meer naar het huis van D66-leider Sigrid Kaag in Den Haag. Hij belde, met een grote, bran dende fakkel in zijn hand, aan en zei 'mevrouw Kaag te willen spreken'. Het groepje mensen dat met B. meereisde, scandeerde 'NSB, weg ermee'. B. zelf riep voor de voordeur 'dat we hier geen World Economic Forum willen'. Een verwijzing naar een vermeend complot van een elite die 'het volk wil onderwerpen'. Het incident werd uitgezonden op Face- book door medeverdachte en zelfbe noemd burgerjournalist Eline van 't N. (44) van Onrecht TV. Sigrid Kaag, inmiddels minister van Financiën, en haar gezin waren thuis. Ze vreesden voor brandstich ting. ,,Ik had angst, omdat ik niet weet waarom iemand op dat tijdstip met een brandende fakkel voor een woning staat", stelde Kaag in haar aangifte. ,,We hebben op gekke plekken in de wereld gewoond, maar ik voelde me nu onveiliger." Van den B. zei gisteren in de recht bank dat hij 'politici op andere ge dachten wilde brengen'. ,,We leven in een oorlog tegen de mensheid, die wil ik stoppen. Ik heb geen spijt van wat ik heb gedaan. Ik sta er 100 pro cent achter." De Amsterdammer, die zichzelf als volger van Jezus ziet, zei: ,,Ik kom laten zien dat God groter is dan Klaus Schwab van het World Als u met mevrouw Kaag wilt praten, is dit niet de manier Economic Forum en groter dan Bill Gates." Eline van 't N. keek anders terug op die dag. ,,Ik kan me de angst van me vrouw Kaag goed voorstellen. Je moet niet bij politici aan huis gaan. Daar heb ik spijt van." Topambtenaar Max van den B. (29) en Eline van 't N. (44) zijn bekende verschijningen bij coronademonstraties. Behalve de bedreiging van Kaag filmde Van 't N. ook hoe Max een voormalig topamb tenaar bedreigde en beschuldigde lid te zijn van een pedofielennetwerk. Van den B. stond eind vorig jaar ook voor de deur bij de toenmalige ge zondheidsminister Hugo de Jonge. Het OM stelde vast dat actievoerders 'steeds verder gaan'. ,,We moeten personen die zich inzetten voor de publieke zaak beschermen. Dit inci dent gebeurde in het donker, met een brandende fakkel. De beelden doen me denken aan een openbare te rechtstelling." Justitie eiste negen maanden cel tegen zowel Max van den B. als Eline van 't N. De rechtbank legde Van den B. uiteindelijk zes maanden cel op, Eline van 't N. moet vier maanden de cel in. ,,Als u een strijd denkt te moe ten voeren met de overheid, dat mag. Maar geweld is niet toelaatbaar. Als u met mevrouw Kaag wilt praten, is dit niet de manier. Wat u deed heeft niets met democratie te maken." De schaatsbond startte eind okto ber een grote wervingscampagne voor nieuwe natuurijsmeesters. Door vergrijzing van het leden bestand dreigden de 450 lokale ijsverenigingen in de toekomst te weinig kennis in huis te hebben om tijdens vriesdagen snel een ijsbaan te kunnen prepareren. Die campagne leverde 800 nieuwe vrijwilligers op die wor den opgeleid tot ijsmeester. Ze leren hoe je van een weiland of skeelerbaan snel en goed een ijsbaan kunt maken en leren inschatten wanneer er veilig een toertocht over de lokale plassen gereden kan worden. Tijdens een online sessie voor de nieuwe ijsmeesters lanceerde de KNSB gisteren een website waarop volgens de schaatsbond 'de oude garde en nieuwe generatie samen- komen om kennis, ervaring, nieuwe ideeën en innovatie met elkaar te delen'. Tegelijkertijd werd het Gilde der Nederlandse Natuurijsmeesters opgericht. Een gilde was tot eind 18de eeuw een belangenorgani satie voor mensen met hetzelfde beroep. Gildes in die vorm bestaan nauwelijks meer. Schaatsen op natuurijs 'zit in het hart van de Nederlandse cultuur', stelt de KNSB. ,,Het staat zelfs op de lijst van Immaterieel Cultureel Erfgoed. Maar er was nog geen plek waar alle kneepjes van het vak bij elkaar kwamen", aldus Rens Poelman, voorzitter van de sectie Natuurijs van de schaats bond. ,,Dat is het belangrijkste wat we gaan doen: het vakmanschap ophalen bij, en delen met, be staande en nieuwe ijsmeesters. In de komende jaren zal je daardoor zien dat de ene baan in Friesland wat gaat leren van de andere in Zuid-Holland. En dat de techniek die in Brabant wordt gebruikt, ook toepasbaar is in Drenthe." De rechtbank van Brugge zag de 45-jarige Vietnamees Vo Van Hong als de leider van een meedo genloze mensensmokkelorgani satie. De zaak was volgens de rech ter van 'een zelden geziene ernst'. Hij wees op de kille omgang van de smokkelaars met hun slachtof fers, die ze steevast 'kippen' of 'goederen' noemden. Ze werden op cynische wijze uitgebuit en af geperst, aldus de rechter. In totaal stonden 23 mensen te recht in deze zaak. Zeventien me deplichtigen kregen eveneens cel straffen variërend van 1 tot 10 jaar. Ook zes Belgische taxichauffeurs die de bendeleden en hun slacht- offers vervoerden, werden veroor deeld. Vijf kregen vrijspraak om dat ze niet wisten wie ze in hun auto hadden. De gruwelijke dood van de Viet namese migranten, in oktober 2019, schokte de wereld. 39 men sen tussen de 15 en 44 jaar werden dood gevonden in het Britse graaf schap Essex. Ze lagen in een koel wagen die vanuit Zeebrugge ver trokken was. Onder de slachtof fers waren drie minderjarigen. Al lemaal wilden ze de armoede in Vietnam ontsnappen en allemaal kwamen ze door verstikking om het leven. Vorig jaar werden in En geland al vier mensen vanwege de zaak veroordeeld tot lange straf fen. Ook in Vietnam moesten ze ven medeplichten de cel in. De slachtoffers betaalden men sensmokkelaars gemiddeld ruim 12.000 euro voor hun reis, via Rus land naar Europa met als einddoel Groot-Brittannië. Vo Van Hong wordt gezien als de leider. Hij is bovendien gelinkt aan tientallen transporten die hem miljoenen opleverden. DONDERDAG 20 JANUARI 2022 GO Veroordeelde 'fakkelman' heeft nul spijt Cyril Rosman Den Haag - Rechtbank Den Haag De 29-jarige Max van den B. zit ui terst links, de 44-ja- rige vrouw die hem filmde, tweede van rechts. RECHTBANKTEKENING ANP Schaatsbond KNSB wil de toe komst van het schaatsen op natuurijsbanen veiligstellen door de oprichting van een Gilde voor Natuurijsmeesters. Cyril Rosman Utrecht IJsmeester Joost van Poppel (links) boort een gat om de dikte van het ijs te meten. FOTO PIX4PROFS-RON MAGIELSE De spil in de mensensmokkel bende die verantwoordelijk was voor de gruwelijke dood van 39 Vietnamese migranten, heeft 15 jaar celstraf gekregen. De migranten zaten opgesloten in een truck die op weg was naar Engeland. Bob van Huët Brugge

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 10