u Grote vraag van jonge ouders naar pas voor vieze luiers Eerste boek van vader en dochter Fust 6 Er staan momenteel opvallend weinig grijze afvalcontainers langs de weg Susanne Fust is er trots op. Samen met haar vader maakte ze het boek Sterke verhalen van kapitein Fusto. Zij de illustraties, hij de verhalen. Als ze in Vlissingen een mooi hoekje ziet, kan Susanne (31) zich nauwelijks beheer sen. Ze wil het dan zo snel mogelijk vastleggen in een tekening. Het resultaat is terug te zien op Instagram, zoals vorige week met theehuis Tilly Rose op de Oude Markt gebeurde. Ener zijds levert dat haar als startende zelfstandig ondernemer wat naamsbekendheid op en ander zijds wil ze met haar vrolijke teke ningen van horecapanden de uit baters een hart onder de riem ste ken in deze moeilijke tijd. Susanne werkte tot begin dit jaar zelf ook in de horeca, maar be sloot haar droom na te jagen en zich volledig te storten op een car rière als illustrator. Tekenen is wat ze al van kleins af aan graag doet, maar het was nooit meer dan een hobby. Toen corona de horeca platlegde en ze tijd over had, gaf dat haar het laatste zetje om te doen wat ze het liefste doet. Ze be sloot daarom de schrijfsels van haar vader te illustreren en eind dit jaar was daar hun eerste boek. Susanne: ,,Ik weet niet beter dan dat mijn vader verhaaltjes ver telde. Ik vond dat prachtig, maar hij heeft daar nooit wat mee ge daan. Pas toen hij in Vlissingen kwam wonen, nadat ik daar voor een opleiding en later de liefde bleef hangen, begon hij ze op te schrijven. Hij werd net als ik ver liefd op de stad. Toen hij me zijn verhaaltjes stuurde, kreeg ik me teen allerlei ideeën voor tekenin gen. Die heb ik gemaakt en hem als verrassing voor zijn verjaardag cadeau gedaan. Hij was emotio neel en heel blij dat we nu samen iets in handen hadden om uit te geven." Dubbele lading De verhalen in Sterke verhalen van kapitein Fusto spelen zich af in en rond Vlissingen. Zeebonk Fusto is daar aan lager wal geraakt samen met zeemeeuw Trash en hij vertelt tijdens een wandeling over de Boulevard sterke verhalen aan ie dereen die het wel of niet horen wil. De verhalen hebben een dub bele lading, soms op het contro versiële af. Susanne licht toe: ,,Eén van de verhalen gaat over een ho mofiele oester in een dorp. Hij is heel open terwijl de andere oesters Ik kan het niet laten. Er zijn zoveel schattige plekjes daar heel gesloten zijn. Maar zij hebben geen vooroordelen over hem, het is precies andersom. Zo iets zou sommige mensen tegen de borst kunnen stuiten, maar zij hoeven het niet te lezen als ze niet willen." Susanne denkt dat het boek het meest geschikt is als voorleesboek voor kinderen tussen de acht en twaalfjaar. Alle verhalen snijden thema's aan die jongeren meer moeten leren over begrip, zelfver trouwen en respect. In één van de verhaaltjes is ook een actueel thema verwerkt. Kapitein Fusto gaat op bezoek bij zijn jeugdvriend Blaaskaak, die carrière heeft ge maakt als projectontwikkelaar. Het strand is niet meer van de Zeeuwen, maar is volgebouwd met vissenkommen voor welge stelde goudvissen. Het Nollebos wacht, net als in het echt, zo'n zelfde lot, maar Fusto weet op zijn manier het tij te keren. De naam Fusto is een afgeleide van de achternaam van vader en dochter Fust. Daarnaast betekent het in het Italiaans sterk en stoer en dat past helemaal bij de zee bonk. Het eerste boek smaakte naar meer en dus wordt er door vader al druk gewerkt aan nieuwe verhalen. Susanne heeft ondertus sen een serie ansichtkaarten ge maakt en is druk bezig zich te pro fileren op sociale media, zoals op de Instagrampagina Kapitein_ fusto en met de Vlissingse hoekjes. ,,Ik kan het niet laten. Er zijn zo veel schattige plekjes. Als ik die zie, wil ik maar één ding en dat is tekenen." Met die pas, die sinds dit jaar be schikbaar is, kunnen jonge ouders maximaal drie jaar lang gratis de vieze luiers in een van de gemeen telijke afvalcontainers gooien. Die pas is er gekomen omdat de ge meenteraad jonge ouders niet op extra kosten wil jagen nu dit jaar er betaald moet worden voor het aan- tal malen dat de grijze container voor restafval wordt geleegd. Aan vankelijk wilde het dagelijks be stuur van de gemeente niets doen voor de jonge ouders. Maar onder druk van de raadsfracties is in elk dorp of stadje een speciale contai ner voor de vieze luiers die gratis is te gebruiken met een speciale pas. Blij met de pas Marcel de Kraker uit Meliskerke is een jonge ouder die blij is dat de ge meente die regeling heeft getroffen. Hij heeft een dochter van bijna an derhalf jaar oud en brengt nu en kele keren per week de luiers naar die container. ,,En zodra ze zinde lijk is, lever ik de pas in." Raadslid Marco Wisse (SGP/CU) was een van de raadsleden die zich in heeft gezet voor de luierpas. Om te kijken of het systeem werkt, vroeg hij zelf ook een pas aan. Hoe wel zijn twintigjarige dochter al heel lang uit de luiers is. Tot zijn grote verbazing kreeg hij ook een pas en kon hij die zonder proble men gebruiken. Wethouder Roelse was erg verbaasd toen hij hoorde dat iemand met een volwassen dochter toch een pas kreeg. Volgens hem is die aanvraag 'er tussendoor geglipt'. Hij weet zeker dat er verder geen fouten zijn gemaakt bij het verstrekken van de luierpassen. ,,Dit is de enige." En hij meldt ook dat die ene pas nu geblokkeerd is. Marco Wisse hoopt dat het klopt en dat er maar één pas onterecht is uit gegeven. Plastic Roelse ziet wel dat het invoeren van het betalen voor het aanleveren van de grijze bak direct effect heeft. ,,Er staan momenteel opvallend weinig grijze afvalcontainers langs de weg. Dat is goed want we willen met z'n allen het restafval terug dringen." Hij vermoedt dan ook dat de inwo ners het afval beter scheiden. Mar cel de Kraker ziet dat dat inderdaad gebeurt. ,,De container voor plastic bij ons in zat enkele dagen geleden vol. Dat gebeurde voorheen nooit. Dat geeft maar aan dat er nu meer plastic wordt aangeboden." Roelse kan nog niet met concrete cijfers onderbouwen dat er nu min der restafval wordt aangeboden en dat er beter gescheiden wordt. ,,Maar de eerste indruk is positief. WOENSDAG 19 JANUARI 2022 WA Kapitein Fusto laat je denken Wendy de Jong Vlissingen Illustrator Susanne Fust heeft samen met haar vader een kinderboek met een Vlissings tintje gemaakt. foto boaz timmermans - Suasanne Fust DOMBURG Tot nu toe hebben al 433 jonge ouders een luierpas aange vraagd bij de gemeente Veere. En elke dag komen er nieuwe aanvragen binnen, aldus wet houder Adri Roelse (DTV, mi lieu). Hij ziet dan ook dat die pas in een duidelijke behoefte voor ziet. - Adri Roelse wethouder - Emile Calon

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 38