Carnaval is toch precies wat we nodig hebben? I JAN 2022 Zeeland grijpt weer naast prijs Oranjefonds 2 COLUMN Elodie Kint I k voel me al drie weken ontzettend moe en verkouden. En dat heb ik elk I jaar wel na carnaval. Maar dit keer duurt het wel erg lang." Ik zit op de stoel bij de huisarts en kijk hem hulpeloos aan. ,,Waar had je precies carnaval gevierd?", vraagt hij geïnteresseerd. ,,In Hulst en Til burg." - ,,In Tilburg?!" Ik zie de paniek in zijn ogen en knik bevestigend. Een tikkeltje ze nuwachtig grijpt hij naar het allereerste co ronaprotocol dat vers uitgeprint op zijn bu reau ligt. Zijn ogen scannen de bulletpoints met regels en dan kijkt hij me indringend aan. ,,Ik geloof dat ik je met deze klachten liever niet in de praktijk had gewild. Je kunt het beste thuis uitzieken en als de klachten verergeren even bellen", luidt de boodschap. geleden dat ik daar op die stoel zat. Of ik toen al corona heb gehad, zullen we nooit weten, want teststraten bestonden nog niet en ik werd langzamerhand weer beter. Maar ik zou liegen als ik hier beweerde dat carnaval geen hoog-risico-evenement was. Dat is het namelijk altijd al geweest. Na vijf dagen de slecht ste versie van mezelf leven, daalt mijn weerstand standaard tot onder het nulpunt en ben ik gegarandeerd ge veld door een ver- koudheidsvirus, keelontsteking of een andere kwaal die in dat rijtje past. Dan kom ik de da gen enkel nog door met keelpastilles, thee met honing en héél véél slaap. En ik weet dat ik niet de enige ben. Dat Stichting AHC De Vossen heeft be sloten opnieuw geen optocht te organiseren in Hulst, is dan ook geen verrassing. De kans dat de situatie er over zes weken heel anders uit ziet dan nu, is inderdaad niet bijster groot. En dus is het tijd om duidelijkheid te bieden aan alle betrokken partijen en niet in de laatste plaats aan de onvermoeibare wa genbouwers, die al drie jaar op rij - eerst door de storm en daarna door corona - niet met hun praalwagens konden pronken. Ik blijf vurig hopen. Want hoop doet leven. Zelfs al is dat tegen beter weten in Zo gezegd in deze krant Opnieuw grijpen we ernaast. Hoe komt dat toch? Hoe komt het dat we al bijna negen jaar geen Zeeuwse winnaar hebben van een Appeltje van Oranje? Van wat? Het is een prijs. Een met een koninklijk randje. Voor initia tieven die de samenleving een stukje mooier maken. Die, bijvoor beeld, eenzame mensen iets min der eenzaam maken. Ieder jaar weer is het superspannend wie van koning Willem-Alexander of ko ningin Maxima een Appeltje van Oranje krijgt, met de bijbehorende 25.000 euro uit het Oranjefonds. Maar de laatste keer dat een Zeeuws initiatief een Appeltje kreeg was in 2013. Bijna negen jaar geleden dus. Bij het Oranjefonds weten ze één ding zeker: de Zeeu wen laten mensen niet aan hun lot over. Maar hoe komt het dan dat we zolang niet in de prijzen val len? „Helemaal kunnen we dat niet duiden", zegt Kristel Ashra van het Oranjefonds. ,,We zien bijvoor beeld bij NL Doet en Burendag dat er in Zeeland juist heel erg veel ge beurt. Het is dus niet zo dat er in Zeeland geen sociale initiatieven zijn." Minder animo Feit is volgens haar wel dat er rela tief weinig projecten worden aan gemeld voor een Appeltje. „De meeste aanvragen komen uit de drukst bevolkte ge bieden. Ook bij andere fondsen zien we dat de animo vanuit minder drukbevolkte provincies lager is. Maar we zien in Zeeland dat het nog iets minder is." Zijn we te beschei den? „Misschien. Al speelt er nog iets an ders mee. Om een Ap peltje van Oranje te 1 liefst. ,,Het mooie is dat de twee projecten die we hebben opgestart met behulp van het geld van de Kroonappel, nog steeds draaien", vertelt Annelies Eefting. Ze was een van de mensen die destijds de prijs in ontvangst heeft genomen. Zo worden mensen die geen of een heel klein netwerk van sociale contacten hebben, geholpen bij het opzetten ervan. ,,Om mensen uit hun isolement te halen. Netwerk- coaching heet het. Het gebeurt met een-op-een-begeleiding door goed getrainde vrijwilligers." Ook het tweede project dat met de Kroonappel is opgezet, draait nog steeds: Maatje voor jou. ,,Dat is voor kinderen tussen de 8 en 18 jaar die opgroeien met iemand in het gezin die zorg nodig heeft. Zij krij gen in zo'n gezin vaak onvoldoende aandacht, omdat veel aandacht uit gaat naar de zieke, of degene met verslaving of psychische aandoe ning." Speciaal voor deze jongeren trekt Manteling ieder jaar studenten pe dagogiek aan. ,,Bij hen kunnen de kinderen hun ei kwijt, ze helpen mee met huiswerk of gaan mee naar de voetbal." Hulp dus, die nog steeds elke dag het verschil maakt. ,,Ja, die Kroon- appel heeft ons veel gebracht." kunnen winnen, moet een project ook passen in het thema van een bepaald jaar. Ben je toevallig bezig met een project dat met dat thema te maken heeft, kun je het voor een Appeltje aanmelden." Dat ene Appeltje Dat scheelt. Al verklaart het niet dat we al negen jaar geen Zeeuwse winnaar kennen. Zonde. Want een Appeltje van Oranje kan het ver schil maken, weten ze in Middel burg. Nog steeds krijgen Zeeuwen iedere dag hulp, dankzij dat Appel tje van Oranje. We moeten dan dus terug naar 2013. Toen ging het dak eraf bij de Manteling. Een organisatie die hulp biedt aan mensen met dementie en psychische problemen. Of aan mensen die een zaam zijn, een beper king hebben of in de laatste fase van hun le ven zitten. De Mante ling kreeg zelfs een heel speciale prijs. Want ter ere van de troonswisse ling werden toen niet alleen Appeltjes, maar ook Kroonap- pels verkozen. En die kreeg De Manteling. 50.000 euro maar potjandikkie, wat vind ik dat jammer. Want zeg nou zelf: een feest als carnaval is toch precies wat we nodig hebben op dit moment? Even alle el lende vergeten. Ontsnappen aan de realiteit. Samen hos sen, springen en zingen. Met oude bekenden, vage kennissen en wildvreemden. Van brave burgers tot anti- vaxers, allemaal in één polonaise en gehuld in een krankzinnig kostuum. Ik blijf vu rig hopen. Want hoop doet leven. Zelfs al is dat tegen beter weten in. Toos Henk fcRY JANUARY EVEN EEN TERUSVAL IS HEEL NORMAAL HENK Getuigen steekpartij Tim melden zich De twee meisjes waarnaar de politie op zoek was, hebben zich gisteren gemeld. Het twee tal van ongeveer 12 of 13 jaar oud heeft mogelijk meer informatie over de steekpartij die Tim van der Steen het leven kostte. De politie heeft ondertussen de man gesproken die de hulp diensten inschakelde, nadat hij de tiener vlak bij de Mean derflat in Middelburg aantrof. Net daarvoor vroegen twee meisjes om hulp. Dat was toen hij over De Overloper fietste, ter hoogte van Vromoldsland. Het is inmiddels alweer bijna twee jaar WOENSDAG 19 JANUARI 2022 GO EXPLOSIEVE STIJGING ,,De afgelopen acht dagen is het aantal be smettingen ver drievoudigd" - Eric Boerhout, rector Ostrea Lyceum in Goes ZEELAND1 AFHAKER ,,Een afhaker is iemand die het vertrouwen kwijt is in wie er nu aan de knoppen zitten en waar het land nu naartoe wordt gediri geerd" - Josse de Voogd, onderzoeker ZEELAND2 19 'Dat Appeltje maakt het verschil' Jeffrey Kutterink Middelburg Koningin Maxima bij de Manteling. En dat snap ik allemaal best. Maar Paul Kusters Internet: toosenhenk.nl MIDDELBURG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 2