Zorginstelling Cederhof bouwt voor de toekomst Automobilist wordt onwel en rijdt wagen vast op spoorlijn: treinverkeer stilgelegd c Stroom van windpark op zee 7 KOZIJNEN ZONWERINGEN OVERKAPPINGEN ascozeeland.nl De stroomkabel vanuit Windpark IJmuiden Ver naar Borssele komt onder landbouwgrond ten westen van de Sloekreek te liggen. Wethouder Kees Weststrate is ontstemd. ,,Zo creëer je geen draagvlak." Het windpark, op de Noordzee voor de kust van Noord-Holland, levert straks stroom via twee routes. Eén ervan komt in Zeeland aan land, zo werd vorig jaar al bekend. De stroomkabel gaat door het Veerse Meer, komt bij natuurgebied De Piet aan land en wordt dan zuid waarts naar havengebied Vlissin- gen-Oost getrokken, waar aan de Belgiëweg - op grondgebied van de gemeente Borsele - een nieuw hoogspanningsstation wordt ge bouwd. Oost, west, of door de dijk De vraag was nog wel hoe de kabel de Sloekreek zou passeren. Die ligt net westelijk van het gebied tussen Nieuwdorp en Lewedorp. Er waren drie opties: ten oosten van de kreek, ten westen ervan, ofdoor de weste lijke dijk. TenneT, die namens het ministerie de kabel aanlegt, heeft erover overlegd met omwonenden, en met waterschap, provincie en gemeente. ,,Wij hebben gezegd dat we een voorkeur hebben voor een kabel door de dijk", vertelt wethouder Kees Weststrate van de gemeente Borsele. ,,De belangrijkste reden daarvoor is dat deze optie door mensen uit de omgeving is aange dragen." Landbouwers staan uiter aard niet te springen om een kabel onder hun land. ,,Het gaat om een strook van minstens zeven meter breed, die flink beroerd wordt en waarvan je maar moet afwachten wanneer die weer terug in de oude staat is", verklaart Weststrate. ,,En daarnaast is het de vraag wat dit doet met de waterhuishouding, en daarmee de beschikbaarheid van zoet water." Borsele vond echter geen gehoor bij de andere overheden. Zowel de provincie als het waterschap wil de dijk ontzien. Het waterschap wil de 'waterveiligheid' niet in gevaar brengen, en de provincie is bang dat de natuur- en cultuurhistorische waarden van de dijk worden aange tast. Mede daarom heeft het minis terie gekozen voor de 'westelijke route', zo bleek deze week. Niet goed onderbouwd ,,Dit is ontzettend zonde", reageert Weststrate. ,,Als je het nu hebt over het creëren van draagvlak, dan zou je hier kunnen laten zien dat je dat met beide handen aangrijpt. Het komt niet fijn over. Zeker omdat we niet het idee hebben dat de keuze erg goed onderbouwd is. Ik heb toch wel mijn vragen bij de afwe gingen van vooral het waterschap." Het ontwerpplan voor de aanleg van de kabel ligt momenteel ter in zage. Er kunnen nog zienswijzen worden ingediend. ,,We overwegen dat zeker te doen", zegt Weststrate. ,,Dat hangt mede af van hoe de ge meenteraad erover denkt." Die wordt later deze week bijgepraat door TenneT en het ministerie. De partijen willen in 2024 beginnen met de aanleg van de kabel. GOES De auto belandde kort voor half twee op het spoor richting Vlissin- gen. Een alerte voorbijganger heeft de inzittenden, een ouder echt paar, uit het voertuig weten te ha len. De bestuurder van het voer tuig is waarschijnlijk onwel ge worden. Volgens de officier van dienst van ProRail had een machinist van een passerende trein ook in de gaten wat er aan de hand was, en heeft deze vervolgens alarm geslagen, waarop het treinverkeer direct is stilgelegd. De auto is, nadat deze van het wegdek af was gereden en op het spoor beland was, nog zeker vijf- tig meter doorgereden. Vermoe delijk heeft de bestuurder toen hij onwel werd, onbedoeld flink gas gegeven. Rond 14.00 uur is een berger begonnen het voertuig van het spoor te halen. Dat werk werd tamelijk bemoeilijkt door de aanwezigheid van de bovenlei ding, maar rond 14.30 uur was het voertuig verwijderd en is het spoor weer vrijgegeven. - Luc Oggel KAPELLE Het was al een tijdje bekend dat er wat stond te gebeuren bij Ceder hof. De situatie van de aanleun woningen beperkt momenteel de kwaliteit van zorgverlening. Zo is de maatvoering bijvoorbeeld niet geschikt voor het gebruik van ver pleeghuisbedden, rolstoelen, douchebrancards, tilliften. Inmid dels zijn de definitieve plannen bekend. De 22 aanleunwoningen tussen het hoofdgebouw en de Flat gaan plat. Daarvoor in de plaats komen 76 woningen die ge schikt zijn voor alle vormen van zorg. Of dat nou thuiszorg is of verpleeghuiszorg. En je kan er ook nog eens samen met je partner blijven wonen. ,,Het ziet er echt prachtig uit", vertelt Cederhof-directeur Inge van den Boomen. ,,Iedereen krijgt mooi uitzicht. Op straat of op het bos of op de binnenplaats. We hebben alle wensen in de plannen meegenomen. Maar dat er in de nieuwe woningen ook echtparen kunnen wonen was echt onze droom. Want dat kan nu nog niet." Het nieuwe concept komt er op neer dat mensen die bijvoorbeeld zware zorg nodig hebben straks niet meer hoeven te wachten tot dat er een woning vrijkomt die specifiek bestemd is voor zware zorg. Want straks zijn alle appar tementen geschikt voor alle vor men van zorg. ,,Welke vraag je ook hebt; heel zwaar, thuiszorg, parkinson-zorg of jong gehandi capten-zorg. Wij passen ons aan met de zorgverlening." Het gebouw dat in de plaats komt van de aanleunwoningen telt straks vier bouwlagen en wordt zo'n dertien meter hoog. Het bestaat uit drie delen die rondom een binnentuin staan. Van den Boomen: ,,Wat wij nog misten was een gesloten binnen tuin. Onze zorg voor dementie zat op de tweede verdieping, dat is niet fijn. We krijgen nu een ge sloten binnentuin, waar je bij voorbeeld koffie kunt drinken of een rondje kunt lopen" De ingang van de nieuwbouw wordt straks gedeeld met de in gang van De Flat. Aan de andere kant sluit het gebouw aan op het bestaande woonzorgcentrum. ,,En alles komt met elkaar in ver binding, ook met het oude deel. Dus je kan ook gewoon 's avonds wat met vader en moeder wat gaan eten in het restaurant." - Willem Adriaansens BE WOENSDAG 19 JANUARI 2022 Woede over kabel door land boeren Martijn de Koning Heinkenszand Een auto die bij Goes op het spoor is beland, wordt door een berger weggetakeld. foto luc oggel Aanwonenden van het spoor in Goes zijn gewend aan langs denderende treinen. Maar een auto op de rails? Dat is geen dagelijkse kost. Toch was dat wat er gistermiddag gebeurde bij de spoorwegovergang ter hoogte van de Buys Bal lotstraat. De auto staat vast op het spoor. FOTO JANNEKE SCHALK Cederhof maakt zich klaar voor de toekomst. De Kapelse zor ginstelling gaat 76 levensloop- bestendige zorgappartementen bouwen. Die woningen zijn stuk voor stuk geschikt voor elke vorm van zorg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 60