l 15 c Waarschijnlijk scenario: provincie Donbas wordt afgepakt Is dit de stilte voor de grote Russische storm in Oekraïne? Sommige Europese diplomaten praten over de spannendste week sinds de oorlog in het voormalige Joegoslavië. Ook in Nederland is er bezorgd heid, al was het maar om 'onze' gastoevoer uit Rusland. Want los van een door niemand gewenste oorlog; als het losgaat in Oekraïne volgen er geheid sancties van alle kanten en kan de gaskraan zomaar worden dichtgedraaid. Maar óf het zover komt en hoe de eventuele strijd zal ontbranden, blijft de grote vraag. ,,Het is Russi sche strategie altijd onberekenbaar te blijven en het Westen te laten gissen naar wat ze gaan doen", zegt Ruslanddeskundige Bob Deen van Instituut Clingendael. Peter Wijninga, defensiespecia list van het Haags Centrum voor Strategische Studies onderschrijft dat. „Rusland dreigt met actie, maar welke actie zeggen ze er niet bij. De vrees is dat die 100.000 man Russi sche troepen langs de grens in be weging gaan komen en Oekraïne binnentrekken. Vanuit Engeland worden nu antitankwapens gele verd, wat aangeeft dat iedereen op het ergste voorbereid wil zijn." wat er al gezegd is in het laatste, mislukte, overleg met de Russen. Hooguit de derde set eisen over wapenbeheersing en militaire oefe ningen zijn voor de Navo bespreek baar mits Rusland zich daar zelfook aan committeert, denkt hij. Maar de Russische diplomatie heeft al ge zegd dat Poetins eisen geen keuze menu zijn. Dus zal Rusland op dit moment de opties overwegen. Daartoe be hoort een aanval op Oekraïne om het Oekraïense leger dusdanig te verzwakken dat het geen bedrei ging voor Rusland is, vermoedt Deen. ,,De cyberaanvallen op maar liefst zeventig overheidsdiensten van Oekraïne, vorige week, waren misschien een schot voor de boeg." Spierballen Inmiddels staat de zaak op scherp en is het volgens Deen moeilijk voorstelbaar dat Poetin inbindt. Dat zou een pijnlijk gezichtsverlies zijn na al het luidruchtige spierballen- gerol van de laatste weken. ,,Daarom reken ik wel op een reactie. Ik denk alleen deels dat de Russen er zelf nog niet uit zijn wat ze willen doen, en deels dat ze ons willen laten gis sen, zodat we in angst en onzeker heid blijven verkeren." Wijninga ziet nog wel opties: ,,Je zou als tekenen van goede wil kun nen afspreken dat je aan beide kan ten van de grenzen de zware wa pens op afstand plaatst. Tanks, ka nonnen, raketten op, zeg maar, zo'n 35 kilometer van de grens. Dat laat je controleren door OVSE. Nie mand hoeft concessies te doen, maar je haalt dan wel de druk van de ketel en je wint tijd om met el kaar naar langdurige oplossingen te kijken." Het is Russische strategie altijd onberekenbaar te blijven Meest waarschijnlijk is dat de oos telijk provincie Donbas - die feite lijk al door separatisten is afge scheiden van Oekraïne - met mili tair vertoon tot Russisch gebied wordt verklaard, zeggen veel speci alisten. President Vladimir Poetin zal niet de hele Oekraïne willen veroveren, want daar is het gewa pende verzet al georganiseerd. ,,Het hele land bezetten is militair veel riskanter en je loopt het risico dat naburige landen er ook bij betrok ken raken. Zover zal hij niet gaan", denkt Wijninga. Rusland hoeft nog niets te doen, omdat het ten minste deze week nog een formeel antwoord van de Navo wil afwachten. Die zou de harde eisen van Poetin moeten ac cepteren en veiligheidsgaranties geven, en wel zwart-op-wit. Die ei sen zijn: 1. Het Westen belooft formeel dat Oekraïne, andere ex-Sovjet republieken en zelfs Zweden en Finland nooit lid kunnen worden van de Navo. 2. Terugtrekking van alle Navo- troepen en materieel uit voorma lige Warschaupact-landen. 3. Wapenbeheersing en afspra ken over militaire oefeningen in de regio. Volgens Deen is dat nog steeds een kansloos eisenpakket waarbij het geschreven antwoord van de Navo nauwelijks zal afwijken van GO WOENSDAG 19 JANUARI 2022 Russische tanks oefenen niet ver van de grens met Oekraïne. De angst bestaat dat de Russen het land gaan binnentrekken. foto ap Russen laten het Westen gissen naar plan Oekraïne Bob van Huët Den Haag Rusland verplaatst militair materieel voor een grote oefening in Belarus in februari. De landen voelen zich onder druk gezet door het Westen, zeggen ze. foto epa - Bob Deen, Instituut Clingendael

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 15