Eva uit Sint Anna ter Muiden Kapelse wethouder mag door naar landelijke eindstrijd 8 Annebeth Evertz is verkozen tot Zeeuws bestuurder van 2021. In de landelijke finale neemt de Kapelse wethouder het op tegen zwaargewich ten als burgemeester Bruls van Nijmegen. ,,Ik vind het echt een heel grote eer", reageert Evertz op de verkie zing. ,,Ik ben eerlijk gezegd zelf nooit zo bezig met dit soort verkie zingen. Maar ik ben altijd zo met mijn vak bezig en wil zo graag goede dingen doen voor onze inwo ners dat ik het nu toch wel heel leuk vind dat andere mensen dat waar deren. Ik zie het echt als waardering voor mijn werk. En het is ook een teken dat ik op de goede weg ben." De verkiezing tot beste bestuur der is een initiatief van Binnen lands Bestuur. Om tot de dertien genomineerden te komen, heeft onderzoeksbureau Necker van Naem (in opdracht van Binnen lands Bestuur) een onderzoek uit gevoerd. Daarin konden alle be stuurders, volksvertegenwoordi gers, secretarissen en griffiers van gemeenten, provincies en water schappen deelnemen. In november en december zijn zij benaderd om deel te nemen aan een online vra genlijst. Uit dat onderzoek is wet houder Evertz naar voren gekomen als beste bestuurder van Zeeland in 2021. Ik ben wel verbaasd ,,Ik vind het heel leuk om dit mee te maken en ik hoop natuurlijk dat ie dereen bij de finale op mij gaat stemmen. Maar het allerbelangrijk ste vind ik dat ik ben verkozen door de Zeeuwse collega's. Door Zeeuwse politici en bestuurders, griffiers en secretarissen. Dat het gebeurt door mensen uit Zeeland. Want ik ben geen landelijke politi cus. Ik doe het voor de Kapelse en Zeeuwse inwoners. Maar ik ben wel verbaasd dat ik als wethouder van een kleine gemeente ben verko zen." Betrokken en eerlijk Volgens Binnenlands Bestuur is Evertz verkozen omdat zij 'veel voor elkaar krijgt in de gemeente Kapelle door haar betrokkenheid, eerlijkheid en inlevend vermogen. De vroegsignalering van financiële problemen, haar aanpak van een zaamheid, het LHBTI-beleid en het alzheimer café zijn hier voorbeel den van, aldus haar stemmers.' Evertz, die bezig is aan haar eerste termijn als wethouder in Kapelle, vertegenwoordigt Zeeland nu in de landelijke verkiezing tot beste be stuurder van 2021. Daarin doet na mens iedere provincie één genomi neerde mee. Daarbij zit ook nog een kandidaat die naar voren is geko men uit de Nederlandse water- Dan moet toch iedereen maar op mij gaan stemmen schappen. Tussen de dertien kandi daten zitten ook bekende burge meesters als Hubert Bruls van Nij megen en Daan Prevoo van Valken burg. Bestuurders met een grote landelijke bekendheid. Waardering ,,Ik ben toch wel en beetje trots dat ik daar als wethouder van een kleine gemeente tussen sta. Ik heb daar zelf helemaal geen inbreng in gehad en vind het dan ook heel fijn dat Zeeland mij zo ziet. Want ik ben wel altijd heel betrokken bij mijn beleid en ik wil het zo graag voor mijn inwoners goed mogelijk doen. Dan geeft dit toch wel een stuk waardering voor mijn werk als wet houder. Dat vind ik echt heel mooi." Iedereen kan stemmen op de beste landelijke bestuurder. Dat kan nog tot 30 januari via bestebe- stuurder.nl. De uitslag van de ver kiezing volgt dan op donderdag 3 februari, tijdens het Binnenlands Bestuur Nieuwjaarsevenement Kompas 2022 in Stadskanaal. Deze bekendmaking zal te volgen zijn via een livestream. Slapeloze nachten zegt Evertz niet te gaan krijgen van de ko mende landelijk finale. ,,Maar ik wil Zeeland natuurlijk wel graag lande lijk vertegenwoordigen. En dat wil ik ook zo goed mogelijk doen. Want het is belangrijk dat Zeeland op de kaart wordt gezet met al onze pro blemen. Dus dan moet toch ieder een maar op mij gaan stemmen." SPOREN IN DE DELTA Recent kwam het kerkje van het Zeeuws-Vlaamse Sint Anna ter Muiden in het nieuws door de mogelijkheid van 'champing': logeren in church, de kerk dus. Zestig jaar geleden was het nieuws sensationeler. Werklui ruimden in januari 1962 onkruid op het omliggende kerkhof en stuitten op oude bestrating en en kele 'kinderpotten'. Dat is aarde werk met schedel- en beenderres- ten van ongedoopte kinderen, die naar middeleeuws gebruik aan de rand van het kerkhof werden be graven. Er werd een officiële op graving gestart. Andere belang rijke vondsten volgden. Zoals ske letmateriaal en funderingen, maar ook beschilderde grafkelders en een kalkstenen, 'albasten' beeldje van Eva. Zij was volgens het bij belboek Genesis de eerste vrouw op aarde, door God geschapen uit een rib van de eerste man Adam. Het geschonden beeldje dateert uit de vijftiende eeuw. Alleen de romp met linkerarm is overgeble ven. De tors is naakt op een vijgen blad na. Dat doet vermoeden dat het beeldje oorspronkelijk tot een paradijsvoorstelling behoorde, met Adam en de duivel in de ge daante van een slang. Andere voorstellingen van Eva zijn uiterst zeldzaam in middeleeuwse (ka tholieke) kerkinterieurs. Dit had te maken met haar ongunstige repu tatie. De vrucht die zij aannam kwam immers uit de boom der kennis van goed en kwaad. Adam en Eva werden zich door het eten bewust van hun naaktheid, schaamden zich, bedekten hun ge slacht met vijgenbladeren en moesten het paradijs verlaten. Zwak en zondig In de negende eeuw waren voor stellingen van Eva nog vrij neu traal. Gaandeweg werd ze wulpser afgebeeld, terwijl theologen haar gingen beschouwen als zwak, zon dig en zeer verleidelijk. De vrouw als zodanig werd steeds meer ge- zien als het 'slechte' deel van de mensheid. De laatmiddeleeuwse theologen beschouwden Maria, de moeder van Jezus, dan ook als 'nieuwe Eva'. In afbeeldingen werd dit zichtbaar gemaakt door Maria de slang te laten vertrappen. Dankzij de Reformatie in de zes tiende eeuw kreeg de kerk van Sint Anna ter Muiden haar zon derlinge uiterlijk: een massieve to ren uit de veertiende eeuw, met daartegenaan geplakt een beschei den protestants godshuisje uit 1653. Het oude kerkgebouw was namelijk tijdens de Opstand tegen Spanje omstreeks 1584-1587 ver woest. Maar Eva kreeg na haar 'redding' weer een plaatsje in de kerk en staat er nog steeds. - Jan J.B. Kuipers WOENSDAG 19 JANUARI 2022 GO Evertz bestuurder van 2021 Wethouder Annebeth Evertz van Kapelle (midden) is verkozen tot Zeeuws bestuurder van 2021. Onder meer haar inzet voor de LHB- TI-gemeenschap is nu beloond met deze uitverkiezing door de overige Zeeuwse bestuurders. foto willem adriaansens Willem Adriaansens Kapelle - Annebeth Evertz, Zeeuws bestuurder van 2021 Een tweewekelijkse rubriek over Zeeuwse vondsten, historische sporen en verhalen Het Evabeeldje dat in St. Anna ter Muiden werd opgegraven.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 40