Metamorfose voor speeltuin op dijk Hondje Spike nog steeds niet terecht; zwerft nu rond in Axel Nieuwe, Argentijnse, kapelaan in Zeeuws-Vlaanderen 6 Wat je van ver haalt... Het pastoraal team in Zeeuws- Vlaanderen is versterkt met een nieuwe kapelaan; Rodrigo Rojas Romero, geboren en getogen in Argentinië. Sheila van Doorsselaer Hulst De tijd dat elke kerk een pastoor en/of kape laan zowat uit eigen dorp had, ligt ver ach ter ons. In Zeeuws-Vlaanderen is nu, op ver zoek van bisschop Jan Liesen, de Argentijnse kapelaan Romero aan getreden. Hij is een soort 'vlie gende keep', want werkte al over de hele wereld. Momenteel pro beert hij in sneltreinvaart de taal én de dialecten te leren om zijn parochianen zo goed mogelijk te dienen. Blijft hij hier voorgoed? ,,Dat weet ik niet. Dat hangt af van de behoeften van de bisschop." Pastoor Wiel Wiertz van Zeeuws-Vlaanderen, zelf een Lim burger: ,,Het is waar dat er in Ne derland momenteel minder roe pingen zijn tot het gewijde ambt en het religieuze leven. Dat is iets waarvan de diepe oorzaak in en bij ons allen ligt. Waarom God min der raakt aan onze harten, wie zal het zeggen?" Maar volgens Wiertz is er ook hoop. „Tegelijkertijd, dat is de wer king van Gods genade, zijn er van overal vandaan mensen bereid om in Nederland te werken. Zo dus ook kapelaan Romero. Hij wil er zijn voor de Arabisch sprekende christenen, maar ook voor de Ne derlandse gelovigen, en nu voor de drie Zeeuws-Vlaamse parochies in het bijzonder." Romero is betrekkelijk jong, midden veertig. Hij is nu iets meer dan twintig jaar priester. Hij stu deerde in zijn geboorteland Ar gentinië, maar ook in Rome. Hij diende in die twintig jaar de kerk in Italië, Canada, Egypte, Jordanië, Palestina, Syrië en Tunesië. En nu dus in Nederland. De huidige speeltuin stelt niet zo veel meer voor. De nodige speeltoe stellen zijn al verdwenen omdat ze te gevaarlijk zijn. Een groep ouders uit Westkapelle heeft zich verenigd in de Stichting Speeltuin Westka- pelle en is met een plan gekomen om de speeltuin een grote opknap beurt te geven en ook helemaal op nieuw in te richten. Belangrijk is dat er straks voldoende ruimte is voor eigen fantasie van de kinderen en dat ze kunnen spelen in de na tuur. Eén schoolplein Volgens hen zijn er in het dorp be perkte mogelijkheden voor spelen in de vrije natuur. Daar komt ook nog eens bij dat in de nabije toe komst de beide basisscholen in één gebouw trekken. Nu hebben ze sa men nog twee grote schoolpleinen. Dat wordt straks één kleiner plein. Volgens hen levert Westkapelle door die samenvoeging van de ge bouwen speelruimte in en is het dan ook nodig dat er iets extra's komt voor de jeugd. Sponsorgeld Op de dijk wil de groep er vooral voor zorgen dat daar een avontuur lijke en uitdagende speelplek komt. Het dagelijks bestuur van de ge meente wil 260.000 euro bijdragen. Er wordt ook sponsorgeld opge haald en er wordt een beroep ge daan op andere subsidiegevers. De leden van de commissie Maat schappelijke Ontwikkeling bespre ken dinsdag 25 januari het voorstel. weer thuis te krijgen. Tonia: ,,Door zijn achtergrond is hij heel goed in overleven, maar ik wil hem zo graag weer thuis!" Spike was een tijdje in beeld, waardoor er hoop was dat hij voor kerst thuis zou zijn. Hij liet zich echter niet vangen. Volgens de laatste tips zou Spike nu in weilanden bij Axel rondlopen. Tonia: ,,Het doet me echt goed dat zoveel mensen naar hem uit kijken." Wie Spike ziet, kan dit melden bij THON. Spike is een mix Jack Russell, beagle, labra dor. Hij is wit met donkere vlek ken op zijn rug. Spike ging er vandoor nadat hij in de Terneuzense wijk Java schrok van vuurwerk. Het hondje was door zijn afkomst, gered uit een Roemeens do dingsstation, getraumatiseerd en laat zich moeilijk lokken. Baasje Tonia Schild (68) en Team Hon denopsporing Nederland (THON) proberen al weken Spike Wat doet een kapelaan? van de sacramenten aan de gelovi gen, prediking, de katholieke op leiding voor de jeugd, zoals de eer ste communie en het vormsel en hulp aan de behoeftigen." ,,Ik ben hier nog maar twee weken, dus dat is te kort om er echt wat over te zeggen. Wel ben ik heel goed ontvangen hier. Ik woon in Terneuzen en het bevalt me om dicht bij de zee te wonen. Typische kenmerken van Zeeuws-Vlamin gen en hun gebruiken zijn me nog niet echt opgevallen. Ik hoop die wel te ontdekken, want die zijn naar mijn mening een rijkdom." ,,Voornamelijk zal ik me hier gaan bezighouden met het toedienen Ik woon in Terneuzen en het bevalt me om dicht bij de zee te wonen „Persoonlijk lijkt het mij dat fana tiek van toepassing is op een ma nier van het volgen van een ideo logie. Christen zijn is iets anders. Men is christen of niet." ,,Ik doe graag aan sport en dat zou geen slecht idee zijn. Mijn hobby is echter ook mijn priesterlijke dienst. De tijd die over is, gebruik ik om de plaatselijke geschiedenis en religieuze plaatsen daar te be studeren." ,,Dat hangt af van de behoeften van de kerk in het bisdom Breda waartoe ik behoor en waar de be slissingen door de bisschop wor den genomen." WOENSDAG 19 JANUARI 2022 VL 'Eerst de mensen leren kennen' WESTKAPELLE AXEL De speeltuin op de dijk bij West- kapelle krijgt een grote meta morfose. Met steun van de ge meente, sponsors en zelfwerk zaamheid van de inwoners moet het een plek worden waar kinde ren graag spelen, maar waar ook inwoners en toeristen elkaar ontmoeten. Waar ze samen kun nen bewegen, sporten en genie ten van cultuur en het uitzicht vanaf de dijk. - Emile Calon Spike, het Terneuzense hondje dat 11 december op de vlucht sloeg na vuurwerkgeknal, is nog steeds niet terecht. De hond zou nu in Axel rondzwer ven. Rodrigo Rojas Romero, de nieuwe kapelaan van de Basiliek in Hulst, vlak voor zijn eerste mis. FOTO KELLY THANS Wat vindt u tot nu toe van Zeeuws-Vlaanderen? Waar gaat u zich op richten? - Rodrigo Rojas Romero De Nederlandse katholieken staan er niet om bekend erg fana tiek te zijn. Dit is anders in andere delen van de wereld, hoe gaat u ermee om? Is het, om de mensen beter te le ren kennen en zij u, een idee om lid te worden van, bijvoorbeeld een voetbalclub? Een kapelaan, oftewel parochievicaris, is een priester van de Katho lieke Kerk die werk zaam is in een paro chie. Hoewel hij de zelfde taken uitvoert als een pastoor, ligt de eindverantwoordelijk heid over de parochie bij de pastoor. Een ka pelaan wordt daarom wel eens met de term 'hulppastoor' aange duid. Het woord vicaris komt van het Latijnse vica- rius, dat plaatsvervan ger betekent. Blijft u hier nu voorgoed of trekt u later weer de wijde wereld in?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 61