O Franse minister van Financiën: 'Europa is verlost van vrekken en geldverspillers' 16 blokker Kort Veel bellers bij schuldhulplijn Het aantal mensen dat belt naar 0800-8115, het telefoonnummer voor hulp bij geldzor gen, groeit. Dat meldt de Nederlandse Schuldhulproute (NSR), een initiatief waar bij bedrijven en overheden zijn aangesloten om mensen zoveel mogelijk uit de schulden te houden. Afgelopen jaar ging het in totaal om bijna 7600 bellers. Vrijwel elke maand waren er meer telefoontjes dan de maand ervoor. Toch is het lastig om conclusies te trekken. De lijn bestaat sinds september 2020. Onder de bellers waren veel onderne mers die door de coronamaatregelen een deel van hun werk verloren. iH m Drukte nog niet als vanouds Winkelstraten waren het afgelopen week end nog beduidend leger dan op 'normale' zaterdag- en zondagmiddagen. Niet-essen- tiële winkels mochten na een wekenlange sluiting weer tot 17.00 uur open. Deson danks bleef het aantal klanten steken op on geveer de helft van de aantallen op week- enddagen in 2019, het laatste jaar voor de coronapandemie. Volgens Bureau RMC, dat het aantal voorbijgangers in winkelgebieden in tientallen steden bijhoudt, was er wel een duidelijk effect van de heropening. Op za terdag waren er 49 procent meer mensen in de winkelstraten dan een jaar eerder. Zon dag waren dat er 45 procent meer. In de voorgaande weekends was het veel rustiger. Albert Blokker overleden Zakenman Albert Blokker, telg uit de Blok ker-familie, is vrijdag op 76-jarige leeftijd overleden. Hij was één van de eigenaars en bestuurders van de winkelketen, die door zijn grootvader Jacob Blokker werd opge richt. Albert 'Ab' Blokker had tot april 2014 de leiding. Daarna bleef hij nog een tijdlang in de raad van commissarissen zitten. Onder leiding van Albert en zijn in 2011 overleden broer Jaap groeide het bedrijf uit tot een concern met ketens als Leen Bakker, Xenos, Marskramer en Intertoys. Albert en Jaap Blokker stonden ook in de lijst van 500 rijk ste Nederlanders van Quote. Volgens Quote bezat Albert in 2020 1 miljard euro. Flow Traders JustEat Takeaway analist. Heineken Arcelor Mittal TREND KAMPEERWAGEN STREEFT CARAVAN BIJNA VOORBIJ De verkoop van nieuwe en tweedehands campers was nog nooit zo hoog als afgelopen jaar. Ook in Nederland steekt de camper de caravan naar de kroon. ,,Met een camper ben je vrij." ederland volgt de trend die in andere Europese landen al tien jaar aan de gang is. Alleen in ons land, Denemar ken en het Verenigd Koninkrijk wint de caravan het bij de nieuw- verkoop nog van de camper. Maar in andere landen heeft de kam peerauto definitief de slag gewon nen. In Duitsland werden in 2021 82.000 campers verkocht en 'slechts' 26.000 caravans. Frank rijk: 30.000 nieuwe campers te genover 7500 nieuwe caravans. ,,Het heeft in die landen vijftien jaar geduurd voordat de camper de overhand kreeg. Het verandert ook in Nederland, maar dat zal niet heel snel gebeuren. We zijn ge wend aan auto's met een trekhaak en een caravan. Een caravan is meestal ruimer. En misschien zijn we ook wel iets te zuinig voor een camper die toch snel drie keer duurder is dan een caravan'', zegt Hans Louwers van Kampeer Ca- Als je nu bij een dealer binnenstapt, is de levertijd pas ergens in 2023 ravan Industrie, KCI, de branche organisatie van fabrikanten en im porteurs. Maar de trend is onmiskenbaar. In Nederland nam het totaal aantal caravans sinds 2015 met 40.000 exemplaren af tot 417.000 stuks. Het aantal campers schoot om hoog van 93.000 stuks in 2015 tot 160.000 nu. Louwers: ,,Die camper geeft het gevoel van vrijheid. Je bent zelf standig. Met de accu's en grote wa tertanks aan boord kun je wel een paar dagen zonder camping. Bij een tussenstop draai je je bestuur dersstoel om en je kunt koffie zet ten.'' In de twee coronajaren kwamen er 15.000 campers per jaar bij. Daar zitten heel veel importcampers bij, vorig jaar ruim tienduizend stuks. ,,Huurcampers van een paar jaar oud uit Duitsland die door Neder landse dealers worden gekocht om aan de enorme vraag te voldoen. Als je nu bij een dealer binnen stapt en een camper bestelt naar je eigen smaak, dan is de levertijd pas ergens in 2023.'' Le Maire, die een onderhoud had met zijn nieuwe collega's Sigrid Kaag en Christian Lindner (Duitsland), sprak van 'een ach terhaalde discussie' en 'Brusselse mythes'. Nederland komt met een fors investeringsplan, zo vatte hij het gesprek samen met Kaag, en zoekt nu zelf ook een evenwicht tussen investeringen (voor digita lisering en de energietransitie als onderdeel van het klimaatbeleid) en schuldreductie. Le Maire: ,,De logica is nu heel anders." Schuldreductie Omgekeerd beseffen zuidelijke landen dat schuldreductie nodig is om voorbereid te zijn 'op een nieuwe crisis over vijf of tien jaar'. En iedereen beseft dat wilde be zuinigingen zoals destijds opge legd aan Griekenland, die de eco nomie en werkgelegenheid naar de filistijnen helpen, niet meer kunnen. Le Maire: ,,De echte kwestie is het tempo waarin je schulden afbouwt." Nieuwe te kortafspraken en een nieuwe eco nomische aanpak staan hoog op de Franse voorzitterschapsagenda. De EU-ministers wijdden giste ren ook een eerste discussie aan de invoering van een minimum op de winstbelasting van 15 pro cent voor multinationals met een jaaromzet van meer dan 750 mil joen. Le Maire wil een akkoord 'in de komende weken' en invoering per 1 januari 2023. WOENSDAG 19 JANUARI 2022 GO ,Oe' Omz GELDPROBLEMEN WINKELSTRATEN WINKELTYCOON Beurshandelaar profiteert van schommelende beurskoersen. Aandeel kreeg adviesverhoging -2,7% Nieuwe cao kon beleggers niet bekoren. Metaalproducen ten luiden nood klok over hoge energieprijzen. o Campergekte woedt nu ook in Nederland |pJPPVH ..JUppp, ö-r - ~V r -- - o - - ■- - - - O J- - - .0 Ton Voermans Amsterdam - Hans Louwers, KCI BRUSSEL Europa kent geen vrekken en geldverspillers meer. Noord en Zuid zitten volledig op één lijn en willen allebei én investeren én schulden afbouwen. Dat zegt de Franse minister Bruno Le Maire, die dit halfjaar het maan delijkse overleg van de EU-mi- nisters van Financiën voorzit. - Frans Boogaard -

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 16