Boerderijwinkel van Corrie en Martin is weer open H c Geldzorgen blijven Zeeuwse gemeenten kwellen 10 De financiële positie van de Zeeuwse gemeenten blijft wankel. Ze hebben weinig vlees op de botten en vaak forse schulden. Meer geld blijft daarom dringend noodzakelijk. „Zeeland kleurt het meest rood op de financiële landkaart", zegt de Kapelse wethouder Jon Herselman over het rapport dat BDO dinsdag publiceerde. Het adviesbureau legt elk jaar alle gemeenten langs de fi nanciële meetlat. De Zeeuwse ge meenten hebben, naar verhouding, de minste reserves en de grootste schulden. ,,We bungelen al jaren onderaan de ranglijst. Dat is helaas niet veranderd", aldus Herselman, die voorzitter financiën is van het Overleg Zeeuwse Overheden. De meeste Zeeuwse gemeenten zijn in hun klasse in 'het rechter rij tje' van de ranglijsten te vinden. Vlissingen en Middelburg scoren het slechtst. Middelburg staat zelfs opnieuw in de landelijke top-3 van financieel minst gezonde gemeen ten in haar categorie (25.000 tot 50.000 inwoners). Met name Ter- neuzen, Borsele (opvallend geste gen dit jaar) en Noord-Beveland doen het relatief goed. Volgens BDO zijn gemeenten, gezien alle onzekerheid, geneigd de hand op de knip te houden. Ze stel len investeringen in bijvoorbeeld wegen en dorpshuizen uit. Hersel- man heeft de indruk dat dat in Zee land wel meevalt. Zijn eigen ge meente, Kapelle, bouwt bijvoor beeld nu een groot sportcentrum. ,,Wij hebben bewust de keuze ge maakt om dit soort investeringen te blijven doen. Juist in coronatijd moeten gemeenten het voorbeeld geven en geld in de economie blij - ven pompen." ,,Natuurlijk moet een gemeente financieel wel gezond zijn, maar het mag ook geen spaarbankboekje worden", zegt Herselman. ,,De ge meente is er voor haar inwoners en moet de voorzieningen voor die in- ,,Ze zeiden tegen me: jullie hebben zo veel betekend voor ons, nu zijn jullie een keer aan de beurt", zegt Corrie Rijk. In december kreeg ze samen met haar man Martin Rijk een ernstig auto-ongeluk op de A58 bij Middelburg. Iemand klapte ach terop hun bestelbus. Ze raakten al lebei zwaar gewond waardoor de boerderijwinkel noodgedwongen dicht moest. En dat ging Corrie en Martin enorm aan het hart, want hoe moest dat dan met alle klanten van hun boerderijwinkeltje die toch al zo weinig te bestreden heb ben? ,,Er is best veel armoede in de omgeving. Je hebt mensen die ge woon het geld niet hebben voor de supermarkt", zegt Corrie Rijk. ,,Wij leveren voor 3,50 een goede en verse maaltijd", zegt ze enthou siast. Want daar draait het bij Cor- rie en Martin om. Ze willen men sen helpen die het niet zo breed hebben. ,,Er is een vrijwilliger die hier rondloopt en ons helpt met heel veel dingen. En er zijn drie andere vrijwilligers die op vrijdag middag de routes rijden om de boodschappen te bezorgen. En mensen kunnen op afspraak de bestelling ook hier bij de loods op halen. En we zien dat deze mensen dan vaak ook de bestellingen mee nemen voor de buren. Ik ben een rijk en gezegend mens" verzucht Corrie. ,,Ik heb gelijk allemaal ac ties uitgezet op Facebook." Eten afhalen En niet alleen de boerderijwinkel in de polder bij Wolphaartsdijk is weer van start gegaan, er wordt ook gezocht naar een oplossing voor het project in Goes-West. Dat is een an der project van Corrie en Martin Rijk waarbij mensen uit die wijk voor een prikkie gezond eten kun nen komen afhalen bij het wijkge- Zo geweldig, daar schiet ik gewoon van vol bouw. Revalideren ,,Al deze hulp geeft me echt een op steker om nog beter te revalideren", zegt Corrie. En dat zal veel tijd no dig hebben, want bij het ongeluk brak ze ruggenwervels en ribben en dat betekent heel lang revalideren. En daarbij krijgt Corrie onver wachte steun van een klant. ,,Die heeft me zijn hele fitnessruimte ter beschikking gesteld. Dat staat nu al lemaal hier. Een fiets, een crosstrai ner, alles. Geweldig gewoon. Dan kan je wel een traan laten als je be seft hoe je erbij ligt in bed, maar nu laat ik tranen om zo veel lieve men sen. Daar schiet ik gewoon van vol." Mensen die groenten offruit wil len bestellen kunnen dat doen via Whatsapp of via Facebook. Op de pagina van Corrie Rijk staat de laat ste informatie over de aanbiedin gen. ai m Ifife MmÊÈ woners in stand houden. Voor het sportcentrum hebben we vijftien miljoen euro geleend. Dat zorgt voor een stijging van de schulden last, maar door de lage rente lig ik daar nul komma nul wakker van. De schuldenlast zegt dus ook niet alles, want onze bewoners krijgen een gigantisch mooie voorziening, terwijl het toch financieel verant woord is." Hapsnapbeleid Een groot probleem voor alle ge meenten is dat veel extra geld dat ze krijgen, eenmalig is. Zo stelde het kabinet een miljard euro beschik baar om de tekorten in de jeugdzorg op te vangen. Dat zorgt alleen voor een tijdelijke oplossing. De ge meenten, die steeds meer taken op hun bord krijgen en voor grote uit- De gemeente is er voor haar inwoners en moet de voorzieningen voor die inwoners in stand houden gaven staan, willen dat er structu reel meer geld hun kant op komt. ,,We hebben behoefte aan een lan- getermijnvisie en aan stabiliteit, in plaats van elke keer dat hapsnapbe- leid. Dat is niet goed voor de poli tieke besluitvorming en het helpt ook niet voor je geloofwaardigheid tegenover de burger." Zeeland heeft vorig jaar, onder aanvoering van Herselman, inten sief actie gevoerd voor een eerlij kere verdeling van het Gemeente fonds. ,,Dat heeft gelukkig resultaat gehad. Zoals het er nu naar uitziet, gaan de Zeeuwse gemeenten geza menlijk twintig miljoen euro extra per jaar krijgen. Als je het BDO-rap- port leest, is dat ook hard nodig. Niet voor niets bungelen we onder aan." Zeker voor de jeugdzorg is jaarlijks meer geld nodig. ,,Als dat niet wordt gecompenseerd, heeft heel Nederland maar met name Zeeland een heel groot probleem." Tien miljoen Een ander lichtpuntje is dat de Zeeuwse overheden de aandelen van waterbedrijf Evides hebben overgenomen. ,,Op termijn zal daardoor jaarlijks in totaal tien mil joen euro aan dividend naar de ge meentekassen vloeien. Nu is dat nul. Elke euro extra helpt ons enorm." WOENSDAG 19 JANUARI 2022 GO 'Bungelen al jaren onderaan lijst' Rolf Bosboom Vlissingen WOLPHAARTSDIJK ,,Zo geweldig, ik schiet er hele maal van vol." Corrie Rijk uit Wolphaartsdijk is er nog steeds ondersteboven van dat door vrij willigers haar boerderijwinkel weer open kan. - Corrie Rijk - Melita Lanting .Vlié-ii't Wethouder Jon Herselman: „Zeeland kleurt het meest rood op de financiële landkaart." foto marcelle davidse - Jon Herselman - Gemeente Kapelle

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 42