i Nibud: Gemiddeld 40 euro minder per maand 17 Brabantse wc'tjes De fabrikanten - veelal Duitse fir ma's - kunnen de Europese vraag niet bijbenen. Er werden 177.000 nieuwe campers gekocht en 77.000 caravans. In zeven Europese lan den steeg de verkoop met ruim 20 procent. Broekie Nederland is vergeleken bij die cij fers nog maar een broekie, ook al werd er een record gebroken met de verkoop van 3097 nieuwe cam pers vorig jaar, bijna 30 procent meer dan in 2020. De caravan wint weliswaar nog steeds bij de nieuwverkoop (8500 stuks), maar bij de vakhandel werden vorig jaar al meer tweedehandscampers dan tweedehandscaravans verkocht. Tom Huyskens van brancheorga nisatie Bovag verwacht dat binnen vijfjaar ook bij de nieuwverkoop de camper de caravan verslaat. ,,Maar de caravan is niet zomaar verdwenen, hoor. Er zijn er nog 420.000 in Nederland, die blijven nog tientallen jaren.'' Een eigen wc, wastafel en dou che is in tijden van corona veel waard. ,,We hebben bij de lock- downs gezien dat campings open waren maar het sanitairgebouw niet. Dan is een camper ideaal na tuurlijk. Mensen denken: Als er gens de pleuris uitbreekt met co rona, dan draai ik de luifel van de camper in en ik rij naar een land waar je wel vakantie mag vieren. Je bent niet afhankelijk van een tour operator of luchtvaartmaatschap pij'', zegt Huyskens. Volgens Lou- wers van KCI speelt ook mee dat mensen door corona aan het den ken zijn gezet. ,,Mensen die ooit nog een camper willen hebben, zetten nu die stap. Op de bank le vert je geld niks op, dus dan maar investeren in levensgeluk.'' ,,Door corona zien we minder van de wereld. Maar we leven nu" zegt Thomas Kleine Schaars (32) die vorig jaar met vriendin Jasmijn (27) een Volkswagen T4 Westfalia California met uitklapdak kocht. ,,Ik kende het van vroeger toen ik met mijn ouders campervakanties had. We gaan weekeindjes weg. In tijden van corona is een camper ideaal. Je bent niet afhankelijk van een touroperator Zijn al in Noorwegen geweest en in Andalusië in Spanje. Geweldig. Je mag er wildkamperen, al zoveel fantastische plekken gezien.'' Er is zo veel vraag dat Louwers verhalen hoort van mensen die een camper na twee jaar inruilen en nauwelijks afschrijving heb ben, of- het gebeurt - dat ie meer waard is geworden. ,,Het is nog net geen huizenmarkt, maar het scheelt niet veel'', beaamt auto- en camperimporteur Willem Wikse- laar. Hij zoekt ook campers in het buitenland voor zijn klanten. ,,De markt in andere landen is zo veel groter dan bij ons. Maar de tijd dat we in Duitsland goedkoop een camper konden kopen is voorbij. We kijken in heel Europa, maar campers zijn overal duur. Het is niet langer een kwestie van een goedkope camper vinden, maar überhaupt een camper vinden.'' 80 mille ,,Campers gaan voor de verkoop eigenlijk te lang mee'', zegt Lou- wers. Een kwart van de kampeer auto's in Nederland is ouder dan 25 jaar. En als hij goed is onder houden, wordt voor zo'n antieke camper zonder blikken of blozen 25 mille gevraagd én gekregen. Een splinternieuwe camper kopen is niet voor veel mensen weggelegd. De prijzen beginnen bij 60.000 euro, maar 80 mille is gebruikelijk. Wie nog luxer en groter wil, kan er ook een kopen die twee of drie keer duurder is. Het zijn vooral koopkrachtige 60-plussers met volop tijd, maar ook dat beeld schuift. ,,We zien nu ook duidelijk andere doelgroepen. Jonge gezinnen. Jonge stellen die het combineren met bijvoorbeeld hun passie voor surfen. En van livers, mensen die met een bus camper rondreizen". zegt Niels van Haarlem van camperclub NKC. Een vijfde van de leden is jonger dan 55. ,,En die trend dat meer doelgroepen een camper willen zet door.'' De terugval kan zelfs nog verder oplopen tot wel 100 euro voor twee verdieners met meerdere kinderen. En huishoudens die hun loon niet zien stijgen, moeten zelfs rekening houden met een koopkrachtdaling die kan oplopen tot ruim 200 euro per maand. ,,We zien dat grote groepen huis houdens iedere maand tientallen euro's minder te besteden hebben'', vat Nibud-directeur Arjan Vliegenthart de vele onderzochte koopkrachtplaatjes in een verkla ring samen. Zulke sterke koop krachtdalingen als dit jaar zijn vol gens het Nibud de laatste jaren niet meer voorgekomen. De grootste boosdoener is de hoge inflatie, constateren onder zoekers. Die is flink opgelopen door de hoge energieprijzen. Het Nibud was in september al somber over de koopkrachtprognoses, maar toen was nog niet te voorzien dat met name gas en elektriciteit zo sterk in prijs zouden toenemen. De door het kabinet verlaagde be lasting op energie compenseert de hogere energierekening wel voor een deel. En huishoudens met een laag inkomen kunnen van de ge meente ook een extra tegemoetko ming krijgen voor de energiekos ten. Volgens de onderzoekers is dat Het hogere salaris verdwijnt door de hogere prijzen in de supermarkten evenwel niet genoeg om de gehele koopkrachtdaling op te vangen. Inflatie Het Nibud heeft gerekend met een inflatie van 3 procent, zoals De Ne- derlandsche Bank (DNB) voorziet voor dit jaar. Als de inflatie nog ver der oploopt zullen mensen nog minder in de portemonnee over houden, waarschuwt het instituut. Vliegenthart maakt zich vooral zorgen over 'de meer dan 2 miljoen huishoudens die zich nu al sufbud- getteren om alle rekeningen be taald te krijgen'. Bijvoorbeeld men sen met een bijstandsuitkering en mensen met een hoge huur, lijken structureel klem te zitten. Ook voor ouderen met alleen AOW en een klein pensioen is deze koopkracht daling waarschijnlijk zwaar. Maar veel meer Nederlanders zullen goed op moeten letten. ,,Ve- len krijgen deze week een loon- strookje waarbij het nettosalaris hoger is dan wat ze vorig jaar kre gen, en toch vliegt het geld sneller de portemonnee uit'', legt Vlie- genthart uit. ,,Het hogere salaris verdwijnt na een paar keer bood schappen doen door de hogere prij zen in de supermarkt.'' Wat de plannen uit het recente coalitieakkoord voor de portemon nee betekenen, kan het Nibud nog niet zeggen. Aan die berekeningen wordt nog gewerkt. GO WOENSDAG 19 JANUARI 2022 Een stuk romantischer, die oude caravannetjes, maar-stèèdsmèèrkamRèèrdèrs-kjèzèoVöörJuxè. -FOTO'SJANKOK, ANP--.- O Campèrs döèn in luxè nau- wèlijks nog ondèr voor èèn woning. Bedden met latten- bodems voor vier personen, verwarming, airco, een dou che, wastafel, wc, zonnepa nelen, koelkast met vriesvak, fornuis, een luifel het zit er al lemaal in of aan. Ook een 'ga rage' voor fietsen of scooters. Sommige campers met ver warmde watersystemen zijn zelfs geschikt voor winter sport. Duitsland is hét land waar ze worden gemaakt, ge volgd door Frankrijk. Maar bijna alle wc's in Europese campers zijn Nederlands. Ze worden gemaakt door het Brabantse Thetford. Het be drijf in Etten-Leur claimt het sanitair voor negen van de tien caravans en campers te leveren aan de Europese fa brikanten. Ook de helft van de koelkasten en een derde van de kookapparatuur komt eveneens uit Etten-Leur. Door de ongekende populariteit van de kampeervoertuigen steeg de werkgelegenheid bij Thetford in de coronatijd van zo'n 400 naar 630 mensen. En nog blijft het aanpoten. - Tom Huyskens, Bovag UTRECHT Nèdèrlandsè huishoudèns gaan èr dit jaar fors op achtèruit in dè portèmonnèè, omdat tal van zakèn duurdèr zijn gèwordèn. Hèt Nationaal Instituut voor Budgètvoorlichting (Nibud) hèèft uitgèrèkènd dat gèzinnèn hèt maandèlijks gèmiddèld mèt zo'n 40 èuro mindèr moètèn doèn. - Arjen Vliegenthart, Nibud

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 17