Streep door carnavalsoptochten Hulst en Aardenburg c Toekomstige bewoners Maartenshof in Axel zijn het wachten beu Axel 7 wordt Ze zijn het wachten spuugzat. Wim Kooyman en Ewald de Bart verkeren al een hele tijd in onzekerheid. En met hen 33 anderen die heel graag in de nieuwe wijk Maartenshof in Axel willen gaan wonen. Van bouwen is het nog steeds niet gekomen. En dus huizen De Bart en Kooy man in tijdelijke woningen. Hun eigen woningen hebben ze allang verkocht, in de veronderstelling dat de bouw van Maartenshof aan de rand van Axel snel zou begin nen. Alles leek ook in kannen en kruiken. Er was belangstelling zat en de gemeente Terneuzen was welwillend. Maar de provincie had bedenkingen en zette een voorlo pige streep door het plan. Ze vindt het te veel van het goede. „Ontzet tend frustrerend'', zegt De Bart. ,,Wij krijgen het idee dat de over heden verstrikt zijn geraakt in hun eigen regelgeving.'' MaJa Vastgoed Ontwikkeling had van de gemeente al bijna groen licht om maximaal 35 vrijstaande woningen en twee-onder-een kappers te bouwen aan de oostkant van de stad bij de Sint Maartenlaan. De provincie stak daar een stokje voor, omdat Terneuzen daarmee het aantal nieuwe nieuwe huizen overschrijdt dat met de provincie is afgesproken. De afgelopen vier jaar zijn er al 937 huizen gebouwd, ter wijl het aantal inwoners met 125 is afgenomen. En dat terwijl er nog eens 1376 nieuwe woningen op de rol staan, terwijl de behoefte wordt geschat op 811. Met veel minder woorden: de provincie vreest dat ook zonder de huizen in Maartens- hof al voor leegstand wordt ge bouwd. Reservekandidaten Daar zit je dan maar mooi mee, als je een optie op een huis in Maar- tenshof hebt. Twee jaar geleden qem Terneuzen I peilde MaJa Vastgoed Ontwikke ling de belangstelling. Die was zo groot, dat op het gros van de be dachte woningen binnen twee weken een optie werd genomen. Die optie kostte de belangstellen den duizend euro. Plan was de bouw begin dit jaar te starten. ,,Maar desondanks is nog nage noeg iedereen aan boord'', vertelt Joris Jansen van MaJa Vastgoed Ontwikkeling. „Sterker nog, we hebben een flinke lijst aan reserve kandidaten.'' De Bart (67) en Kooyman (61) zijn ook nog steeds vastberaden; zij wil len in Maartenshof gaan wonen. ,,De provincie beroept zich op cij fers die vier jaar oud zijn. Ze zeggen dat er veel leegstand is in Axel. Als dat al zo is, dan alleen op papier. Neem nou bijvoorbeeld arbeidsmi granten. Die laten zich niet bij de gemeente inschrijven. Zij wonen in huizen, die op papier leeg staan'', zegt Kooyman. De Bart: ,,Dat geeft een scheef beeld. Er wordt ook gezegd dat het om bouwen in het buitengebied We kunnen geen plannen maken voor de toekomst gaat, maar dat is maar voor een heel klein stukje zo. Het is gewoon ont zettend frustrerend. We kunnen geen plannen maken voor de toe komst. Want elk plan dat je nu maakt, is een plan B. En wij niet al leen hè. Ik ken een jong stel dat al heel lang bij de (schoon)ouders in woont. En iemand die naar een le- vensloopbestendige woning wil, waar hij beter voor zijn demente rende vrouw kan zorgen.'' Optimisme over afloop Maartenshof is volgens De Bart en Kooyman ook dé manier om voor doorstroming te zorgen. Het moet een gemêleerde wijk worden, met vrijstaande huizen, twee-on- der-een-kapwoningen en levens- loopbestendige woningen. Zowel Jansen als wethouder Frank van Hulle (ruimtelijke ordening) heeft er vertrouwen in dat er goed nieuws zal volgen voor alle men sen die van een toekomst in Maar- tenshof dromen. Van Hulle: ,,Op dit moment hebben we intensief overleg met provincie. Daarnaast proberen we onze woonvisie aan te passen om meer mogelijk te ma ken en specifiek Maartenshof te onderbouwen.'' Ook Jansen is optimistisch. ,,Het overleg met de provincie loopt. Enerzijds moet er naar nuances in het bestemmingsplan worden ge keken, anderzijds naar de aan tallen. Maar het ziet er al met al positief uit.'' Carnavalsstichtingen hebben de laatste tijd onderzocht hoe de op tochten ondanks de coronamaat regelen toch door konden gaan. Een van de mogelijkheden was dat publiek langs de wagens zou lo pen. De Hulster carnavalsstichting AHC De Vossen heeft maandag avond na overleg met de gemeente en andere stichtingen echter de stekker eruit getrokken. De op tocht in Hulst gaat definitief niet door. ,,Er viel tijdens de vergadering geen duidelijk besluit, omdat de ge meente niet weet wat er tegen die tijd mogelijk is", zegt Joost Sarneel van De Vossen. ,,Wij hebben daarop alvast besloten de grote evenemen ten te schrappen. Dus de intocht op zaterdag, de Prinsenreceptie in het stadhuis en de optocht." De Vossen hebben de hoop op enkele carna valsactiviteiten overigens niet hele maal opgegeven. De stichting wilde bouwgroe- pen duidelijkheid verschaffen over de optocht. ,,De stoet zou al over vijf weken zijn. We konden niet langer wachten." Wel wordt ge werkt aan een alternatief pro gramma, waarschijnlijk voor de volledige vier dagen. Sarneel: ,,Wie weet is de horeca open en kunnen we een soort kroegen tocht doen. Carnaval zal voor een deel digitaal worden, maar wat we op straat kunnen doen, zullen we op straat doen. We willen leuke dingen rond ons 55-jarig jubileum organiseren en onze jeugdraad een podium geven. We gaan ervoor zorgen dat carnaval in Hulst be leefd wordt." De stoet gaat voor het derde jaar op rij niet door de straten van de Hulster binnenstad. In 2021 en dus in 2022 gooiden coronamaatregelen We gaan ervoor zorgen dat carnaval in Hulst wel beleefd roet in het eten, twee jaar geleden zorgde een fikse storm voor een golf van afgelastingen in Zeeuws-Vlaanderen. Wellicht ver huist de optocht naar de zomer. Sarneel: ,,We kijken wat mogelijk is om de stoet eenmalig te verplaat sen. Maar daar komt organisato- risch veel bij kijken. We moeten de animo onder bouwers pijlen." Ook in Aardenburg gaat de op tocht mogelijk door in de zomer. Germen Modde van De Nacht- uuln laat weten dat het weekend van 18 juni, gelijktijdig met de ker mis, in beeld is. De stichting be sloot zondag dat een optocht tij dens het komende carnaval geen optie is. Wel is de club, net als vo rig jaar, bezig een alternatief pro gramma op poten te zetten. De drie Zeeuws-Vlaamse ge meenten maken morgen bekend wat er mogelijk is met carnaval. Hulst en Aardenburg hebben dat besluit dus niet afgewacht. - Bob Maes VL WOENSDAG 19 JANUARI 2022 'Ontzettend frustrerend' Raymond de Frel Axel &«-" Hier moet het gaan gebeuren. Maar wanneer? Ewald de Bart (l) en Wim Kooyman wachten met smart op de bouw van Maartenshof in Axel. FOTO ANNE HANA - Ewald de Bart, Axelaar wil graag in Maartenshof wonen De carnavalsoptocht in Hulst gaat definitief niet door. De ge meente maakt morgen pas be kend of optochten doorgang kunnen vinden, maar AHC De Vossen wacht dat besluit niet af. ,,De optocht is al over vijf weken, we konden niet langer wachten." - Joost Sarneel, AHC De Vossen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 62