Ook patiënt met hartklachten én corona wordt geteld 13 TERUG IN DE STORM Tijdens de zoveelste Vandaag vanaf de afdeling kort coronagolf bericht verslaggever Jurriaan verblijf, waar ze (voorlopig) weer aan Nolles over de zorg, het werk en de drukte in de slag kunnen met zorg waar ze het Catharina Ziekenhuis in Eindhoven. energie van krijgen. Voor het weekend stuurde Ynette van Orsouw een bericht aan haar team: 'We zijn nu aan het oprui men en het poetsen. Vanaf maan dag gaan we naast corona ook reguliere zorg doen. Voor zolang het duurt uiteraard.' Van Orsouw is afdelingsmana ger van 12-west, de afdeling kort verblijf, voor corona misschien wel de meest hoopvolle afdeling van het ziekenhuis. Mensen werden geholpen bij liesbreuken, ontsto ken galblazen en navelbreuken. Het overgrote deel ging na een dag weer vrolijk naar huis. Hoe anders was dat de afgelopen twee jaar. Als de stroom aan co ronapatiënten te grote vormen aannam, werd kort verblijf stee vast gesloten om een afdeling voor Covidzorg te worden. Dan trokken de verpleegkundigen hun be schermende pakken aan, bewogen ze zich als blauwe schimmen over de ziekenhuisvloer. Eerstestap De afgelopen maanden was dat weer het geval. Maar het aantal coronapatiënten is de voorbije weken snel gedaald. Dat betekent dat 12-west - heel voorzichtig - een eerste stap kan maken naar het normale leven. De verpleging kan weer terug naar hun vertrouwde werk. Maar voor hoe lang? ,,Ik durf nergens meer op te hopen'', zegt verpleegkundige Mi riam. ,,We dachten met de vaccins ook dat we er vanaf zouden zijn.'' Het is maandagmorgen 08.00 uur als verpleegkundigen binnen druppelen. ,,Ik ben blij dat we Verpleegkundige Miriam helpt Arno Naethuijs, die net is geopereerd. Als corona weer opvlamt, wordt hun hele rooster weer omgegooid - Ynette van Orsouw, afdelingsmanager onze eigen patiëntencategorie weer kunnen verplegen'', zegt Lonneke, ook verpleegkundige op de afdeling. Het is hier totaal ver anderd vergeleken met twee maanden geleden. De blauwe pak ken zijn ingeruild voor smetteloos witte uniformen. Het is wachten op de eerste re guliere patiënt, een 83-jarige man met een simpele liesbreuk. Ze hebben er naar uitgekeken, want dat is waar de verpleegkundigen van deze afdeling voor hebben ge kozen. In korte tijd veel mensen helpen en ze dan vrolijk het zie kenhuis zien verlaten. Corona is precies het tegenovergestelde: traag, complex en verdrietig. Lonneke: ,,Het is erg zweterig en warm om te werken in isolatiekle- ding. Je hebt te maken met heel zieke en hulpbehoevende patiën ten. Je bent veel aan het wassen en verschonen. Dat is totaal andere zorg dan waarvoor ik heb gekozen, en waar ik energie van krijg.'' Het is moeilijk het gevoel voor alle verpleegkundigen samen te vatten, maar verpleegkundigen als Lonneke en Miriam zijn corona meer dan beu. Het vaccin bracht niet het uitzicht dat was beloofd, en in plaats daarvan worden hun roosters omgegooid bij iedere op leving van het virus. ,,En je kunt niet zeggen: ik doe het niet'', zegt Miriam. Dus gingen ze werken in het weekend en vaker in de nacht, ter wijl ze dat niet gewend waren. En wanneer dat definitief stopt? ,,Geef ons een einddatum, dan we ten we waar we aan toe zijn'', zegt Miriam. Het is vanwege deze geluiden dat afdelingsmanager Van Orsouw zich zorgen maakt om haar perso neel. Veel collega's zitten ziek thuis, sommigen met psychische klachten, een overblijfsel van de vorige golven. ,,Ze voelen zich soms pionnetjes. Als corona weer opvlamt, wordt hun hele rooster weer omgegooid, en moeten ze het weer oplossen.'' Dus vandaag een feestdag noemen omdat de eerste reguliere patiënten binnenkomen? ,,Daar is echt te veel voor gebeurd.'' Rustig Ze zien heus lichtpuntjes. De be smettingen lopen op, maar hier blijft het rustig. Het ziekenhuis kan meer operaties doen, zegt Pas cal Wielders, longarts en lid van het crisisteam. ,,Voor nu is de situ atie oké, maar je weet niet wat er nog gaat komen. Dat is het eerlijke antwoord. Denemarken en Enge land geven ons voorzichtig posi tieve signalen, maar het is nog te vroeg om de vlag uit te steken.'' En daarom houdt het ziekenhuis nog rekening met ieder scenario. Maar nu is het tijd voor de eerste reguliere patiënt van 12-west. Iets na elven wordt 83-jarige Arno Naethuijs op een ziekenhuisbed naar binnen gereden. De operatie aan zijn lies is geslaagd. Hij krijgt brood met kaas. Over een paar uur mag hij naar huis. Zo zien ze het hier graag. GRONINGEN Een deel van de coronapatiën ten op de verpleegafdelingen van de ziekenhuizen ligt in het ziekenhuis mét corona, maar niet dóór corona. Er wordt ech ter niet landelijk bijgehouden om hoeveel mensen het gaat. In Groningen zou het een derde van het aantal patiënten zijn. Iedere patiënt die in een Neder lands ziekenhuis positief wordt ge test op corona telt mee in de cijfers voor de ziekenhuisbezetting die da gelijks worden gepubliceerd door het LCPS, het Landelijk Coördina tiecentrum Patiënten Spreiding. Nu de omikronvariant van het co ronavirus minder ziek lijkt te ma- ken, is de kans groter dat onder die patiënten mensen zitten die wel positief testen op corona, maar niet om die reden naar het ziekenhuis zijn gekomen. Zoals patiënten met een gebroken heup ofhartklachten. De stichting NICE, die de zieken huisbezetting bijhoudt, bevestigt dat alle positief geteste personen meetellen. Volgens een woordvoer der ligt 90 tot 95 procent van de pa tiënten met een coronabesmetting op de ic daar ook daadwerkelijk vanwege coronaklachten. ,,Voor de gewone verpleegafdelingen be schikken we niet over dergelijke aanvullende informatie'', aldus een woordvoerder. Ziekenhuizen houden die infor- We komen erachter dat ze zijn besmet, doordat we heel laagdrempelig testen - Woordvoerder UMCG matie over verpleegafdelingen zelf niet bij. Het UMCG Groningen schat in dat ongeveer een derde van de daar positief getest patiënten vanwege een andere oorzaak was opgenomen. ,,Deze patiënten zijn asymptomatisch. We komen erach ter dat ze zijn besmet, doordat we heel laagdrempelig testen", stelt een woordvoerder. UMC Utrecht en het Radboudumc in Nijmegen schatten dat het bij hen om kleine aantallen gaat. Het Amphia Zieken huis in Breda en het Catharina Zie kenhuis in Eindhoven houden de gegevens niet apart bij. Ook in Duitsland en Engeland berichtten media al dat op ver- pleegafdelingen soms bij 30 procent van de patiënten de coronabesmet ting niet de reden van opname was. Het onderscheid maakt voor zie kenhuizen niet zoveel uit, stellen ze, omdat iedere patiënt bij wie co rona wordt vastgesteld op de coro na-afdelingen verpleegd moet wor den vanwege besmettingsgevaar. De ziekenhuisbezetting is al twee jaar lang een van de cijfers waarop het coronabeleid wordt vastgesteld. Arts en hoogleraar geneeskunde Marcel Levi stelde deze week dat het een vertekenend beeld geeft om ook patiënten die geen corona klachten hebben in de coronaopna mes mee te tellen. Doordat omikron lichtere symptomen geeft, zal bij relatief meer patiënten 'toevallig' een coronabesmetting worden vastgesteld. Gisteren lagen er 1185 patiënten met corona in de Nederlandse zie kenhuizen, van wie 302 op de ic's en 883 op de verpleegafdelingen. Die aantallen dalen al enkele weken. - Cyril Rosman GO WOENSDAG 19 JANUARI 2022 Blauwe coronapakken eindelijk ingeruild voor witte uniformen FOTO KEES MARTENS/DCI MEDIA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 13