Zeeuwse ziekenhuizen pakken de draad weer op 3 ,,Ook dat ligt genuanceerd. Je hebt de periferie in grote steden, je hebt de periferie van de Randstad en je hebt de periferie van Nederland. Dus je kunt het niet helemaal zwart-wit stellen, binnen Zeeland zijn Middelburg en Goes een soort centrum in de periferie. Afstand is wel een criterium. We zien een breuklijn die ook door Zeeland loopt. Het katholieke zuiden, dat historisch gezien toch al minder bij het protestantse Nederland hoorde, is heel snel ontkerkelijkt. De sociale samenhang is daar minder, er zijn minder vrijwilligers. In die regio's is meer aanhang voor de buiten staanders. Een groot deel van Zeeuws-Vlaanderen hoort daarbij. Verder heb je gebieden waar de oude industrie is gekrompen. Denk aan Vlissingen, Hansweert, en de Kanaalzone in Zeeuws-Vlaande- ren. Jonge mensen trekken weg. Voorzieningen zijn verdwenen. De achterblijvers zijn gemiddeld lager opgeleid en hebben minder inko men. Gezondheid speelt ook een belangrijke rol. In West-Zeeuws-Vlaanderen voelen mensen zich minder gezond. Dat is vaak een optelsom. Minder opge leid, minder inkomen, slechtere ge zondheid. We zien een sterke cor relatie tussen gezondheid en niet-stemmers of een voorkeur voor buitenstaanders." ,,De tunnel zeker. In Zeeuws-Vlaan- deren voelt men een grote afstand tot de macht. Dat de afschaffing van de tol op de lange baan is gescho ven, zal het er niet beter op maken. Voor een beleidsmaker is acht jaar niet ver weg, als je daar woont wel. Mensen voelen zich niet gezien. In Terneuzen wordt een van de groot ste zeesluizen ter wereld gebouwd, maar dat komt nooit in het nieuws. Alsof ze niet bestaan. In Vlissingen waren de PVV en de Centrumpartij al groot voor de Marinierskazerne ging spelen, maar die kwestie zal wel een soort bevestiging zijn ge weest van hoe Den Haag naar de re gio kijkt." ,,De groep van buitenstaanders is zo divers, dat ik niet verwacht dat die een eenheid zullen vormen. Maar ze kan nog groter worden. Je ziet nieuwe scheidslijnen ontstaan in de maatschappij. Door corona. In de nasleep daarvan zullen veel mensen het nog financieel moeilijk krijgen. En dan de stijgende ener gieprijzen. De flexbanen. De wo ningmarkt. Het voelt instabiel. Nog even en je hebt alle gevestigde par tijen nodig om een coalitie te vor men. Het is spannend hoe het er over vijf jaar uitziet. Ik heb wel het idee dat de boel een beetje op im- ploderen staat." ,,Misschien als Geert Wilders zijn toon zou matigen ofals Pieter Omt- zigt een stevige partij zou kunnen oprichten. Er is een sterke koerswij ziging nodig of het stelsel zou zich helemaal moeten vernieuwen. Mis schien zijn Volt, BBB en JA21 over een aantal jaar de drie belangrijkste stromingen. Vroeger had je zuilen. De religie liep door de klassen heen en in elke zuil voelden hoger en la ger opgeleiden zich vertegenwoor digd. En je had een inkomenskloof. Dat is nu een opleidingskloof ge worden. Lager of praktisch opgelei den voelen zich bij de gevestigde partijen vaak niet meer vertegen woordigd." Die maand moesten Adrz en Zorg- Saam de reguliere behandelingen inperken om zorg te kunnen bie den aan het groeiend aantal men sen dat met een ernstige corona-in fectie werd opgenomen. Operatiekamerpersoneel dat in gezet werd bij de zorg voor co ronapatiënten kan nu de werk zaamheden in de ok's weer oppak ken, meldt Adrz. ,,Vanafaanstaande maandag gaan we met een extra operatiekamer in Goes draaien en de week daarna ook weer in Vlis- singen. We kunnen naar verwach ting de komende weken meer ope raties uitvoeren. We kijken daarbij naar urgentie en naar patiënten die het langst op de wachtlijst staan. Ook maken we deze en volgende week ruimte voor kno-operaties van kinderen", laat een woord voerster Yvonne van der Weele van Adrz weten. Inhaalzorg Ook ZorgSaam kan weer meer doen, zegt haar collega René Maas. ,,We bieden inderdaad weer zo veel mogelijk gewone zorg inclusief in- haalzorg." Hoeveel mogelijk is hangt niet al leen afvan het aantal coronapatiën ten of het beschikbare personeel in het ziekenhuis. Het gaat om de hele zorgketen, waarbinnen de zwakste schakel bepalend is. ,,Door omikron wordt veel uitval van zorgpersoneel verwacht. Als een patiënt na zie kenhuisopname intensieve thuis zorgbegeleiding nodig heeft, moet die er wel voldoende zijn zonder dat het ten koste gaat van andere cliënten." Als die thuiszorg niet ge geven kan worden, zal een behan deling even uitgesteld worden. Verder moeten de ziekenhuizen bedden vrijhouden om de moge lijke stijging van het aantal co ronapatiënten door omikron op te We helpen echt zo veel mogelijk mensen kunnen vangen. Dat is landelijk zo bepaald. Die ruimte op de ver- pleegafdeling kan dus niet ingezet worden voor gewone zorg. Dat samen maakt dat het nog niet mogelijk is helemaal terug te ko men op het niveau van voor de co- ronagolf. Wat dan wel? René Maas: ,,Een percentage is eigenlijk niet te noemen want dat wisselt per dag. Soms 90 procent, soms 80, soms iets daar tussenin. ,,We moeten so wieso wat armslag houden, dus is 100 procent niet mogelijk. We hel pen echt zo veel mogelijk mensen, maar binnen de beperkingen die er zijn." Begin november vorig jaar kon digde eerst ZorgSaam verminde ring van het aantal planbare, niet- acute operaties aan. Twee weken la ter volgde Adrz. Op 15 november lagen in totaal 33 coronapatiënten in de twee Zeeuwse ziekenhuizen. In twee weken tijd verdubbelde dat bijna tot 64 patiënten, van wie 15 op de ic. Zo snel als de piek werd be reikt, zo langzaam daalden de cij fers na 29 november. Afhakers per gemeente in Zeeland PC WOENSDAG 19 JANUARI 2022 dat ze niet gezien worden' De afhakers wonen vaak in de pe riferie. Speelt de tol in de Westerschel- detunnel nog een rol en de Mari nierskazerne die niet naar Vlissin- gen kwam? Is de trend van afhaken nog te stoppen? Kunnen afhakers nog aanhaken? GOES/TERNEUZEN Minder toestroom van co ronapatiënten zorgt dat de zie kenhuizen de draad weer kun nen oppakken en langzaam te rugkeren naar de situatie van voor november. - René Maas, ZorgSaam Bij de laatste verkiezin- Afhakers in procenten van alle kiesgerechtigden gen voor de Tweede Kamer bleven heel wat 30^s% 3S-4D% 40"45% 45"50% >50% mensen thuis of stemden opniet-gevestigde partijen. Samenzijn zij de 'afhakers'. In Vlissingen en Zeeuws-Vlaanderen zitten de meesten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 35