Dit gebeurde er in de zaak-Dean c Ontvoering van Dean (4) eindigt in drama; Dave De K. was in Koudekerke 3 Het is verschrik kelijk. De dader moet gestraft worden en hard ook uitgestuurd", vertelt Don. Op aanwijzing van De K. werd maandagavond rond 21.45 uur het le venloze lichaam van Dean gevonden op Neeltje Jans. Zes rechercheurs gingen anderhalf uur later naar Kou- dekerke voor een huiszoeking. ,,Bi- zar'', zegt Sabina, die sinds vrijdag ei genaresse is van het voormalige café, dat aan de bezochte woning vastzit. Met het hele politieonderzoek heeft ze niks te maken. ,,We hadden net geklust. Mijn zusje belde me huilend op nadat ze de video van Deans moe der had gezien. De agent, die hier was, knikte dat het daarmee te ma ken had. Toen zijn we natuurlijk flink geschrokken.'' Sabina heeft De K. afgelopen zater dag heel even gezien. ,,Het waren misschien twee tellen.'' De Belg liep toen het huis uit van haar buurman, die ongeveer een jaar aan het Dorps plein woont. Ja, hij kent Dave De K., maar waarvan wil hij niet zeggen. Omdat het onderzoek loopt, wil de man niet te veel kwijt. Hij voelt zich schuldig tegenover de verhuurder van het pand. ,,Want wat heb ik ge daan? Niks!'' Een scan, schouw en sectie moeten de komende dagen meer duidelijk heid geven over de oorzaak van De ans overlijden. En er zijn nog veel meer vragen. Was Dean al overleden toen hij vanuit België werd binnen gereden of stierf hij pas op Neder lands grondgebied? En waar was de peuter toen De K. in het huis in Kou- dekerke zat? De bewoner van die wo ning, die maandagavond is gehoord als getuige, heeft totaal geen idee. Hij heeft Dean nooit gezien. ,,Nee, na tuurlijk niet! Ik wist niet eens dat er iets met een kind was. Het is ver schrikkelijk. De dader moet gestraft worden en hard ook.'' Twintig rechercheurs proberen te achterhalen wat Dave De K. (34) deed toen hij de grens overstak en Zeeland inreed. Hoe een ontvoering eindigde in een drama. ij leek me een re I laxte gozer'', zegt de Koudekerkenaar I ('nee, geen naam') I over Dave De K. Maar inmiddels weet de dertiger be ter. De Belg, die hij zaterdag een paar uur op visite had, wordt verdacht van ontvoering en betrokkenheid bij de dood van de 4-jarige Dean Verberck moes. ,,Het is echt verschrikkelijk. Als ik het had geweten, dan had ik bij wijze van spreken zelf z'n nek omgedraaid. Dat lijkt me nogal lo gisch.'' Het is de ochtend na de vondst van de overleden Dean tussen rotsblok ken op Neeltje Jans. Ver van de be woonde wereld, op een plek waar je alleen komt als je er iets te doen hebt. Zoals een supervisor van Vestas, de Deense fabrikant van windturbines. Hij is vanuit Hellevoetsluis gekomen om een foto van de situatie te maken. ,,Voor de verzekering.'' Zijn mannen mogen niet aan het werk, omdat het terrein is afgezet met linten en zwarte schermen. Twee agenten hou den de wacht. Er staat ook een kaars en er ligt een knuffelbeer, ter nage dachtenis aan Dean. De Belgische peuter werd zaterdag 12 januari voor het laatst gezien in Sint-Niklaas. Hij was toen met Dave De K., een vriend van zijn ouders, een soort 'knuffeloom' die regelmatig op hem paste. Deans moeder sloeg afgelopen weekend alarm omdat De K. zich niet aan de afspraak had ge houden om Dean naar zijn opa en oma te brengen. Tien jaar in de cel Dat was het begin van een grote klopjacht op de geboren Antwerpe naar en de peuter. Intussen doken steeds meer verhalen op over het ver leden van De K. Met als tragisch dieptepunt: de fatale mishandeling van de 2-jarige Miguel in 2008, waar voor De K. tien jaar in de gevangenis belandde. Hij werd toen ook behan deld voor een drugsverslaving. ,,Het onderzoek in België loopt van de ontvoering totdat de verdachte het land verliet. Vanaf de grens is ons on derzoek begonnen. We gaan na waar hij is geweest'', zegt politiewoord voerder Alwin Don. Een politieheli- kopter hing maandag urenlang boven Zeeland om te zoeken, maar de door braak volgde kilometers verderop in het Utrechtse Meerkerk. Daar liep De K. tegen de lamp tijdens een controle, nadat hij zich nogal opvallend had gedragen. De Belg bleek zwaar onder invloed. ,,Omdat Dean nog niet ge vonden was, is later een Amber Alert GO WOENSDAG 19 JANUARI 2022 Een agent staat voor het huis in Kou- dekerke, waar Dave De K. zaterdag ver bleef. FOTO BOAZ TIMMERMANS - Koudekerkenaar, die Dave De K. zaterdag over de vloer kreeg 12 januari: De 34-jarige Dave De K. en de 4-jarige Dean Verberckmoes worden voor het laatst gezien in het Belgische Sint-Niklaas. Dave is een vriend van Deans ouders en past regelmatig op het kind. 15 januari: De Belgische politie stuurt een opsporingsbericht uit voor de De K. en Dean, inclusief portretfoto's en een foto van De K.'s auto, een lichtblauwe Peugeot 206. 16 januari: De Nederlandse politie begint een onderzoek omdat vanuit België aanwijzingen komen dat de twee mogelijk in Zuid-Nederland zijn. 17 januari: Een Team Grootscha lige Opsporing (TGO) van 20 re chercheurs zoekt naar aankno pingspunten. Zo wordt de Peugeot van De K. aangetroffen bij een au tosloper in Gorinchem en in beslag genomen. Rond 14.15 uur valt het gedrag op van een man in Meerkerk, die overal naar binnen kijkt. De politie controleert hem en herkent de man als de gezochte Dave De K. Omdat de Belg zonder Dean is, wordt later een Amber Alert uitgestuurd. In een politiecellencomplex wordt De K. stevig aan de tand gevoeld. Dat gaat in eerste instantie niet ge makkelijk omdat hij zwaar onder in vloed is. Later wijst hij de politie op de plek waar ze Dean kunnen vin den. Omstreeks 22.00 uur wordt het lichaam van de peuter aange troffen op Neeltje Jans. Het gebied rond de vindplaats wordt direct afgesloten en foren sisch rechercheurs stellen tot vroeg in de ochtend sporen veilig. Even voor 7.00 uur rijdt een lijkwa gen van het terrein af. Forensisch rechercheurs gaan in Koudekerke een woning binnen, waar Dave De K. afgelopen week end verbleef. De woning wordt ver zegeld. 18 januari: Rechercheurs zoeken in Koudekerke verder naar sporen, die mogelijk meer helderheid kun nen geven over wat er met Dean is gebeurd. De Belgische politie arresteert in Sint-Gillis-Waas de vriendin van Dave De K. De uit Sint-Jansteen af komstige vrouw had gelogen om haar partner te beschermen. 'Als ik het had geweten, had ik zelf z'n nek omgedraaid' Eldridge Pentury Neeltje Jans/Koudekerke

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 3