Kamer verwijt voorzitter Vera Bergkamp slap optreden 9 DEBAT REGERINGSVERKLARING De tegenvallende koopkracht van ouderen wil de nieuwe coalitie wel repareren. Maar verder geeft het kabinet-Rutte IV nog weinig toe, ondanks felle oppositiekritiek op zorgbesparingen en de Groningse gaswinning. Het nieuwe kabinet ontkomt er bijna niet aan om ouderen met minder inkomen te compenseren. Na kritiek van ouderenorganisaties, vakbonden en oppositiepartijen oordeelden ook de budgetexperts van het Nibud gisteren dat mensen met alleen AOW er flink op achter uit dreigen te gaan, tot wel enkele tientjes per maand. Een van de boosdoeners is de zo genoemde ontkoppeling van AOW en minimumloon. Het kabinet- Rutte IV kiest ervoor om het wette lijk minimumloon de komende ja ren met 7,5 procent te laten stijgen, maar weigert de AOW evenveel te laten toenemen, iets dat tot dusver wel automatisch gebeurde. Dat leidt tot een flinke min in de portemonnee, vrezen partijen van links tot rechts. VVD-fractievoor- zitter Sophie Hermans beloofde gisteren actie, tijdens de eerste dag van het debat over de regeringsver klaring. ,,Vooral ouderen zakken door het ijs volgens het Nibud.'' In het regeerakkoord spraken co- alitiepartijen afdat het koopkracht beeld 'evenwichtig en positief voor iedereen' moet zijn. Daarom moet er geld bij, zeker voor ouderen. Maar het is niet de bedoeling dat de ou- derdomsuitkering alsnog gekop peld wordt aan het minimumloon (dat zou 2 miljard euro per jaar kos ten), stelde Hermans. Wel kan wor den gekeken naar andere bestaande regelingen, zoals het verhogen van een ouderenkorting en inkomens ondersteuning voor mensen zon der volledige AOW. ,,Hier moet een oplossing voor komen.'' CDA-fractieleider Pieter Heerma vindt ook dat het kabinet komend voorjaar de beroerde koopkracht uitschieters moet repareren, voor ouderen desnoods via verhoging van de AOW. ,,Het in de min schie ten van de koopkracht van ouderen kan niet. Dat is in strijd met onze afspraken.'' Vandaag antwoordt premier Rutte namens het kabinet op de vragen en commentaren uit de Tweede Kamer. De deuren staan open, benadrukte hij gisteren al vast: ,,Het coalitieakkoord is niet dichtgeregeld met gedetailleerde Het in de min schieten van koopkracht van de ouderen is in strijd met onze afspraken afspraken die met bloed zijn onder tekend.'' Zijn kabinet is immers af hankelijk van de oppositie om plan nen werkelijkheid te laten worden. Verpleeghuizen Desondanks geven coalitie-Kamer leden behalve de koopkrachtrepa ratie nog weinig toe. Diverse oppo sitiepartijen verwijten Rutte IV bij voorbeeld te bruut te bezuinigen op jeugdzorg en de verpleeghuizen. Het kabinet wil 400 miljoen euro besparen op de verpleeghuiszorg, door het mes te zetten in de perso- neelsnorm. Dat is het minimum aantal van één verzorgende op acht bewoners. SP-leider Lilian Marij- nissen wil dat die norm overeind blijft: ,,Wie schreef dit op? Wie zei: haal maar 400 miljoen euro weg bij verpleeghuizen? Het stond in geen enkel verkiezingsprogramma. Die personeelsnorm is hard bevochten, onder meer door Hugo Borst en Ca- rin Gaemers.'' PvdA-leider Lilianne Ploumen vindt het ook niet kunnen dat er na gesteggel over geld opnieuw 500 miljoen euro wordt geschrapt op de budgetten die gemeenten krijgen voor jeugdzorg. ,,Gemeen- ten zien hoe kwetsbare jongeren in de knel komen, en dan bezuinigt het kabinet erop! De gasprijs gaat door het dak, de AOW stijgt niet mee met het minimumloon, de verpleeghuiszorg moet besparen. Haal die bezuinigingen van tafel.'' De coalitiepartijen veerden hof felijk mee met kritiek en preekten saamhorigheid, indachtig de 'nieu we bestuurscultuur'. De nieuwe D66-fractieleider Jan Paternotte spande de kroon, met een gedragen oproep oude scheidslijnen te verge ten. ,,Als we kunnen vaststellen dat de coalitie open zal kijken naar de ideeën van oppositiepartijen en de oppositie niet alles bij voorbaat af wijst, dan kan het parlement wor den wat het hoort te zijn." Maar tegelijkertijd lieten Pater- notte en collega's merken dat het akkoord niet voor niets is wat het is. Voorlopig schuiven er dus nog geen miljarden op verzoek van de oppo sitie. ,,We hebben ook de verant woordelijkheid dat de zorg betaal baar blijft, dat er ook geld blijft voor de politie, onze veiligheid, het on derwijs'', verklaarde Hermans. Zo houdt ook de nieuwe coalitie, die nieuw elan beloofde, toch ook vast aan vertrouwde principes: af spraak is afspraak. Premier Mark Rutte had koud de regeringsverklaring van zijn vier de kabinet afgelegd of het debat ontaardde in een clash tussen de PVV-voorman en een groot deel van de Tweede Kamer. Wilders uitte eerder in een tweet harde kritiek op de Turkse achtergrond van justitieminister Dilan Yesilgöz en suggereerde dat zij zijn beveili ging zou willen terugschroeven. De coalitiepartijen eisten dat Wil- ders excuses zou maken. ,,In geen honderdduizend jaar'', reageerde de PVV'er. Vervolgens haalde hij uit naar VVD-adviseur Soumaya Sahla. Zij werd eerder veroordeeld voor ver boden wapenbezit en lidmaat schap van de terroristische organi satie Hofstadgroep. Inmiddels zet zij zich in om radicalisering tegen te gaan, maar de PVV-leider stelt dat er 'een veroordeelde terrorist in de Kamer loopt'. Toen Wilders ook Soumaya's zus Fonda - nu D66-Kamerlid - en GroenLinks Kamerlid Kauthar Bouchallikht, die beiden een hoofddoek dragen, erbij betrok escaleerde het debat verder. Wilders: ,,Als je een hoofd doekje wilt dragen, ga je maar in Saoedi-Arabië in het parlement zitten.'' Bergkamp stelde 'het weg zetten van een collega, alleen als hoofddoek, niet respectvol' te vin den. ,,Dan normeer ik.'' Dat ging onder andere CDA, PvdA, Denk en BIJ1 niet ver genoeg. ,,In deze zaal kan niet alles gezegd worden. Racisme is niet normaal'', vond GroenLinks-leider Jesse Klaver. Ook werd de D66-Kamervoor- zitter passiviteit verweten. ,,U bent scheidsrechter, geen proces begeleider'', zei Kamerlid Pieter Omtzigt. ,,Als een scheidsrechter bij het voetbal constant zegt: foei, u mag niet op enkels trappen, maar niet ingrijpt met gele of rode kaarten, dan verandert er niets.'' - Niels Klaassen Hanneke Keultjes GO WOENSDAG 19 JANUARI 2022 Rutte IV belooft actie voor ouderen Jan Paternotte (D66), Gert-Jan Segers (ChristenUnie), Sophie Hermans (VVD) en Pieter Heerma (CDA) tijdens het debat in de Tweede Kamer over de regeringsverklaring. foto anp Niels Klaassen Hanneke Keultjes Den Haag - Pieter Heerma, CDA DEN HAAG Kamervoorzitter Vera Bergkamp kwam gisteren onder vuur te lig gen in de Tweede Kamer. Een aantal Kamerleden vroeg haar - tevergeefs - om harder op te treden tegen PVV-leider Geert Wilders. Bergkamp weigerde dat en wil op een later moment een debat over 'de omgangsvormen' in de Kamer. G Kamervoor zitter Vera Bergkamp roept Geert Wilders tot de orde tijdens het debat over de regerings verklaring. FOTO ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 9