PLAYM^ M M Moord om te lachen tijdens een een schoolreünie 29 Luchtige pop met een lekker folky tokkelgitaartje The Lumineers, een Amerikaanse folkrockband, releasen alweer hun vierde album: Brightside. De luchtige, melodische liedjes doen meteen weer verlangen naar een zwoele festivalzomer. Ho HeyVeel meer woorden hadden The Lumineers niet nodig om, alweer bijna tien jaar geleden, een dikke hit te scoren. De folky tokkelgitaar combineerde uitste kend met een refrein dat op een festivalweide ook na een biertje te veel prima is mee te zingen. Het gaf wel te denken waar de wortels van deze rootsgroep nu precies lagen. The Lumineers stammen uit Denver, Colorado, maar klinken luchtig als een Cali- fornische stranddag. De groep - zanger Wesley Schultz en drum mer Jeremiah Fraites zijn de enige vaste leden en zij zijn ook de com ponisten van al het materiaal - is inmiddels toe aan zijn vierde al bum, maar is in de tussenliggende tijd niet van muzikaal inzicht ver anderd. Hoewel de groep Bruce Springsteen en Tom Petty als be langrijke invloeden opvoert, zijn Je verlangt meteen naar zo'n fijne, ongecompliceerde zomerse dag op een festivalweide er alleen aan de oppervlakte over eenkomsten met de akoestische pop van The Lumineers. Die ser veren luchtige pop, ter verhoging van de stemming soms versierd met een tamboerijntje. Op Bright- side kent alleen de tweede album helft soms een andere opbouw met pianotoetsen (ballade Roller coaster) of een elektrische gitaar (Never Really Mine). Neemt niet weg dat liedjes als Brightside, AM Radio en Birthday knap in elkaar zitten. En inder daad, je verlangt meteen weer naar zo'n fijne, ongecompliceerde zomerse dag op de festivalweide met een drankje in de hand. Ho Hey! Liefhebbers van wintersport ko men zeker aan hun trekken in de Duitse dramaserie Kitz, waarvan de titel verwijst naar het luxe ski oord Kitzbühel. Wie van mooi uitgeschreven drama houdt met interessante personages heeft echter weinig te zoeken in deze zesdelige reeks die een combina tie van een soap en een thriller pretendeert te zijn. Hoofdpersoon is Lisi, een kel nerin die bijklust op feestjes van de superrijken uit München die in Kitzbühel de beest uithangen met zuipen, drugs innemen, vreemdgaan en met hun snelle auto's pronken. Ze staan amper op de lange latten. Het après-ski- gebeuren en elkaar met hun rijk dom de ogen uitsteken is hun voornaamste bezigheid. Lisi hoort daar duidelijk niet bij. Maar zij heeft een gegronde reden om zich in deze kringen op te houden. Zij verdenkt een van de influencers en Instragrammodel- len ervan verantwoordelijk te zijn voor de dood van haar tweeling broer Joseph, die een jaar eerder op oudjaarsavond bij een auto-on geluk het leven verloor. Zij ver moedt dat deze Vanessa, een ijs koude bitch wier handtasje meer inhoud heeft dan haar hoofd, hem tot deze wanhoopsdaad heeft ge dreven. Wraak nemen is dus het hoofd motiefvan Kitz. De cliffhanger voor de kijker is ofLisi verant woordelijk is voor het in de fik steken van Vanessa's villa zoals in het begin is te zien. Kwam de ei genares daarbij om het leven? De rol van Lisi wordt gespeeld door de hier onbekende Sofie Eifertinger, die in een toelichting haar personage omschrijft als een 'een heldhaftig buurmeisje dat heel charmant en chaotisch kan zijn, maar ook levensgevaarlijk'. Lisi, die de serie ook als verteller aan elkaar praat, is verreweg de sympathiekste figuur in Kitz. De De entourage bestaat voor het grootste deel uit irritante, verwende, omhooggevallen types overige entourage bestaat voor het grootste deel uit irritante, ver wende, oppervlakkige en om hooggevallen types die zo uit een romcom van Johan Nijenhuis (on der meer Costa!, Volle maan, Ver liefd op Ibiza) geplukt hadden kunnen zijn. Behalve Lisi krijgt ook Vanessa wat meer reliëf in deze reeks. Is zij de keiharde zakenvrouw die zij pretendeert te zijn, of heeft zij meer in haar mars? Voor deze rol huurden de makers Valerie Huber in, die in 2014 werd uitgeroepen tot Miss Earth Oostenrijk. Haar uiterlijk lijkt dan ook de voor naamste reden waarom zij voor deze rol is gecast. Kitz stipt gaandeweg ook het klasseverschil aan in Kitzbühel, het bekende plaatsje in de Oos tenrijkse deelstaat Tirol. De ver schillen tussen de rijke Duitse jet set en de plaatselijke bevolking, niet meer dan 9000 inwoners, die voor deze etterbakken moet ploe teren, worden breed uitgemeten. In dat opzicht zijn de wraakgevoe lens van Lisi heel begrijpelijk. - Ab Zagt Wie houdt er van schoolreünies? Ze kunnen heel confronterend zijn, zeker voor wie geen noe menswaardige maatschappelijke carrière op zijn naam heeft staan of nog steeds verliefd is op het on bereikbare mooiste meisje van de klas. Maar het kan nog erger. In de geestige misdaadserie The After party loopt een weerzien van middelbare scholieren volledig uit de hand als de meeste succes volle ex-leerling, een stinkend rijke rapper, van het balkon van zijn villa kiepert terwijl zijn voor malige klasgenoten gezellig aan het feestvieren zijn. Alle betrokkenen zijn verdacht. Een politieteam, onder leiding van de hilarisch cynische detective Danner (Tiffany Had- dish), duikt op en iedereen wordt ondervraagd. Het bijzondere van The Afterparty is dat alle afleveringen vanuit een ander perspectief worden verteld. Dat levert verras singen wendingen op van gebeur tenissen die eigenlijk zo klaar als een klontje hadden moeten zijn. De humor van deze serie is soms kinderachtig Amerikaans. Maar er is gelukkig een uitzonde ring: de al eerder genoemde Tif fany Haddish die met haar per fecte timing iedereen van het scherm speelt. GO WOENSDAG 19 JANUARI 2022 Onze selectie nieuwe on-demandfilms, series, albums en podcasts. Bekijk en beluister op de site FOLK/POP Brightside - The Lumineers (Decca/Universal) - Stefan Raatgever Drama Kitz Te zien op Netflix Komedie The Afterparty Te zien op Apple TV+ - Ab Zagt Lisi (Sofie Eifertinger, midden) wil haar broer /reken. foto walter wehner

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 29