Grote vraag naar pas voor vieze luiers typ c Snelheidsbeperking op Bredeweg in Sirjansland 7 Dat geluid, potverdorie, moet dat nu? Er staan momenteel opvallend weinig grijze containers langs de weg KOZIJNEN ZONWERINGEN OVERKAPPINGEN ascozeeland.nl Met een rotgang van 80 km/ uur Sirjansland in komen rijden, mag niet meer. Na jarenlang wedijveren is de snelheid op de Bredeweg bij het binnenrijden van de bebouwde kom teruggebracht tot 60 km/ uur. ,,Ik merk er nog weinig van." f ^B ^Bowl Na jaren om dit ge- vraagd te H BV hebben is ^B ^B het nu zo verl De snelheid voor entree van ons mooie dorp moet nu eerst om laag, voordat het dorp ingereden kan worden.' Deze verheugde boodschap van de dorpsraad werd bij een filmpje gezet. Geschoten vanuit de auto, rijdend op de be wuste 'racebaan'. Je moet goed kij ken, maar dan, een halve kilometer voor de plaatsnaambordjes, doe men opeens twee verkeersborden met 60 km/uur op. Aan weerszij den van de weg. Voor je het weet, ben je er al weer voorbij. ,,Het probleem hier is dat je met een rotgang van 80 km/uur ineens de bebouwde kom inrijdt en terug moet naar 30 km/uur. Vlak achter de plaatsnaamborden ligt een lage verkeersdrempel, daar stuiteren de auto's en vrachtwagens vaak met hoge snelheid overheen", vertelt Robert Bravenboer. Hij woont net voor de plaatsnaamborden aan de Bredeweg. ,,Op geen enkele andere buitenweg op Schouwen-Duive- land moet je 60 km/uur rijden. Hier gelukkig nu wel." Scheuren Bravenboer woont twaalfjaar in zijn huis uit 1674. Gedurende al die jaren ervaart hij hinder van het doorrijdend verkeer. ,,Kijk, de scheuren zitten in mijn huis. Als ik boven een glas water op tafel zet en er komt een vrachtwagen langs, zie je het water schommelen. Mijn huis is niet onderheid, op zand ge- bouwd. Het is hier in de avond uren ook pikkedonker. Ongemerkt rijd je dan 100 km/uur. Als je dan met 80 km/uur de drempel over vliegt, hoor ik dat in huis. Toen ik laatst de hond uit liet, zag ik ook het verkeers-smileybord. Opflik keren van het rode licht bij te hard rijden, helpt voor de bewustwor ding. Wanneer hier een agent komt controleren, zou hij zo zijn bonnentarget halen en vijf rijbe wijzen in kunnen vorderen. Zelf zou ik graag een ruime wegver smalling zien, dat helpt beter." Buurman André de Jong (79) zette vier jaar geleden al zelfgekre- gen verkeersborden in zijn eigen tuin aan de Bredeweg, op de krui- sing met de Zandweg. Zijn wo ning staat op vijftien meter van de weg. ,,Een drama, dat verkeer hier. We zijn met die twee borden van 60 km/uur ruim twee jaar bezig geweest", vertelt De Jong. Hij zat vroeger bij de dorpsraad. ,,Ik ben voorstander van iedere snelheids- beperkende stap. Ik lig er nog niet wakker van, maar soms hoor ik die geluiden en denk ik: potverdorie, moet dat nu? Het effect van het verkeer ervaar ik terdege. Boven in huis trilt het." Niet zo subiet Als dorpsraadslid maakte De Jong zich hard voor veilige verkeerssi tuaties in Sirjansland. ,,Zo hebben we voor de Zandweg ook eens ver smallingen voorgesteld. Daar wilde de campingeigenaren niet aan. Dan houdt het op een gege ven moment op. Voor het langza mer binnenrijden van ons dorp is nog een ambtenaar van het water schap uit Middelburg komen kij ken. Met hem onderhielden we goede banden. De beste man ging met pensioen. De bedoeling was om de overgang niet zo subiet van 80 km/uur naar 30 km/uur te laten gaan. De nieuwe borden staan er nu een kleine week. Eerlijk gezegd merk ik nog weinig resultaat." Willem Marsman van de dorps raad noemt de verkeerssituatie 'één van de nijpende plekken op het dorp'. ,,Dat komt naar voren in ons verkeersplan. We hebben er met ambtenaren een schouw ge daan. Op de gehele Bredeweg, tot aan de N59, wordt hard gereden. De twee geplaatste borden zullen niet genoeg zijn voor een hele ver andering in rijgedrag. We zijn in ieder geval blij met deze eerste stap." Met de pas, die sinds dit jaar be schikbaar is, kunnen jonge ouders maximaal drie jaar lang gratis de vieze luiers in een van de gemeen telijke afvalcontainers gooien. De pas is er gekomen omdat de ge meenteraad jonge ouders niet op extra kosten wil jagen nu er dit jaar betaald moet worden voor het aan tal malen dat de grijze container voor restafval wordt geleegd. Aan vankelijk wilde het dagelijks be stuur van de gemeente niets doen voor de jonge ou ders. Maar on- der druk van de raadsfrac- ties is in elk dorp ofstadje een spe ciale container voor de vieze luiers die gratis is te gebruiken met een speciale pas. Marcel de Kraker uit Meliskerke is een jonge ouder die blij is dat de gemeente die regeling heeft ge troffen. Hij heeft een dochter van bijna anderhalf jaar oud en brengt nu enkele keren per week de luiers naar de container. ,,En zodra ze zindelijk is lever ik de pas in." Raadslid Marco Wisse (SGP/CU) is een van de raadsleden die zich heeft ingezet voor de luierpas. Om te kijken of het systeem werkt, vroeg hij zelfook een pas aan, hoe wel zijn 20-jarige dochter al heel lang uit de luiers is. Tot zijn grote verbazing kreeg hij ook een pas en kon hij die zonder problemen ge bruiken. Wethouder Roelse was erg verbaasd toen hij hoorde dat ie mand met een volwassen dochter toch een pas kreeg. Volgens hem is die aanvraag 'er tussendoor ge glipt'. Hij weet zeker dat er verder geen fouten zijn gemaakt bij het verstrekken van de luierpassen. Roelse ziet wel dat het invoeren van het betalen voor het aanleve ren van de grijze bak direct effect heeft. ,,Er staan momenteel opval lend weinig grijze afvalcontainers langs de weg. Dat is goed want we willen met z'n allen het restafval terug dringen." SD WOENSDAG 19 JANUARI 2022 Racebaan aan banden gelegd Gerrit van Loon Sirjansland - André de Jong, omwonende DOMBURG Bij de gemeente Veere hebben tot nu toe al 433 jonge ouders een luierpas aangevraagd. En elke dag komen er nieuwe aan vragen binnen, aldus wethouder Adri Roelse (DTV, milieu). Hij ziet dan ook dat de pas in een duidelijke behoefte voorziet. - Adri Roelse, wethouder Veere - Emile Calon André de Jong woont op de Bredeweg en vindt 30 km/uur daar hard genoeg. foto marieke mandemaker

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 58