SS c Dierenvriend in het nauw vanwege ophokplicht 7 Geheime dienst zag geen gevaar Hongkong vreest coronahamsters Ouders twijfelen over prik voor kind Dierenvriend Jacques Mul is ten einde raad. Hij heeft nu écht geen ruimte meer om gedumpte kippen en hanen op te vangen. „Stop hier aub mee.'' Mul (70) kocht ooit als hobby en voor de eitjes drie kippen voor zijn tuintje in recreatiege bied Goudse Hout. Ze kregen in dit afgelegen deel van Gouda al snel gezelschap van enkele hanen. ,,Die waren gedumpt. Tot vo rig jaar was het allemaal nog te over zien, maar het is nu volledig uit de hand gelopen. En met de huidige vo gelgriep is dat een extra groot pro bleem." Een jaar geleden scharrelden er nog 'maar' achttien hanen en kippen rond in zijn tuintje en op het naastgelegen fietspad. Nu zijn het er al meer dan veertig. Vanwege de vogelgriep kreeg hij onlangs van de boswachter in dit ge bied de opdracht ze allemaal te van gen en in hokken of omheinde bui tenverblijven te doen. „Anders zou ik een boete riskeren. Maar het meeste pluimvee dat er rondliep, is niet eens van mij. Toch heb ik ze allemaal te pakken gekregen. Ik was er bij elkaar üren mee bezig.'' De dieren zitten nu dicht op elkaar. Volgens Jacques Mul is het niet ver antwoord er nóg meer bij te doen. ,,Dan gaan ze vechten of elkaar pik ken. Afgezien daarvan kosten al die kippen en hanen me zo langzamer hand een vermogen. Per maand ben ik zo'n 70 euro aan voer kwijt.'' Posters Om te voorkomen dat er nog meer dieren bij zijn tuintje worden ge dumpt, heeft hij nu posters in de om geving opgehangen. Daarop staat de tekst: 'Gelieve hier geen pluimvee meer te dumpen, lieve mensen. Wij kunnen deze niet meer plaatsen en/of voeren. Tijdens de gevaarlijke vogel griep worden deze ook nog eens ge ruimd door overheid.' In kleine lettertjes vervolgt Mul iets minder vriendelijk: 'Tevens is het knap asociaal het toch ongevraagd te doen, omdat wij voor loslopende kip pen en hanen een boete oplopen.' Voor Anuschka Linssen van het Centrum voor Dierenhulpverle- ning in Gouda (dierenambulance) is het verhaal van Jacques Mul her kenbaar. Het dumpen van vooral hanen is volgens haar een be kend probleem. „Eigenaren willen vaak van de dieren af, omdat ze vol gens buren te veel lawaai maken. Hanen beginnen 's morgens vroeg al met kraaien en daar zijn velen niet van gediend. De vogel griep heeft het dumpen ver ergerd, omdat niet iedereen hokken of buitenverblijven heeft om de dieren in te doen. Dus brengen ze het pluimvee - om een boete te voorkomen - maar naar een afgelegen gebied, waar al veel andere kippen en hanen rond scharrelen." Volgens woordvoerder Lex Bender van Nederlandse Voedsel- en Waren autoriteit (NVWA) geldt er nu van- wege de vogelgriep in heel Nederland een ophokplicht voor pluimveebedrij- ven en een afschermplicht voor hob byhouders. Het doel ervan is contact van bijvoorbeeld kippen en hanen met wilde vogels die mogelijk zijn be smet met het vogelgriepvirus te voor komen en zo grote uitbraken tegen te gaan. Bender: „Wie deze plicht negeert, riskeert een boete. De hoogte ervan hangt af van de feiten en de omstan digheden." In Gouda en omgeving is sinds kort ook een vervoersverbod van pluimvee van kracht. Dat is het gevolg van een recente vogelgriepuitbraak bij een eendenhouderij in het nabij gelegen Nieuwerbrug. Voor Jacques Mul betekent dit dat hij de kippen en hanen die hij ver zorgt, niet mag verplaatsen - als er al een ander adresje voor zou zijn. „Maar ik zou ook niet weten waar ze eventueel naartoe moeten. In elk geval niet naar de poelier, want dat kan ik niet over mijn hart verkrijgen. Daarvoor ben ik een te grote dieren vriend." GO WOENSDAG 19 JANUARI 2022 GIJZELNEMER De Britse geheime dienst heeft de man uit Blackburn die afgelopen weekend in Texas mensen in een syna goge gijzelde, eerder onder zocht. Britse media melden dat Malik Faisal Akram in 2020 is doorgelicht door de dienst MI5. De conclusie was dat hij geen gevaar ople verde. De Amerikaanse politie schoot Akram dood nadat de gijzelaars waren ontkomen. Zijn familie vraagt zich af hoe hij in Texas is terechtgeko men. Hij had een strafblad en psychische problemen. Ak- ram eiste tijdens de gijzeling de vrijlating van een Pakis taanse gevangene. KNAAGDIEREN BESMET Uit vrees voor corona laat Hongkong knaagdieren afma ken omdat hamsters uit Ne derland positief zijn getest. In totaal moeten zo'n 2000 huisdiertjes worden geruimd. De stad waarschuwt baasjes hun dieren niet te kussen. Het bevel van de autoriteiten volgt op een coronabesmet ting bij de eigenares van een dierenwinkel in de Chinese metropool, die tot infecties van andere personen leidde. Ook de hamsters in de winkel bleken positief. De autoritei ten erkennen dat er nog geen bewijs is dat huisdieren men sen hebben besmet. HILVERSUM Bijna vier op de tien ouders laten kinderen van 5 tot en met 11 zeker niet prikken te gen corona en 13 procent laat dit waarschijnlijk niet doen. 14 procent van de moeders en vaders twijfelt nog. Dat stelt I&O Research na onderzoek onder 2230 Nederlanders van 18 jaar en ouder in op dracht van de NOS. Zeker wel laten inenten zegt 16 procent te doen en 19 procent waar schijnlijk wel. Van alle Neder landers vindt 37 procent dat ook kinderen moeten worden geprikt, terwijl dat vorige maand de helft was. Ouders krijgen een informatiebrief over prikken van 12-minners. Noodkreet Jacques: Stop met dumpen hanen in mijn tuin Maarten Molenaar Gouda «Oh*,,..0* Jacques Mul vindt het asociaal dat Jan en alle man dieren bij hem dumpt. FOTO'S PIM MUL De kippen en hanen kosten Mul zo'n 70 euro aan voer per maand. foto pim mul

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 7