Loyaliteit maakt Linda de Mol kwetsbaar 5 horen kunnen doen. Daardoor wordt fout op fout gemaakt. Derksen Beroemd is de mail die de grote baas naar Johan Derksen stuurde, toen het programma VI in de zomer van 2020 dreigde te stoppen door een ruzie met presentator Wilfred Genee. Die mail begon als volgt: 'Al ben ik uiter aard volledig op de hoogte van wat er speelt en van de gesprekken die tot nu toe zijn gevoerd, ik heb me tot nu toe nog niet persoonlijk gemeld. Bij deze breng ik daar verandering in. Laat ik kort door de bocht met de conclusie beginnen. Ik vind dat jullie begin september weer met elkaar aan tafel moeten.' Verderop in de mail wijst De Mol Derksen ook nog even fijntjes op zijn contract - 'een breuk zou ook op dat gebied vergaande consequenties heb ben'. Het resultaat is bekend. Een breuk met De Mol eindigt niet zelden met gedoe over geld. Het ge beurde De Zwart en Tineke Schouten lang geleden. Meer recent overkwam het Patrick Scholtze, in 2019 aan de kant gezet als creatief directeur bij Talpa, na drie decennia trouwe dienst. ,,Het was een sprookje, zonder happy end", zei hij daar vorig jaar over, nadat hij een slepende rechtszaak van de Mol verloor. Niet iedereen is negatief over het werkklimaat dat De Mol om zich heen creëert. Sommi gen roemen juist het hoge niveau van vergaderen met De Mol. Medewerkers doen in hun optiek alles om met een goed idee te komen, omdat de grote baas geen bullshit accepteert. ,,We hebben een beetje de naam in de markt dat het er soms heftig aan toe kan gaan", zegt managing direc tor Geertje Hoek daarover in Broad cast Magazine, in 2018. ,,De lat ligt in derdaad hoog, maar daar zit ook een enorme upside aan, namelijk dat je dingen kunt maken die ergens anders niet mogelijk zijn." ,,Het was de hogeschool van het tv maken", blikt journalist Margreet Spijker terug in De Mol, de biografie over de familie die eind 2020 ver scheen. ,,Er zaten echt geen sukkels tussen. John moest het idee wel goedkeuren. Daarbij voer hij op zijn eigen kompas. De alfaman. De aap bovenop de rots. Ik keek er met ver bazing en bewondering naar." In de directe nabijheid heeft De Mol een aantal getrouwen, die hij vaak al heel lang kent. Buitenstaan ders spreken van 'een kliekje'. ,,Als je daarbij hoort, blijf je buiten schot. Erland Galjaard en Wendy van Dijk horen erbij. Jeroen Rietbergen en Sander Vahle, de (ex-)partners van Als John de Mol de werkvloer oploopt, klikt het personeel met de hakken zus Linda. Ronald Molendijk en Je roen van der Boom ook. Het is bijna een soort sekte." Is er in deze context een scenario denkbaar waarin John de Mol niets heeft geweten van de praktijken van zijn zwager en Voice-muzikant Jeroen Rietbergen achter de schermen? Nota bene zijn eigen zoon Johnny de Mol zei maandag tij dens zijn eigen talkshow HLF8 aan te nemen dat zijn vader op de hoogte was. Zelf zwijgt De Mol vooralsnog, maar een oud-mede werker is duide lijk. „Rietbergen zegt dat hij op de vingers is getikt door zijn opdracht gever. Dat kan maar één iemand zijn, iemand die alles weet: John de Mol." - Aan dit verhaal werd ook meegewerkt door Mark den Blanken en Marlies van Leeuwen. Verantwoording Talpa heeft het verhaal voor pu blicatie gelezen. 'Er bestaat geen behoefte om hierop te rea geren', laat een woordvoerder weten. Linda de Mol (57) wordt meegesleurd in de storm rondom de misdragingen in The Voice of Holland van haar inmiddels ex- partner. Wat doet dat met haar imago, bedrijf en persoon? Linda de Mol is veruit de meest succesvolle media- vrouw van Nederland. Ze heeft een lijfblad met site, tv en festivals, presenteert al jaren waanzinnig goed bekeken programma's, cre- eerde kaskrakers als Gooi- sche Vrouwen, is actrice en maakt deel uit van de machtige mediafamilie De Mol. Ze is schathemeltje- rijk, alleen al haar eigen bv heeft een vermogen van ruim 37 miljoen euro. Daarbij is ze ook een vrouw van onbesproken gedrag, belichaamt ze de zelfbe wuste en nuchtere Hol landse vrouw met voor ie dereen herkenbare zwaktes en vervult ze de rol van na tionale biechtmoeder. Maar sinds haar partner Jeroen Rietbergen (foto) naar buiten trad met een verklaring over zijn seksu ele wangedrag bij The Voice leeft De Mol, zoals ze in een verklaring maandag verwoordde, in een 'nacht merrie'. Persoonlijk, maar gezien het neerleggen van haar taken ook zakelijk. Want mocht zij wel al eer der hebben geweten van zijn gedrag, waarom deed ze dan niets? Terwijl tijd schrift Linda. toch regelma tig over #MeToo schreef, over misbruik en seksisme. Bij Linda de Mol is naar buiten toe niet meer te zien waar haar persoonlijke le ven ophoudt en haar zake lijke begint. Sinds ze in 2003 magazine Linda. be gon, is het blad haar manier van communiceren met de buitenwereld. Waar andere beroemdheden nog een ei gen socialemediakanaal hebben, is het Instagramac- count van Linda. ook haar spreekbuis. Daar plaatst ze een verklaring, tussen het andere nieuws over The Voice door. Ze heeft geen per soonlijke ui tingen meer, alles is ver weven. Ze verbreekt haar relatie, maar legt ook haar werkzaam heden neer. Krijgt haar imago nu ook een knauw? ,,Het zou toch ver schrikkelijk zijn als zij nu ook als dader wordt ge zien", zegt Zabeth van Veen, imagodeskundige in het bedrijfsleven. On terecht, vindt Van Veen. Wat haar per definitie wel kwetsbaar maakt, is haar enorme loyaliteit, aan haar ex, maar vooral aan haar broer. Ze ging in 2006 van de Tros naar Talpa, hoewel de zender een jaar later failliet ging. En toen John de Mol haar in 2019 vroeg mee te gaan van RTL naar SBS, dat hij twee jaar eerder had overgeno men, zei ze ja. Zo verbindt ze haar carrière telkens aan die van haar broer. In de Volkskrant bekende ze vo rig jaar dat ze dat vooral voor hem deed: ,,Je maakt wel eens keuzen die je an ders niet zou maken. John vroeg of ik hem wilde hel pen. Dan zeg je ja. Anders was ik bij RTL gebleven, ik had geen reden om daar te vertrekken." Precies die keuze brengt haar nu in een precaire po sitie, benadrukt Mark Kos ter, die het boek De Mol: De machtigste mediafamilie van Nederland, schreef. ,,De stap naar SBS is er één te veel geweest. Dat had ze nooit moeten doen. Ze zat goed bij RTL. Nu staat ze op nog minder afstand van haar broer." Aan de andere kant heeft John de Mol waarschijnlijk ook een ver keerde inschatting gemaakt om bandleider Rietbergen niet van The Voice te halen toen hij eerder al over de schreef was gegaan. - Lorianne Van Gelder GO WOENSDAG 19 JANUARI 2022 de Mol, zijn wil is wet - Erik de Zwart Voor dit artikel sprak deze krant onder anderen met meer dan tien (oud-)medewerkers van Talpa. De meesten van hen wilden alleen anoniem hun ver haal doen, uit angst voor de ge volgen voor hun carrière in de tv-wereld. Ook is voor achter grondinformatie geput uit de door journalist Mark Koster ge schreven biografie De Mol, De machtigste mediafamilie van Ne derland, die eind 2020 ver scheen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 5